PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

Tvořitelé všech webů, spojte se


No, tak teď nevyzývám všechny internetové maniaky ke kopulaci, ale ke konkurenceschopné anabázi schopné spolupracovat. Chopte se vidlí a per a pojďte za námi snít. Pařát magazín vydal sice po delší době, ale již poněkolikáté, jakýsi přehled o aktivitách a kvalitách webzinů. Tohoto nelehkého úkolu se tentokrát ujal Johan a já mu to svým způsobem nezávidím, neboť asi vyprudil spoustu lidí, kteří si myslí, že dělají se svou skromností něco jedinečného. Některé weby možná znevážil až degradoval a některé povýšil, i když kupodivu některé ze stránek těží ze svého jména a dávné, slavné historie. Ani já s Johanem kolikrát nesouhlasím, ale beru jeho názor k možnému zlepšení sama sebe a tak v nějakých kýčovitých, správnému zlu odpovídajících nefilozofických myšlenek se zodpovídám. Spousta webů stojí na místě po grafické stránce, jiná stagnují příspěvky a všichni něco děláme špatně, aniž bychom si to uvědomovali. Tady se si budu s Johanem rozcházet v názorech. Dle jeho názoru asi mají být ve středu stěžejní pozornosti rozhovory a reporty. Tady na kvantitu a kvalitu nehleďme, protože by se jakoby několik tlamopusinek ohřálo v nějaké jupííí líbivé síti. Já teda rád především aktuality a vstřícné recenze. Takže tady se s Johanesem fakt trochu rozcházíme. Někdo by mohl říci, že Johan jakoby preferuje svůj Web, na kterém působí. Nebýt jeho, tak by to mohla Fobia zavřít, ale to asi většina webů, nebýt dvou, tří lidiček, kteří je drží svým nadšením a zápalem nad vodou, a to kolikrát podobné weby mají redakci jako ministr zemědělství náměstků. Johan, tak to je človíček, kterého si nesmírně vážím pro jeho akčnost. Má jiný názory na věc než já, přesto bych jej nikdy nepoplival. Snad jenom z legrace někde přímo u piva. Je lehké plivat na někoho, kdo něco dělá, i když ne podle našich představ, když by si poplivání zasloužili ti, co nic nedělají, jenom mají velikou hubu slintající. Johan správně zdůraznil, že ubývá lidí, kteří se chtějí věnovat konstruktivnímu psaní pro jakýkoliv web a pouze zanechávají svou slizkou stopu ve svých fuj fuj komentářích na sociálních sítích, kde to jako bum bum atom tříská do chytrých monitorů. Z tohoto důvodu zmizelo za posledních pár let nemálo stránek ze světa internetového.
Johan seřadil webziny ve svém článku, tak jak to vyšlo v pořadníků ankety „Břitva 2018“. V tomto kdysi dobrém nápadu se ovšem myšlenka jaksi zvrhnula v něco jako ruka ruku myje. Je to publicistiská anketa, kde já se vysmívám výsledkům. Břitva jako by se stala institucí, která by nám chtěla diktovat, co se předešlého roku povedlo a kde se nachází jaké zklamání. A přitom zrovna sekce objev roku mě přivádí k zoufalství, jaký asi mají publicisté přehled o vývoji tuzemské scény a v sekci Medium si potom již patrně publicisté leštili ego svého vlastního písečku. Já to vezmu s pořadím webzinů hala bala na přeskáčku, tak jak mi selský nerozum poroučí.METALOPOLIS


Kdysi mě uchvátil název webu a stal jsem se jeho pravidelným návštěvníkem. Tento patrně nejnavštěvovanější web ovšem nemá již dlouhou dobu co nabídnout. Po změně grafiky, která mi moc nesedí, jako by se oživila práce redaktorů. Ale jejich reaktor dobrých nápadů velmi brzy vyhořel a příspěvky jsou jaksi sporadické. Tyto stránky již navštěvuji pouze sporadicky. Tak, jak jsem říkal, nemají mi co nabídnout a setrvačností nelze žít do nekonečna. Tady s Johanem naprosto souhlasím. Bída s nouzí a to fakt maj redakci větší než prase koryto.

FOBIA


Fobia je asi můj nejnavštěvovanější web se Sicmaggot a Metal Forever, ale tady u mě funguje taky jakási setrvačnost. Rozhovorů a reportů mají dostatek, ale na aktualitách a recenzích poněkud šetří. Tady je to asi jako všude jinde v souvislosti s tím, kterak ubývá nadšených psavců, jako je třeba právě Johan. Nová generace nadšenců již asi vymřela a mi staří to se svou senilitou nebudeme moci zachraňovat do nekonečna. V obsáhlých recenzích je co číst, ale jenom díky tomu, že se probírá možná až moc historie kapel a věcí okolo alb. Ovšem zajímavé rozhovory zachraňují reputaci tohoto webu s naprosto po léta ohmatanou grafikou, i když po léta s naprosto ověřenou.

SICMAGGOT


Kdysi blog, ale dnes již oficiální stránky, který si zaslouží rozhodně pozornost. Na rozhovorech si zde skutečně neujíždějí, ale zato na konstruktivních recenzích ano. Johanovi zde vadí jakási vulgarita. To mě právě naopak. Vždyť takhle nějak se bavíme v hospodě. Přijde mi to tak nějak upřímnější, než filozofická pojednání o nesmrtelnosti chrousta a přijde mi to srdečnější, až řekl bych, že zde jsou největší srdcaři. Na webu sice převládá black metal, ale je mi sympatické, že se nebojí sáhnout po mimoňských záležitostech jako noise, industrialu, rapu či popu. Obdivuhodné jsou třeba i články o filmech, které ocení především fanoušci béčkových hororů. Sice i na těchto stránkách není tolik příspěvků jak tomu bylo v minulosti, ale přesto se je vyplatí navštěvovat a já tento web žeru.

METAL FOREVER & METAL MAN


Tak tohle je jeden z nejakčnějších webů, který se vyplatí z mého pohledu navštěvovat. Téměř dvě recenze denně, včetně nějakého toho retra, a k tomu nějaké ty news, tak abychom byli informováni o aktuálním dění na metalové scéně. Stránky se věnují spíše melodičtějším počinům, ale i zde bylo avizováno, že shánějí někoho, kdo by se věnoval i extrémnějším žánrům. Čiže i na pestrosti jim záleží a snad nějakého psavého dobrodruha najdou, který se za své názory nechá dobrovolně políčkovat od budižničemů. Nějaké další články a rozhovory vychází sice sporadicky, přesto se vyplatí tyto stránky navštěvovat pravidelně.

ECHOES


Další ze vcelku akčních stránek, které se vyplatí navštěvovat pravidelně, jsou ECHOES. Teda pokud chcete být skutečně v obraze. Tento web nabízí spoustu zajímavého čtení, od recenzí, přes aktuality, po reporty a rozhovory. Řekl bych, že zde se nachází nejen akční psavci, ale příspěvky jsou kolikrát podány tak zajímavě, že se o nich dá smysluplně diskutovat a berou vítr z plachet kritickým čuňatům, kteří nic smysluplného nevytvoří, mimo lejna a jenom plácají hladovou držkou plnou moudrých slin.

DEADLY STORM


DEADLY STORM je sice jenom blog, který tvoří jeden človíček jménem Asphyx, ale z mého pohledu je to hodně uznávaný blog, který se vyplatí navštěvovat, pokud jste fanouškem především death metalu. Johanovi zde vadí, že se v recenzích vcelku nic o albu nedozví. To je sice pravda, ale autor sází stejně jako já spíše na pocitovou stránku věci, čiže jsme na stejné vlně. Ono taky kolikrát co psát o desátém stejném albu, které by již mohlo být nudou, ale není, když daný žánr milujete. Ovšem neutuchající zápal tomuto človíčkovi nechybí a proto jej obdivuji. Jediným problémem tohoto blogu je, že ke starším příspěvkům se musíte doslova prokousat a tady jsem s Johanem za jedno.

OBSCURO


Obscuro se mi zdál v počátcích jako hodně nadějný projekt. I když ono to bude asi tím, že jej tvoří parta odvážných dívek, což je dost ojedinělý jev snad v celém světě. Nemůžu tedy shazovat jejich úsilí a ani nechci, přesto nemusíte navštěvovat tento ezin nikterak pravidelně. Jednou za čas stačí, protože příspěvků není až tolik, abyste na tomto webu vyseli každý den. Nemusím zrovna nějak obsáhlé recenze, kde se probírá kdejaké prdnutí, ale některé recenze jsou možná až moc stručné a podobají se spíše mým mikrorecenzím. Ale díky bohu za takovýto web. Snad jen mi trošičku, stejně jako Johanovi, vadí trochu zmatené, lehce nepřehledné menu.


HARD MUSIC BASE


Jakoby na závěr jsem si nechal naše domovské stránky, jejichž zkratka vybízí k parafrázi HaMba Blít. Ovšem podle všeho se nemají stránky za co stydět a to, že jsme neprávem tak nízko v žebříčku „Břitvy“ a že jsme aktivní web, beru jako Johanovu lichotku, i přes výtku o nekritičnosti při bodování. Ono to pramení asi z toho, že nikdo z nás není publicista v pravém slova smyslu, natož potom kritici kritičtí ke všemu. Jsme jenom fanoušci muziky, kterou máme rádi a tento web je stránkami uživatelskými, čiže přispívat může kdokoliv. Přesto by nebylo od věci, kdyby řady přispěvovatelů rozšířili další dobrodruzi, kteří vědí, že není důležité hledat na zlatém rouně hovno, ale v hovně hledat zlatou nit. Muzika je prostě hlavně o zábavě.

Nemíním, prostě nechci a určitě to neměl v úmyslu ani Johan, hanit něčí práci. Sám vím, jak je kolikrát obtížné něco napsat při pracovním vytížení, či při letních pekelných vedrech. Nemluvě kolikrát o těžké komunikaci s kapelami, labely, promotéry i organizátory koncertů a festivalů. To nemluvím o strastiplné kooperaci mezi jednotlivými pisálky, z nichž si někteří nejspíš pouze leští ego. O spoustě nešvarů a strastí jako akreditace na koncerty či cédéčka zdarma se velmi obsáhle rozepsal Johan ve svém Pařátovém článku a předhazuje hloupost jako mršinu všem závistivcům. Taky kdo by si bral akreditaci na koncert, na který nechce jít a kdo by měl radost z alba zdarma, které ho nebaví poslouchat. No a když už se máte možnost dostat zdarma na koncert, na který chcete, tak o něm taky musíte něco napsat. No a ještě horší je to s oněmi alby. Jak máte něco rozumného napsat o něčem, co se vám ani nechce pouštět. Je to jakási řehole, kterou musí podstoupit každý odvážlivec, jenž se pustí na dráhu nejen internetového šílenství publicistiky. Proto nemohu soudit konkurenci, která dělá něco hůře, když jinou věc dělá lépe. Subjektivně objektivní názory a zdravá kritika je vítána v ohledu na sebezlepšování. Urazit se umí každý, včetně mě. Je potřeba urážku polknout a pracovat. A pracovat pilně. Existují na našem území i další weby, které by možná stály za pozornost, ale schválně je nezmiňuji, protože co do informatiky toho nenabízejí mnoho, což je onen faktografický jev nedostatku psavců, i když v jistých ohledech může jít i o lenost redaktorů. Ale pokud chce takový web žít, tak by měl být především pružný a to nejen do informatiky a příspěvků, ale i po stránce grafické. Pořád je co zlepšovat a to platí pro všechny.

Závěrem mě napadla taková polemika. Proč tolik webů? V minulosti jich bylo ještě mnohem více. Proč, když si všichni stěžují na nedostatek čerstvé redaktorské krve? Nestačil by jeden, který by zahlcoval rock metalové lidstvo každodenně tunou informací? Dalo by se diskutovat, jestli by potom nebylo příspěvků až mnoho a u fanoušků by nenastal zahlcovací zmatek. Možná by to nebyla špatná myšlenka, ale řekněme, že mi vyhovuje současný stav. Každý z webů nabízí plus mínus něco jiného. Každý z nich je něčím zajímavý. Na každém webu se píše jinak a vlastně i přes veškeré, možná až titěrné mínusy, každá ze stránek zde jmenovaných má své opodstatněné plusy.

Přidáno: 18.3.2020

Rock´N´Roll Hell

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Článek | Tvořitelé všech webů, spojte se | Hard Music Base

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2022. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist