PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

PIRATES OF THE PUBS - Still On The Road (2019)


V roce 2016 jsem psal recenzi na debut Pirates Of The Pubs „Drunken Forever“ a udělil mu rovnou desítku. Skupina se svým pirátským folk punkem neměla v České republice obdobu, což ostatně platí i dnes. Pravda, jsou zde i jiné hudebně podobně zaměřené party, ale každá z nich dělá muziku tak trochu jinak.
Kapele se nevyhnuly jisté personální změny, z nichž ta největší přichází v roce 2017, kdy z kapely odchází dokonce tři členové a zakládají skupinu Budweis Drunken Bastards. "Piráti" ovšem nejdou ke dnu, naopak, sestava je doplněna, vznikají nové písně a plavby po klubech a festivalech v Česku i zahraničí. Jak by taky ne, když kapelu má pod palcem legendární manažer Petr Růžička. Opět se také natáčelo, jako v případě první desky, v Hellsoundu u Jana Kapáka, takže ohledně zvuku zde není co řešit. Stejně jako na debutu se na desce střídají písně v anglickém a českém jazyce, údajně podle toho, jak jim to více sluší.
Album otevírá kapelou nazpívaná skladba z úvodní znělky kultovního seriálu „Dva roky prázdnin“, který musí znát každý z nás, kdo měl doma černobílou televizi Merkur, případně barevný, sovětský televizor Rubín. Škoda, že píseň lze spíše chápat jen jako určité intro a nerozběhne se v plnohodnotnou folk punkovou pařbu. O to více zde vynikne znamenitý hlas zpěvačky Báry. Ten ale v plné polní udeří třeba v songu „Kraken“, které je Bára autorem a píseň se mi jeví jako největší hitovka desky a zároveň i koncertní tutovka.
Údělem podobných partiček je často to, že poslech z CD je hezká věc, ale nezřídka se stává, že song, který zní z desky poměrně uhlazeně, vám naživo ustřelí palici. To může být nejen případ skladby „Drunken Dublin“, ale i většiny ostatních. S tím je třeba počítat, ovšem když přijde ta správná nálada i doma v obýváku, sousedům se budou třepotat skleničky ve vitrínce.
Všechny skladby, až na zmíněnou úvodní věc a tradicional „Leave her, Johny, leave her“ jsou autorské skladby členů kapely a lehce se vyrovnají těm z debutu. Možná by zde mnohý poznamenal, že mezi touto a první deskou není vůbec žádný rozdíl a album v podstatě po hudební stránce nepřineslo nic nového. V tomto případě to je dobře. Nejdůležitější ze všeho ovšem je, že jak se praví v Ondrově textu písně "Až jednou":

„Až jednou budou plachty děravý a kotvy budou reznout na dně mořským
Až jednou po pár lahvích rumu bude už všechno navždy dobrý
Až jednou všechny naše starý rány přestanou na chvíli bolet
Až jednou o svý slovo přijdou i pušky a pistole
Budem si zpívat“


Jinak by zde nic nemělo smyslu.
Přidáno: 4.4.2021Magua 9/10


» PIRATES OF THE PUBS - Still On The Road (2019) (4.4.2021)
» PIRATES OF THE PUBS - Drunken Forever (2016) (27.4.2016)


PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | PIRATES OF THE PUBS - Still On The Road (2019) | Hard Music Base

Seznam skladeb


1. Dva roky prázdnin
2. We are Pirates
3. Never let you down
4. Srdce v ohni
5. Ostrov pokladů
6. Drunken Dublin
7. Back to Galway
8. Kraken
9. Captain´s Grave
10. Až jednou
11. Leaver Her Johnny leave Her
12. Still on the road
13. Nečum!
14. Czechrishman


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2021. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist