PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

Po stopách undergroundu (díl II.)
Ve druhém dílu seriálu „Po stopách undergroundu“ se vypravíme na cestu pouze po scénách starého kontinentu. Pojďme znovu nahlédnout do špinavých zkušeben, skromných studií a malých klubů, jejichž zdi jsou nasáklé potem a energií. Začněme tam, kde jsme v minulém díle končili. Z jihu Moravy se přesuneme na západ pod plzeňské komíny. Další zastávkou bude Srbsko a dvě party navštívíme i ve Španělsku. Poprvé, a to hned dvakrát zavítáme na britské ostrovy odkud se přesuneme do chladné Skandinávie. Poslední pohled pod povrch zemský nás čeká v ruském St. Petersburgu.

Díl II.

SAX (Česká republika) thrash metal
Brněnská thrash metalová formace Sax se dala dohromady v roce 1985, kdy v českých zemích ještě vládl bolševik. Sestava se kolem kytaristy/zpěváka Luboše Kozdery ustálila a v roce 1989 Sax nahrávají první demo s výstižným názvem „With Satan in the Body“. O rok později následuje druhý demáč „Zone of Fear“. V roce 1991 vydávají Sax u Monitoru první album „Zóna strachu“. Deset poctivých thrash metalových sypaček definitivně zařazují Sax do tuzemské thrash metalové elity. Po dalším demu „Thrash of Moravia“ nahrává kapela v roce 1993 druhou desku „Moravské nářez“. Výborné, kultovní album se však stalo labutí písní téhle brněnské party. Ještě v roce 1992 poslednímu počinu předchází album „Válka nervů“. Tentokrát již však pod názvem Sax Piják bez Kozdery v sestavě. Posledním zápisem kapely Sax na scéně je vydání kompilačky v roce 2009, kde Sax shrnují svou tvorbu .

FERAT (Česká republika) thrash metal
Vznik plzeňských Ferat se datuje do roku 1987 a téhož roku kapela nahrává první demo „Tak vstávej“. Sestavu tvořili ostřílení hráči Ota Husák (kytara/zpěv), Radek Kroc (kytara), Roman Velimov (basa) a někdejší člen Debustrol a Kryptor Alan Reisich (bicí). V diskografii Ferat figurují další dva demáče z roku 1991 - „Ferat“ a „Rychlá rota“, ale hlavně dlouhohrající deska „Rainhold“, která vyšla v roce 1993 u Bontonu. Album „Rainhold“ se stalo další kultovní nahrávkou českého thrash metalu. Syrový a nekompromisní nářez. Ferat se však rozpadají, aby se v roce 1998 vrátili zpět na scénu druhým albem nazvaném jednoduše „Ferat“. V roce 2003 však kapela znovu ukončuje svou činnost. O pět let později vychází povedená kompilace „Chodba Smrti“, která shrnuje hudební materiál Ferat.

INFEST (Srbsko) death metal
Infest jsou další z řady kapel ze zemí bývalé Jugoslávie. Tahle parta ze srbské Jagodiny píše svůj příběh od roku 2002. Sami členové Vandal, Tyrant, Khil a Zombie se netají odkazem na své slavné předchůdce Bolt Thrower nebo Entombed. Inspiraci pro své texty nalezli ve válečných konfliktech o čemž velice dobře vypovídá videoklip ke skladbě „Onward To Destroy“. Tento srbský old school death metal můžeme poslechnout ze dvou full alb – „Anger Will Remain“ z roku 2006 a „Onward To Destroy“ vydaného o tři roky později. Infest mají na svém kontě ještě dvě demonahrávky z počátků svého tažení a také EP „Christ Denial“ z roku 2008. Tihle válečníci jistě stojí za poslech každému maniakovi do starého dobrého death metalu.

DISTURBANCE PROJECT (Španělsko) grindcore
Tahle velice zajímavá čtveřice hrající nefalšovaný grindcore vznikla v roce 2003 ve španělském hlavním městě Madrid. Disturbance Project jsou kapelou, která se přímo vyžívá ve vydávání split alb s různými kolegy ze stejné branže. Po debutním demu „Grindcore inferno“ vydávají o dva roky později Disturbance Project splitko s jihočeskou smečkou Rabies. Následují velice povedená splitka s kapelami Pretty Little Flower, Subcut, Plague Rages, Terrorismo Musical, Fistfuck a Ras. Důležitým článkem tvorby těchto španělských grinderů je kompilačka „Mediocridad Extrema“. Třiatřicet skladeb výborného grindcoru, včetně několika coverů od kapel Rot nebo Denak. Nefalšovaný jižanský grindcore v podání Disturbance Project rozhodně nemůže zklamat fanoušky Nasum či Rot.

DISHAMMER (Španělsko) blackened thrash metal / crust
Španělská thrash metalová scéna není příliš bohatá, ale najdeme v ní několik opravdu pozoruhodných formací. Jednou z nich jsou bezpochyby Dishammer z Madridu. Tahle parta se dala do kupy v roce 2007 a to proto, aby svým špinavým old school black/thrashem postihli nejednoho fanouška pořádnýho bordelu. V hudbě Dishammer najdeme samozřejmě velký vliv crust/punku. Po debutním demu nahrávají v roce 2008 tihle chlípníci první album nazvané „Vintage Addiction“. Deska je opatřena kontroverzním obalem a především napěchována třicetiminutovým matrošem, který boří zdi. Sprosté, ale i sociální texty se objevují i na dalších nahrávkách. V roce 2009 je to splitko s The Warwolves a o rok později EP „Under the Sign of the D-Beat Mark“. Výborná záležitost pro fanoušky crustu nebo old school thrash/blacku jaký hrají například Toxic Holocaust.

ADRENICIDE (Anglie) crossover / thrash metal
Anglie nikdy nebyla thrash metalovou velmocí, ale přesto se zde vyklubalo několik opravdu kultovních kapel, kterým dodnes vévodí Onslaught a Sabbat. Ani nová vlna thrash metalu neminula Alžbětino království a v roce 2002 se ve Sloughu zrodila banda Adrenicide. Čtyřka zapřisáhlých thrasherů v otrhaných džískách se shlédla v přímočarém old school thrashingu. Svůj nářez okořenili prvky starého hardcoru a tak je na masakr zaděláno. Po prvním demu „Impropaganda“ přichází debutní fošna „All Went Black“ v roce 2004. Od té doby stihli Adrenicide nahrát dalších šest desek a jedno EP. Na takhle mladou partu obdivuhodný výkon. Nejedná se o žádnou vatu, ale o naprosto poctivý thrashing plný chlastu a sexu. Z alb bych určitě vyzdvihl „Drunk with Power“, „Natural Born Thrashers“ nebo letos vydanou „Power Shift“. Takže hoďte všechno za hlavu a hurá do mosh pitu.

SSS (Anglie) crossover / thrash metal
Liverpoolská parta Short Sharp Shock vtrhla na ostrovní scénu v roce 2005. Short Sharp Shock zkracují svůj název jednoduše na SSS. Dalo by se říci, že po vzoru svých slavných předchůdců D.R.I. (Dirty Rotten Imbeciles). Podobně jsou na tom SSS i v hudebním ražení. Syrový old school thrash se silnou dávkou hácéčka je zárukou kvalitního nářezu. Velký vliv punku navíc z hudby SSS udělá především naživo neskutečnej bordel. První desetiminutové EP nazvané „SSS“ bylo vydáno v roce 2006 a ve stejném roce vyšla i první deska „Short Sharp Shock“. Tohle album je pořádná jízda a o dva roky později ve stejném duchu nahráli SSS i svou druhou desku „The Dividing Line“. Dvacet skladeb = půl hodinka rozsekávajícího matroše. SSS rozhodně nemohou zklamat žádného přívržence extrémních kapel ze staré školy.

DR. LIVING DEAD (Švédsko) crossover / thrash metal
Švédsko je země zaslíbená především death metalu. Tu a tam se ale z úplného podsvětí vyklube na povrch zemský kapela, jejíž členové rozhodně nepůsobí jako chladní seveřané. Řeč je tentokrát o smečce Dr. Living Dead. Kapela vznikla v roce 2007 a svou hudbu začali směřovat ke stylu starých klasik žánru – D.R.I. nebo S.O.D. Tihle čtyři týpci působí jako by nebrali vůbec nic vážně. O tom svědčí především vtipné texty i jejich koncerty. Dr. Living Dead mají na svém kontě pouze dva demáče, ovšem s výborným soundem. Tyto parádní nahrávky nesou názvy „Thrash After Death“ a „Thrashing the Law“. Stopáže u obou nahrávek nepřesáhnou ani patnáct minut. Smršť jak se patří. Vtip, nasazení a plno energie poznáte okamžitě. Smát se budete u textů skladeb „Kerry Burger King“ nebo „Satanic Wolf“.

FORCA MACABRA (Finsko) thrashcore
Forca Macabra jsou maníci, kteří hned při svém vzniku v roce 1991 vztyčili prostředníček všem, ve Finsku populárním, melodickým metalovým nesmyslům a vydali se směrem, který je v zemi tisíce jezer opravdovým undergroundem. Když ve své zkušebně v Helsinkách začali dávat dohromady první vály, měli již o své hudbě poměrně jasno. Hrát nářez, který bude působit jako tornádo, co bere s sebou vše, co mu přijde do cesty. Mix thrash metalu s vlivem starých hardcorových kapel udělá své. Po demáčích a dvou splitkách přichází v roce 1995 první deska „Nos Tumulos Abertos“. O dva roky později EP s titulním názvem „Forca Macabra“. Následuje opět vlna splitek a singlů a teprve v roce 2002 druhá deska „Caveira Da Forca“. Zatím poslední počin tohohle komanda se datuje do roku 2008 kdy Forca Macabra vydávají desku „Aqui É O Inferno“, která je další třicetiminutová zkáza.

KOMATOZ (Rusko) hardcore-punk / metal
Komatoz je sebranka pocházející z ruského St. Petersburgu a společně se svých nástrojů prvně chopili v roce 2000. Po chvíli však přichází více než roční pauza. Komatoz to však nezabalili a roku 2004 vydávají první desku s názvem „Hatred“. HC/punk se prolíná s d-beat/crustem. Povedené dílo následuje v roce 2006 splitko s Distress a roku 2008 i druhá deska „Within the Law“. Komatoz mohutně koncertují po celé Evropě a vydávají další dvě split alba – s pražskými Demarche a také s Repulsione. Po personálních změnách na postech kytaristy a basáka v roce 2009 přicházejí o rok později Komatoz se zatím posledním kouskem ve své diskografii – albem „Two Hands“, které je oproti starším nahrávkám zahaleno spíše do metalového soundu.

Zobrazeno: 2037x

Thrashator


» Po stopách undergroundu (díl VII.) (6.1.2012)
» Po stopách undergroundu (díl VI.) (8.11.2011)
» Po stopách undergroundu (díl V.) (9.9.2011)
» Po stopách undergroundu (díl IV.) (20.7.2011)
» Po stopách undergroundu (díl III.) (23.6.2011)
» Po stopách undergroundu (díl II.) (18.5.2011)
» Po stopách undergroundu (díl I.) (31.3.2011)

PŘIDAT KOMENTÁŘ

11.6.2011 (10:49)

Jo, na takových věcech si ujíždím. Jen více undergroundu. Ať už toho neexistujícího, nebo toho čerstvě páchnoucího.


Článek | Po stopách undergroundu (díl II.) | Hard Music Base


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2019. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist