PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

OKULT - Signum Diabolica (2020)


Nejspíše poslední věrné, přeživší válečné vysloužilce schvátil koronavirus. Nikdo neví, jestli jejich zkroušené duše doputují do ráje. Z očisty ohněm povstávají a shledávají zatracené kamarády. Všichni obdrží povolávací rozkaz podepsaný samotným Ďáblem a v pekle se formují maršbataliony. Tak tedy, znovu do boje!
OKULTní komando srší nesmírnou kreativitou a jeho bitevní plán opět obsahuje přímočarou koncepci, jejíž síla spočívá v jednoduchosti celého základu a jasně definované technické promyšlenosti. Tady vskutku platí ukázaná a ve zbytečných kecech nehledejte smysl. Nový materiál „Signum Diabolica“ výrazně přidal od předchozího počinu na rychlosti a tvrdosti, čímž pluk posunul směrem k pradávnému pojetí černého kovu a to jak myšlenkově, tak instrumentálně. Vnímám dílo jako reinkarnaci původního latinskoamerického black metalu, s aktuálním soundem, jenž se snoubí s tím československým (Sarcófago, Hadez, Mystifier, Assesor, Moriorr, Torr, Root…), ve které nelze opomenout místy výrazné vlivy Slayer nebo Deicide.
Texty, ve většině případech bych klidně použil výraz zhudebněné básně, Mikyho Wolka možná pro některé představují obvyklá metalová klišé, ale výsledně zkrátka působí jinak. Proti církevního ducha cítíme všude, nechybí ani palebná tancovačka s dostatečnou porcí krve, rozteklých střev a motorové pily a sociálně kritická témata. Ideová, zemitá jednoduchost, bez nepodstatných kudrlinek a onanování naopak přidávají slovům na síle, věrohodnosti a skrývají v sobě jakousi genialitu. Navzdory neokázalosti působí citlivě, uváženě a lze v nich nacházet hlubší poselství.
Obsluhu jednotlivých nástrojů zajišťuje OKULTský personál energicky, pečlivě, svědomitě i přesně. Kulometnou palbu, ostrou řezničinu, bzučící sekačku či rezavou cirkulárku provzdušňují cílevědomá kytarová sóla, zvýrazňuje brutální, místy až progresivní basa a v motoru zůstává stále dostatek šťávy i do těch nejprudších kopců. Realizace záznamu probíhala ve vyškovském Davosu a přinesla vyžehlený, poškrábaně křišťálový výsledek. U takového žánru preferuji spíše špinavější zvuk, ale tady mi ta z plamenů vzešlá čistota přijde k chuti. Výtvarnou podobu opět zabezpečil Zyklord von Buer, jehož příznačné ilustrace mě baví. Vnější strany bookletu disponují totožným fontem jako předešlý „Batalion“. Celkovou přidanou hodnotu spatřuji v plánovité hudební i výtvarné rozdílnosti konceptu obou desek, avšak s důrazným zachováním dílčí charakteristiky.
OKULT jede, vole! Zase našlapaná záležitost jak sviňa, skromného, ale převelice bohatého ducha, k dispozici za velmi mírnou cenu. Rozhodně tyhle kluky nepřestávejte sledovat. Jejich fanouškovská základna právem stále roste, už teď spoustě z nás rozkopávají prdele a věřím, že jednou celé, evropské obci metalové vypálí zrak. Nepřestává mě zajímat jejich budoucí cesta a doufám, že zase přijdou s trochu jiným pojetím.
Přidáno: 3.8.2020Podzemní Hluk 9/10


» OKULT - Signum Diabolica (2020) (3.8.2020)
» OKULT - Batalion (2019) (19.9.2019)


PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | OKULT - Signum Diabolica (2020) | Hard Music Base

Seznam skladeb


1. Rok nula
2. Signum Diabolica
3. Krvavá lázeň
4. Aristokrad
5. Hawrani
6. Ideoparafobie
7. 1678 pán z Edelstadtu
8. Oko a bič

Hodnocení uživatelůø9/10

Počet hlasujících: 1


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2020. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist