PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

Les Acteurs De L´Ombre Sampler MMXVI


Každá vydavatelská firma tak trochu bilancuje úspěchy a neúspěchy (a radši spíše ty úspěchy) a tak nějak zkouší dát na odiv, co se jim v daném období povedlo a čeho dosáhli. Jo jasně, je to tak trochu leštění ega, naparování se, ale jen pro ty, jenž nic nedělají a ničehož nedosáhli. A chlubí a naparují se velké vydavatelské konglomeráty, malé firmy a firmičky i totálně undergroundové labely. Každý po svém a v rámci svých možností bilancuje nějaké to období. Nejčastěji se ten časový úsek rozmařilosti nazývá rok a hudební vydavatelství vydávají nějaké ty bilanční kompilace. Pro mě jsou kompilace vcelku fajn záležitostí, když se člověk nechce zrovna vrtat v netu a absolutně neřeším, jestli jsou firemní kompilace rozdávané zdarma, nebo vydané s nějakým kalkulem.

I undergroundová black metalová firma LES ACTEURS DE L´OMBRE z Francie přeci jenom musí trochu kalkulova. Možná jsou podobné undergroundové firmy zároveň neziskovými organizacemi, ale člověk přece ve své dobročinnosti nebude po každém vydaném albu o chlebu a vodě, aby našetřil na další vydání. Tohle radši nechám koňovi, ten má větší hlavu a probereme firemní kompilaci tohoto labelu s nedaňovým vyúčtováním pekelného roku 2016.

Nejdříve tedy decentní úvod na seznámení, neboť LES ACTEURS DE L´OMBRE může na někoho působit jako zbrusu nový jazykolam. Jenže tohle jméno zná Paříž již od roku 2001, kdy nejen francouzské podzemí spatřilo metalový webzine tohoto jména. Roku 2005 se proměňuje na asociaci pořádání koncertů a festivalů jako Black Metal Is Rising, Doom Over Paris, Cernunnos Pagan Fest, a dalších a v roce 2009 se z LES ACTEURS DE L´OMBRE stává regulérní vydavatelská firma, věnující se extrémnímu metalu. Čiže je tedy nejspíše jasné, že se nejedná o nějakou začínající firmu a lidé kolem ní se motající určitě budou mít nějaký ten přehled. No a když jsem se zmiňoval, že se label zabývá vydáváním black metalových alb, tak ortodoxním blackers je tahle firma hodně velkým kamenem v žaludku s trnem v oku a čímkoliv dalším dohromady, neboť LES ACTEURS DE L´OMBRE stahují pod svá křídla spíše spolky experimentálnějšího charakteru. Čili nemůžete tak s určitostí počítat s faktorem pařby šest set šedesát šest ohnivých pentagramů, za to budete moci prozkoumat temná zákoutí, až zákoutí temně divná.

Kompilaci otevírá skladba „Flesh“ od WILDERNESSKING. Tahle skladba by někomu mohla znít evropsky, ale prostě je trochu jiná, protože WILDERNESSKING pocházejí z Jižní Afriky a prostě jim v žilách koluje trochu jiná krev. Skladba „Flesh“ pochází z alba „…And The Night Sept Us Away/The Devil Within", které vyšlo v roce 2016 u LES ACTEURS DE L´OMBRE pouze na LP, ale v podstatě se nejedná zrovna o novinku jako takovou, protože se jedná o splitko ípek WILDERNESSKING a to „…And The Night Sept Us Away“ z roku 2012 a „The Devil Within“ z roku 2014. Řekněme, že tahle reedice je sice záslužnou záležitostí, ale nejsem si jist, jestli tak trochu není i charitativní, neboť nijak zvlášť neobohacuje studnici black metalu. A přeskočím pár písniček, protože se na kompilaci s WILDERNESSKING setkáme ještě jednou. Tentokrát jde o skladbu „I Will Go To Your Tomb“, která pochází z alba „Mystical Future“, jež je pro rok 2016 aktuální. No a pokud se vám tahle skladba zalíbí, tak se rozhodně nebojte jít do celého alba. Tenhle prapodivnej druh afrického epična je fakt kouzelnej.

No a teď již půjdu popořádku, tak jak jsou skladby na kompilaci řazeny. Tedy tou druhou na pánbíčkovo holení je „Al Azif“ od francouzského spolku THE GREAT OLD ONES a rovněž se nejedná o jakousi čerstvost, ale o reedici alba „Al Azif“ z roku 2012. Zde by mohli být nadšeni přívrženci smutného, až nejsmutnějšího post black metalu, okořeněným ambientním minimalismem. Tohle povedené znovuvydání se objevuje v roce 2016 jak na LP, tak i na CD.

Francouzští DARKENHÖLD, si myslím, že nejsou zrovna neznámou kapelou mezi příznivci atmosférického black metalu se středověkou aurou a skladba „Strongholds Eternal Rivalry“ by neznalé mohla navnadit na album „Castellum“. To sice vyšlo již roce 2014 u Those Opposed Records, ale u LES ACTEURS DE L´OMBRE v reedici toho zlého roku 2015 vychází i v podobě LP a MC, do jejichž investování se nemusíte bát jít.

V roce 2015 se objevilo i album „Post Ecstatic Experience“ francouzských black metalistů LIFESTREAM, které vyšlo pouze na kazetách u sublabelu LES ACTEURS DE L´OMBRE Emanations. Z tohoto alba pochází písnička „Lifeless Solace“, která se od většiny zúčastněných liší poněkud špinavějším, neučesaným soundem, i mnohem vražednější artilérií. Možná z tý kompilace trochu vyčnívá, ale vůbec ji nehyzdí. Spíše přidává na pestrosti již takhle pestré experimentální kolekci.

Do hodně hloubavých vod temnoty vás hodí američtí MARE COGNITUM a to skladbou „Nascency“, která pochází z alba „An Extraconscious Lucidity“. To také není zrovna nejčerstvější novinkou, neb vydáno bylo již v roce 2012 pod Lunar Meadow Records. Ale u LES ACTEURS DE L´OMBRE se dočkává roku 2015 reedice v podobě luxusního trojkazetového boxu, kde se mimo již zmíněnou albouvou záležitost objevují i alba „The Sea Which Has Become Known“ z roku 2011 a rok 2015 zastupuje „Phobos Monolith“. No a popravdě řečeno, tak já bych se těchhle Amíků nebál, pokud se rádi bojíte někde, kde nevíte ani kde.

Pro změnu s naprostou čerstvostí přichází francouzská black metalová avantgarda WAY TO END a jejich skladba „L´Homme Qui Rit“ z alba „Senestre“ je pro mě svou hororovou divností nejvyzývavější ze všech na kompilaci. Zapojení zvláštně nehostinných funebrálních trubek do vibrujícího zvuku kytar je naprosto přitažlivé pro zvrhlíky, ale ne každej by to mohl rozchodit po svých.

Již jsem zmínil, že LES ACTEURS DE L´OMBRE má svůj sublabel, který se honosí názvem EMANATIONS. Sice nechápu trochu proč, když experimenty nesvazují label natolik, aby musel mít svůj sublabel, který vydává taktéž experimentální záležitosti více méně z black metalového podhoubí. Nechám firemní politiku politologům, neboť mnohem důležitější je, že právě EMANATIONS vydali koncem roku 2016 absolutně vynikající splitko tří kapel. První z nich je na kompilaci zastoupena zvláštnost SPECTRALE skladbou „Crepuscule“. V tomto případě nejde o black metalovou kapelu a vlastně ten projekt nemá s metalem ni společného. Kompozičně se jedná o instrumentální, akustické kompozice, které vhodně doplňují další dvě black metalové kapely.

A právě na tom splitku se nachází i post black metalová francouzská kapela IN CAUDA VENENUM, jejichž skladba „Descent“ páchne jakousi divně futuristickou atmosférou. A zkuste popsat pach, o kterým nevíte odkud pochází.

Třetím a posledním zástupcem na splitku je black sludge metalová kapela HEIR. Ta se může jeviti jako nejtvrdším zástupcem z onoho tria, ale jejich variabilnost si vychutnáte až na onom splitku samotném, neboť skladba „Laura Palmer“, umístěná na této kompilaci, je oproti originálu v hodně zkrácené verzi.

Zkrácenou verzi zde má i skladba „V.I.T.R.I.O.L.“ od PÉNITENCE ONIRIQUE ze stejnojmenného alba. V tuto chvíli jako kdybyste poslouchali tradiční black metalové hodnoty, ovšem s notně mystickou atmosférou z alchymistických skrýší. Tohle je nejenom hodně povedená písnička, ale do ohně pekelného bych ruku dal i za celé album.

Ovšem ruku do jakéhokoliv ohně bych nedal za kapelu BARÚS. Progresivní death metal s poněkud nezáživnou atmosférou zašlého mystéria. Jejich bezejmenné album mě nijak moc nevzalo a je vcelku jedno, jestli by na kompilaci zařadili skladbu „Tarot“, nebo nějakou jinou.

Většinu ze zde uvedených skladeb jsem měl možnost slyšet z oficiálně vydaných nosičů, tak by se dalo říci, že je tahle kompilace pro mě naprosto zbytečná. Jenomže jsou dny zoufalství, kdy slunce nevychází na východě a člověk nerozhodný neví, pro jaké album k poslechu se rozhodnout. A v tenhle den a v tuhle chvíli přicházejí na řadu kompilace. Francouzská vydavatelská firma LES ACTEURS DE L´OMBRE a ani její sublabel EMANATIONS nevydávají nic, co by mi bylo vyloženě proti srsti, takže kompilace „LES ACTEURS DE L´OMBRE SAMPLER MMXVI“ je vyloženě vhodný doplněk sbírky. Pro ty, jenž ještě neměli tu čest s kapelami z této kompilace a ona se vám nějakou záhadou dostala do přehrávače, nemluvě o tom, že se vám něco i mohlo zalíbit, tak věřte, že v tom určitě byl nějaký kalkul.

Přidáno: 28.3.2017

Rock´N´Roll Hell


» Jiná hudba – Czech Experimental And Progressive Compilation (13.4.2021)
» Les Acteurs De L´Ombre Sampler MMXVI (28.3.2017)
» Kompilace Hot Dog Fest 12 (1.9.2016)

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Článek | Les Acteurs De L´Ombre Sampler MMXVI | Hard Music Base

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2021. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist