PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

STAROSLOVANSKÁ PITKA - Pivní Vrh (2021)


Jako zastánce panslavistické vzájemnosti, sympatizanta rodnověří, milovníka lidového folklóru, opilství, obžerství a přímočarého, špinavého rock´n´rollu mě neminula pořádná STAROSLOVANSKÁ PITKA. Milí poutníci, roztančete svá korpulentní těla při zablácených rytmech kovových a vyslechněte bajky družiny věrných synů Radegasta, o trampotách lidu pivovrheckého. Slovutný pan Galuška jistě rozjančen do rytmu poskočí a z výšin nebeské Svargy, s radostným úsměvem na onu taškařici shlíží. Recenzi by slušelo napsat v jazyce staroslovanském, ale pro větší srozumitelnost a mou neúplnou znalost jazyka předmětného, volím k vyjádření dnes běžné, nearchaické a mnohdy zparchantělé bohemismy.
Morana do své ruky chladné vladařské žezlo uchopila a lesy, louky i chalupy mrazem přikryla. Bubáci asijského moribundusu, strašící napříč širým světem, zavřeli vrata všech sklípků, kolib i putyk a chasu statnou ponechali napospas nepřízni osudu, bez možnosti zahřátí, občerstvení a rozjasnění mysli. Aktivní život zkoprněl, ale organismy duchem nezlomné nelze ani cizokrajným tatrmanem v jejich přirozené existenci zastavit. Tak Hozly, švarný to jinoch tamních podzemních kruhů, všechny věrné do chatrče svolává, k bujaré a štědré veselici, kde za doprovodu muzikantské tlupy, bajkami z "Pivního Vrhu" přítomné obšťastňuje. Svět nakonec spatřuje stříbrný kotouč s osmi povedenými vály, opatřenými patřičnými předmluvami, zahalený do velice zdařilých, zemitých ilustrací mistra Petra Erica Hofmanna. Ideová a melodická koncepce čerpá ze studnice skotačivých, slovanských obyčejů a moravského hospodského bigbítu. Inspiraci pro základní rytmické linky hledejme u cizáckých zaprodanců kouři a smradu – Pekelném Kladivu, prvotnímu Keltskému Mrazu, Cronosovu Jedu či novější tvorbě Temného Trůnu. Struny dřeva sladkého, jež dávno podlehly korozi, příjemně, schizoidně, rozháraně vržou. Plechový rachot kovadlin chaoticky třeskutá, v komíně hučí meluzína, popelník pece přetéká dlouho nevyneseným popelem. Charakteristický odstín zvukový pojímá neuhlazený temperament staré školy a dovede naplnit spokojeností. Také v tomto případě však nutno říci, že ještě více kouře, prachu, sazí a špíny by výsledné dojmy umocnily.
Nastal čas hodnocení. Dílu překypujícímu myšlenkovou plodností, upřímným, undergroundovým přístupem, instrumentální přímočarostí, provázejícímu nádhernými výjevy staroslovanské dědiny zkrátka nelze mnoho vytýkat. Štědrý stůl STAROSLOVANSKÉ PITKY srdečně pohostí zmrzlého, vyhladovělého pocestného. Pouze zaprodance víry a zájmů cizích nebo henlajnovce potlučené, nejspíše krokem sviňským poženou.

PIVNÍ VRH SA SÚDÍ!
Přidáno: 23.2.2021Podzemní Hluk 9/10


PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | STAROSLOVANSKÁ PITKA - Pivní Vrh (2021) | Hard Music Base

Seznam skladeb


1. Pivní Vrh
2. Padlá děva
3. Cuchta
4. Rozhořčený hlas lidu pivovrheckého
5. Executis interuptus
6. Staroslovanská pitka
7. Oslavná píseň pro vzácnou návštěvu
8. Nahoty ožralé do staré maštale

Hodnocení uživatelůø7/10

Počet hlasujících: 2

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2021. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist