PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

Po stopách undergroundu (díl I.)
Dnešní hudební scéna je natolik obsáhlá, že nemůže snad existovat žádný posluchač, který by měl všechny kapely v malíčku. Každá scéna, každý žánr má své „hvězdy“, ale také kapely, které jsou méně známé či dokonce již zapomenuté. Někteří z nich jsou mladíci, jiní naopak nahráli třeba jen jednu desku v dávných časech. Ať tak či onak, najde se hodně raritních kapel, které si zaslouží alespoň malou pozornost v podobě několika málo řádků. Svou pozornost upínám především k extrémní scéně. Bude se jednat o thrash metal, old school death a black metal, hardcore, grindcore a crust/punk. Považuji za zbytečné rozepisovat se zde o velikánech jakými jsou Slayer nebo Cannibal Corpse. Nahlédněme pod pokličku totálního undergroundu. Pokud někdo z Vás i díky těmto řádkům objeví a pozná alespoň jednu kapelu, která se mu bude líbit, mají tyto řádky smysl. Pojďme na to.

Díl I.

V prvním díle si představíme prvních deset kapel z různých končin světa. Od chladné Kanady se dostaneme přes bohatou Ameriku, exotickou Brazílii a Paraguay, slunnou Itálii a středoevropské Německo až na do našich končin.

INEPSY (Kanada) crust/punk
Tahle partička čtyř okovaných punkáčů vznikla v Montrealu v roce 2002 a na scénu se uvedla prvotinou, kterou bylo EP s výstižným názvem „See You in hell“. Inepsy ve své hudbě kombinují rock´n roll s punkem. Vše říznuté crustem a metalovým soundem. Všude jsou cítit Motörhead a kapela se tím netají. Tito Kanaďané mají kromě zmíněného EP na kontě již čtyři dlouhohrající desky – „R'n'R Babylon“ (2003), „City – Weapons“ (2004), „No Speed Limit for Destruction“ (2007) a „Madness and Overkill“ (2010). Ve své diskografii se mohou pyšnit i splitkem s Toxic Holocaust. Inepsy jsou rozhodně zajímavá banda, která Vás pohltí pořádnou energií, punkovou rebélií a poctivou hudbou. Kapela pro všechny, kdo mají rádi pořádnej bordel a Motörhead.


EUDOXIS (Kanada) power/thrash metal
Další parta z kanadského Montrealu. Eudoxis vznikli již v roce 1984 a na tehdejší dobu jim poměrně dlouho trvalo vydat desku. V roce 1986 nahrávají dvou skladbový singl „Attack From Above“. O pět let později vychází první a zároveň poslední deska „Open Fire“. Sedm stop na celé desce natáhne stopáž téměř k padesáti minutám. I přesto má „Open Fire“ spád, razanci, ale i prvky progrese. Technicky velmi dobře zmáknutá práce. Později se však Eudoxis rozpadají a k životu je zatím nikdo nevzkřísil. I přes jednu jedinou nahranou desku jsou Eudoxis pevným článkem staré kanadské thrash metalové scény.


BLOOD FEAST (USA) death/thrash metal
Američané Blood Feast rozhodně nejsou úplnou neznámou na scéně. Tito maníci z New Jersey se dali do kupy v roce 1986 a již následující rok v únoru nahráli své první album „Kill for Pleasure“. Deska se mezi fans ujala nejen díky výborné řezanici, ale také svou obálkou, která rozhodně patří mezi ty opravdu vyvedené. Blood Feast ve své hudbě prolínají prvky klasického thrash metalu s prvky úplně raného deathu. “Kill for Pleasure“ je fakt jízda. Kapela vydává EP „Face fate“, poté ještě stihne vydat druhé album „Chopping Block Blues“, které je technicky o něco dále než prvotina. Přichází rozpad, aby se po dlouhých letech vrátili zase zpět na scénu v roce 2007. Uvidíme tedy, zda se dočkáme od Blood Feast nějakého nového materiálu.


WATCHTOWER (USA) technical thrash metal
Tahle opravdu stará vykopávka z texaského Austinu má kořeny až v roce 1982. O dva roky později Watchtower nahrávají demáč „Meltdown“ a listopadu následujícího roku vydávají svou první fošnu „Energetic Disassembly“, která se do jisté míry stává opravdovým kultem. Progresivní technické prvky říznuté se starým thrashem jsou něčím neokoukaným na scéně. Po dalším demu vychází druhá deska s názvem „Control and Resistance“. Album ještě více progresivnější než prvotina. Roku 1991 přichází rozpad Watchtowar. O osm let později se kapela částečně vrací. Vydávají „Live!“, což je video záznam koncertu z roku 1985. Poté vychází Best of kompilace a v roce 2010 i singl „The Size of Matter“. Watchtower jsou kapelou pro opravdové nadšence rarit.


HEXX (USA) thrash/death metal
Hexx byli další kapelou z nevyčerpatelné „studny“ jménem Kalifornie. Začali do toho řezat v roce 1983, aby již o rok později debutovali albem „No Escape“. Hexx na nic nečekali a o dva roky později přichází druhá deska „Under the Spell“. Do této doby se jednalo o řízný přímočarý thrash s pouze malými náznaky, že by se mohlo něco měnit. S následujícími EP alby „Quest for Sanity“ (1988) a „Watery Graves“ (1990) však Hexx stále více tíhli k ranému death metalu. Vše vyvrcholilo třetím a bohužel posledním albem „Morbid Reality“ z roku 1991, která je opravdu výborným kouskem. Po rozpadu se Hexx na scénu již nevrátili, což je určitě velká škoda. Svými nahrávkami však i po letech dokážou oslovit nejednoho posluchače.


BANDANOS (Brazílie) crossover/thrash metal
Tihle týpci ze Sao Paula se dali dohromady v roce 2002. Jejich cílem bylo hrát pořádný nářez ve stylu starých D.R.I. nebo S.O.D., kteří formovali odnož zvanou crossover/thrash. Směska hardcoru a živočišného thrashe se v hudbě Bandanos ukazuje v plné své kráse. Agrese, rychlost, politické a sociální texty ve svém rodném jazyce. První nahrávkou je demo a singl z opravdových začátků kapely. V roce 2007 Bandanos nahráli zatím své jediné dlouhohrající album „We Crush Your Mind With The Thrash Inside“. Povedený kousek, který během dvaadvaceti minut rozseká vše na malé kousky. Bandanos mají na kontě také tři split alba. To poslední vyšlo v roce 2010 společně s jejich brazilskými kolegy Violator.


THE FORCE (Paraguay) thrash metal
Thrash metalové kvarteto The Force pochází z Paraguayského hlavního města Asuncion. Kapela vznikla roku 2007 na troskách formace Overlord. O rok později vydávají debut „Possessed by metal“ a ve čtyřiceti minutách smetou vše z povrchu zemského. Syrový old school thrash metal jak se patří. V textech nechybí problematika 2. světové války a produkce celé desky je na velmi dobré úrovni. Tito thrasheři se směle mohou řadit mezi elitu nové vlny thrash metalu. Bohužel, The Force nabírají spíše lokálního významu. Nulová propagace a v Evropě téměř nemožné sehnání desek odsuzuje kapelu zatím pouze na jihoamerickou undergroundovou scénu. V březnu roku 2011 The Force vydávají druhou desku s názvem „Nations Under Attack“. Opět parádní poctivá práce. Pro milovníky thrash metalu jsou The Force opravdu lahůdkou.


ALKOHOLIZER (Itálie) thrash metal
Alkoholizer jsou další z kapel, které to neberou příliš vážně. To však rozhodně neznamená, že by byli špatní. Vtip a nadhled dělá z jejich thrash metalu kvalitní zábavu. Tihle ochlastové pocházejí ze Sardinie a společně to táhnou od roku 2006. Po demáči „Demo-lizer“ přichází v roce 2009 album „Drunk or Dead...“. Alkoholizer tady servírují svůj jižanský thrash s texty plnými chlastu, vtipů a sexu. Kapela s jasným odkazem na jejich slavné předchůdce Tankard nijak technicky nenadchne, ale určitě pobaví a hlavně neurazí. Oddechový thrash metal jako dělaný k popíjení pivka třeba se svou drahou polovičkou, haha.


HELLISH CROSSFIRE (Německo) black/thrash metal
Tito ďáblové z Norimberku to začali mydlit v roce 2002. První zářez si připisují o čtyři roky později albem „Slaves of the Burning Pentagram“. Jak již název napoví, kapela se přehrabuje v tématech, která jsou skrytá hluboko pod povrchem zemským. Hellish Crossfire hrají starej poctivej dřevní black metal ala Hellhammer. Vše je mnohem více řízlé thrashem. Moderní, přesto old school zvuk jako prase řadí kapelu o více jak dvacet let zpět. Zřejmě přímo z pekla vydali Hellish Crossfire i druhé album „Bloodrust Scythe“ v roce 2010. Autentický sound, energie a pořádný nářez. Tito pekelníci umějí pořádně zatopit pod kotlem. Pro fanoušky starých Celtic Frost nebo Venom jako stvořené.


RISPOSTA (Česká republika) crust/punk
Tady poprvé zavítáme do českých luhů a hájů. Tahle parta z jižní moravy se s tím nikdy nemazala. Už první demo nahrané roku 2006 má opravdu vysokou hudební kvalitu. O rok později vychází LP a v roce 2010 Risposta vydává desku s názvem „Schválen byl nový řád“. Zvukově opravdu hutná nahrávka s výbornými kytarovými pasážemi. V textech převládá téma rozladění a rozčarování z okolního světa. Risposta je jasný tah na bránu. Přímočará hudba, která nenechá ani chvilku oddechnout. Nářez pro každého maniaka do extrémní hudby.

Zobrazeno: 1616x

Thrashator


» Po stopách undergroundu (díl VII.) (6.1.2012)
» Po stopách undergroundu (díl VI.) (8.11.2011)
» Po stopách undergroundu (díl V.) (9.9.2011)
» Po stopách undergroundu (díl IV.) (20.7.2011)
» Po stopách undergroundu (díl III.) (23.6.2011)
» Po stopách undergroundu (díl II.) (18.5.2011)
» Po stopách undergroundu (díl I.) (31.3.2011)

PŘIDAT KOMENTÁŘ

5.4.2011 (23:41)

Díky! :) Uvidíme jak to půjde dál, další díly sem budu přidávat spíše nepravidelně. Podle času. Ali: Risposta za to stojí! Pepa: díky za tipy, všechno jsou to zajímavý bandy a totální vykopávky. Sám ještě nevím jaké kapely do dalších dílů zařadím. Je toho moc


31.3.2011 (23:59)

Palec nahoru, dobrý článek a dobrý nápad, takový seriál


31.3.2011 (16:38)

Dobrý článek, také se těším na druhý díl! Risposta už mi drtí uši


31.3.2011 (15:14)

No tak to už se těším na druhý díl. Třeba by nebylo špatný zavzpomínat na Piledriver, Detente, The Great Kat nebo Defecation.


Článek | Po stopách undergroundu (díl I.) | Hard Music Base


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2020. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist