PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

Peter Bebergal - Sezona čarodějnic aneb Jak okultismus spasil rokenrolNa knížku „Sezona čarodějnic aneb Jak okultismus spasil rokenrol“ od, pro mne naprosto neznámého autora, Petera Bebergala jsem narazil v jednom zapadlém antikvariátu v ještě zapadlejším městě. Má oblíbená to místa na šmejdění a nákup skvostů a perliček, na které v monster obchoďákách narazíte jen stěží. První, co mě zaujalo, je hard rocková ikona na titulní straně knížky a potom mě vlastně dostal i její samotný název, pod kterým si můžete představit snad naprosto cokoliv. A tak mozkovna šrotovala, jestli se jedná o bulvární, scestný nesmysl o čarodějnickém honu na ikony rock´n´rollu. Jestli to není laciná moderní verze Kladiva na čarodějnice pro potírání rockového nešvaru, coby dělnického boha, nebo jestli se snad jedná o seriózní osvětlení spojení rocku a okultismu. Trochu jsem se obával prvních dvou variant, neboť knížka má pouhých dvě stě čtyřicet stran. Jelikož kniha neobsahuje žádnou obrazovou přílohu, která by třeba trochu napověděla, tak nezbývá, než si knížku koupit a zjistit, kde že se pravda nachází. Její cena zase není tak strašná a přinejhorším se můžu zachovat jako inkvizice a knížku spálím.

Nemusím se zachovat jako inkvizitorský barbar a připravovat tekutý podpalovač se sirkami. Jedná se naštěstí o seriózní knížku se skutečnými příběhy z rockového světa. Ovšem hned zkraje musím říct, že pro skutečné fanoušky rockové scény, kteří mají v malíčku biografie všech zásadních kapel rockové historie, je tato knížka relativně bezcenná. Jedná se o jakousi kompilaci událostí chronologicky řazených, kde hlavní roli hraje fenomén spojitostí okultismu a rock´n´rollu. Peter Bebergal to vzal ovšem skutečně seriózně a vrací vše na počátek k prvním černošským bluesmanům, jako je třeba Robert Johnson, a vlastně nechybí ani v jisté spojitosti příběh o pokatoličťování černochů i jejich otrocké minulosti. Pak tady je třeba Elvis a jeho problémy s mravnostní morálkou v televizích. Přitom nedělal nic jiného, než co se naučil v kostele Letničtích. Buřičství a sex byl trnem v oku spoustě mravokárců, zvláště když se říkávalo že, rock´n´roll je sex - sex teď hned. Samozřejmě se autor nevyhýbá ani magii uměle vyvolaných stavů za pomocí drog, především L.S.D. Nejpikantnější historkou snad navždy zůstane ta ve spojitosti s Pink Floyd, vlasovým gelem z... a jednom akordu na koncertu. Květinové děti přestávaly být květinovými dětmi a přesedlávaly na transcendentní magii a všeobecně známý vztah mezi Beatles a Maharishi Yogim taky v knížce nechybí. Samozřejmě nechybí ani zmínka o satanistech Black Sabbath, kteří se ve skutečnosti satanismu děsili. Je tu i fascinace Jimmyho Page mágem Aleisterem Crowleym a další rádoby tajemnosti kolem Led Zeppelin, včetně vyrytého nápisu do desky na jednom z jejich alb. Knížka se zabývá i příživnictvím filmového průmyslu na rock´n´rollu a třeba o pokusu jak udělat frontmana Rolling Stones hvězdou satanistických hororů. Někoho by třeba mohl zajímat i popis okolností vzniku slavného Moogova syntezátoru. Knížka je skutečnou kompilací různých příběhů a faktů, které se udály v různých časových horizontech historie rockové kultury a sahá až do současnosti, kterou zastupují třeba Ghost, Madonna nebo rapper Jay-Z.

Jak jsem již říkal, tato knížka je pro v biografiích zběhlé fanoušky relativně bezcenná pro obecně známá fakta. Ale že bych ji nedoporučil ke čtení, tak to se říci nedá. Knížka je napsaná se skutečným zaujetím pro danou věc. Autor přidává k dobru i méně známá fakta a nepokouší se zbytečně o vlastní názor, byť by nemusel být zcela mimo mísu. Osobně se mi v úvodu líbí, jak Peter popisuje svou vlastní magickou fascinaci prohlížení si obalů gramofonových desek v bratrově pokoji po čas jeho vojenské služby, což mládež s mp3 soubory asi nikdy nezažije. Ano, tahle knížka by mohla být pro v historii sběhlé rockery skutečně bezcenná, ale pro novou generaci rockových fanoušků by mohla být dobrým úvodem pro další obeznamování se s rockovou historií. Možná by mohla vyvolat i závist nad prožitky starších generací dříve, než se stal rock´n´roll běžnou součástí rádií, televizí a internetu. Jenže mravokárci rozhodně ještě nevymřeli a píšou nové dějiny. Jedinou skutečnou vadou téhle knížky je absence jakékoliv obrazové přílohy, která by rozhodně nebyla v tomto případě od věci.

Přidáno: 19.11.2017

Rock´N´Roll Hell


» James Curl - RONNIE JAMES DIO: Životopis heavy metalové ikony (24.11.2021)
» Richard Bienstock - AEROSMITH: Kompletní historie bostonské hudební skupiny (28.9.2021)
» Dayal Patterson - Black Metal: Předehra ke kultu (7.9.2021)
» Dayal Patterson - Black Metal: Evoluce kultu (6.9.2021)
» Diagnóza 19932020: Syndrom zapomenutého ticha (5.1.2021)
» Václav Votruba - Dělníci kovu: Necrocock (3.9.2020)
» Peter Bebergal - Sezona čarodějnic aneb Jak okultismus spasil rokenrol (19.11.2017)
» Petr Junek - Hypnosis: Třetí velká destrukce (23.8.2017)
» Punk Not Dead ...dalších 25 let (11.7.2017)
» Václav Votruba - Kniha kovu (15.2.2017)
» Petr Junek - Stigma Diabolicum: Nový světový řád (16.9.2015)
» Petr Junek - Apokalypsa: Poslední revoluce (10.12.2012)

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Článek | Peter Bebergal - Sezona čarodějnic aneb Jak okultismus spasil rokenrol | Hard Music Base

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2022. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist