PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

THE OCEAN - Phanerozoic II: Mesozoic | Cenozoic (2020)


Německý progresivní soubor THE OCEAN se v roce 2018 transformoval pod nový krycí název THE OCEAN COLLECTIVE, ale to je asi méně důležité. Sousední Oceány budu mít asi nejen já stále v hlavě pod původním názvem a nové přízvisko je mi fuk, navíc v dobách, kdy Mukovy Oceány zavál čas zapomnění, až na pár výjimek v našem rádiovém éteru, kde se zastavil čas stejně tak jako v hlavách lidí, kteří jsou ochotni stále dokola jen poslouchat minulost. Podstatné je však to, že na svém kulatém desátém velkém albu THE OCEAN neustále zrají a morfují svůj výraz ke stále hlubšímu uměleckému vyjádření, který navíc nabývá na komplexnosti. Čím více mají hudebníci odžito, tím více inklinují ke sludge melancholickému post metalu a infikují jím svůj progresivní metalcore. Na své koketování s emo corem a prvotní líbivostí čisté melodiky naštěstí zapomněli zcela.
Album melancholicky zachytává rozevláté duše a krvácející ega nad marností doby a zcela vtahuje do svého příběhu a vnitřního světa celé nahrávky. Hudba náramně uchvacuje a jistou klidností uspí a připraví posluchače na vygradované vrcholy, které přicházejí. A to v míře vrchovaté, zažívám pocit naplněnosti z komplexně zahrané hudby. Gejzíry agrese organicky navazují na klidnější, hravější melancholii, řekněme takových Evergrey či Katatonie, aby následný dráp zla mohl zásadně drásat mysl posluchačů. THE OCEAN nahlíží na věc rafinovaně, uhranou kosmickou odlidštěností ve stylu OSI a na tuto podstavu roubují emocionální bomby. Rafinovaně. Čisté pasáže s těmi hrubými jdou k sobě velmi hladce a stejně tak vokály. Vše kvalitně napsané a zaranžované na profi úrovni.
Rozlehlé skladby nyní umějí velice dobře zábavně zahrát, a především až po okraj napěchovat nápady. Zapojení dechové sekce přichází jednou velmi vhod a její organické propojení do jejich aktuálního post metalcoru je velmi citlivé. Globálně vzato jejich skladby jsou extrémně zvukomalebné a je radost se jimi nechat prostupovat a unášet do fantazie pokaždé jiným směrem. Během skladby dokáží umělecky několikrát morfovat a měnit styly, jak se jim zlíbí. V kratších skladbách naopak nemají problém přikročit k agresivní sludge hmotě a s ní posluchačům desinfikovat slechy. Vše pečlivě hlídají a dramaturgicky dobře střídají. Po každé bouři přichází onen potřebný pověstný klid. Vůně nového vegetačního hudebního růstu a harmonických přírůstků.
Po instrumentálním klidu následně progresivně vyšlapují v sludge botách a své stopy zavalují tunou emocí a zcela uhrančivými osobitými, melodickými aranžemi. Ne špatnými nebo dobrými, prostě jinými, buď vám jdou k duhu či nikoliv. Varovný signál jest zapuštěn do podvědomí posluchačů. Tato nahrávka je hodně barvitá a stojí za to jí věnovat nejeden soustředěný poslech a vždy z ní něco dostat anebo se zaměřit na jiný aspekt v hudbě. Od závažnosti a melancholie, až po rozjívenou drásavost a agresi. Někdy dojde k čiré erupci, a to se na povrch dere až blackové výrazivo bez omezujících okovů, a věru to pánům sluší i v animálních rafajících okamžicích. Ty mi jdou k duhu nejvíce. Jsem zvíře a mám to tak rád. Album má nebetyčnou skrytou temnou sílu, která mě magicky uchopí a vyplivne až na konci. Vždy zůstávám s údivem a pocitem, že uběhlo možná jen pár minut, namísto celého alba. Pro vyváženost je třeba říct, že má v sobě i spoustu taktního citu a jemných, melancholických emocí. Obě rozdílné složky dokonale seskládány jako kostičky velké stavebnice. Tentokrát jsem s THE OCEAN navýsost spokojený, bez kompromisů v mé hlavě.
Přidáno: 17.4.2021LedTherion 9/10
PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | THE OCEAN - Phanerozoic II: Mesozoic | Cenozoic (2020) | Hard Music Base

Label


Metal Blade Records

Seznam skladeb


1. Triassic
2. Jurassic | Cretaceous
3. Palaeocene
4. Eocene
5. Oligocene
6. Miocene | Pliocene
7. Pleistocene
8. Holocene
9. Triassic
10. Jurassic | Cretaceous
11. Palaeocene
12. Eocene
13. Oligocene
14. Miocene | Pliocene
15. Pleistocene
16. Holocene

Hodnocení uživatelůø8.3/10

Počet hlasujících: 3

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2021. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist