PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

NANTOKANARU - Emotional Damage Wreckage [EP] (2022)


Dějství první: Něco tady bylo.
Před deseti lety, po natočení pětiskladbového EP „She Who Plays Shadows“, pozastavila kapela NANTOKANARU činnost. Přesto tady po nich zbylo i debutové album „He Who Dances With Swans“ z roku 2008, o kterém bylo na jednom serveru napsáno: „NANTOKANARU je postmoderní rockový mišmaš. Všechno dohromady… A dohromady dobře: umně pracují s rytmikou, s melodií… Jen je třeba poslouchat.“ A kapela byla prohlášena za jednu z nejzajímavějších alternativních kapel u nás. Ovšem nebudu si hrát na chytráka a přitakávat nějakým tvrzením, když mě v oné době existence kapely jaksi minula.

Dějství druhé: Vlastně se nic nezměnilo.
Ano, existence kapely NANTOKANARU mě minula, ale její obnovení funkčnosti po deseti letech mě nemíjí a jako ochutnávku kapela předkládá třípísňové EP „Emotional Damage Wreckage“. No a co kdysi o této kapele a jejich tvorbě bylo napsáno, tak jako kdyby nadčasově platilo i dnes a já bych hlavně kladl důraz na ono „Jen je třeba poslouchat.“, protože kapela vskutku netvoří muziku na jedno použití. Dokonce dokáží pracovat s alternativním rockem hned v několika rovinách. Ípko otevírá anomální hravost „Omatsuri“, nazpívaná japonsky. Závislá to záležitost na dravosti a japonském folklorismu. Pro západní svět alternativního rocku věcička hodně netypická, ale i hodně povedená. V podobném duchu bych si podobných skladeb nechal líbit povícero. Poté následuje titulní skladba „Emotional Damage Wreckage“, která velmi povedeně kombinuje esoterické snění až odněkud z indie rocku, s tvrdými erupcemi hněvu klasického rocku s odkazem na prvotní, bluesem nasáklý anglický hard rock. Opravdu zdařilý emotivní kontrast ovšem místy narušuje podle mě zvuk kytar, který jako by vycházel z odkazu nu metalu a to mi k takto stavěné písničce příliš nevoní. Celé EP uzavírá vkusný, poloakustický hymnus „In The Light“, zdaleka ani ne nepodobný rockovým baladám z konce šedesátých a počátku sedmdesátých let, ve kterém si zahostovalo i smyčcové trio české filharmonie.

Dějství třetí: Kéž by se nic nezměnilo.
Kapela NANTOKANARU je skutečně velmi zajímavým, trochu hračičkovým souborem, který umí řádně zabouřit i pohrávat si s pocity. Zdá se mi, že na tuzemské alternativní scéně nemají zrovna v tomto ohledu konkurenceschopnou alternativu. Česká scéna je dle mého soudu trochu moc jednosměrná. Ale pokud by kapela chtěla zažít skutečnou hudební rivalitu, tak si myslím, že by se jim mohla zamlouvat anglická klubová alternativní scéna, která je žánrově trochu více otevřenější. V každém případě se mi tvorba NANTOKANARU dost zamlouvá a doufám, že se v jejich přístupu k muzice v budoucnu nic nezmění.
Přidáno: 9.6.2022Rock´N´Roll Hell 7/10


PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | NANTOKANARU - Emotional Damage Wreckage [EP] (2022) | Hard Music Base

Seznam skladeb


1. Omatsuri
2. Emotional Damage Wreckage
3. In The Light

Hodnocení uživatelůø7/10

Počet hlasujících: 1

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2022. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist