PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

PAIN OF SALVATION - Panther (2020)


Žádné jejich album nebylo stejné. V určitém období vývoje byli na hraně zájmu posluchačů, ovšem vždy hrdě kráčeli dál. Před pár lety stála za zády frontmana Daniela Gildenlowa zubatá s kosou, ale ani to je nezlomilo, čehož důkazem bylo předchozí kvalitní album "In the Passing Light of Day".
Co čekat od dnes již lehce prošedivělých skoro-padesátníků, kteří brázdí scénu od devadesátých let, a mají na kontě 10 studiových alb? Člověk by řekl, že kapely, které mají v žánru vetkáno slovíčko „progressive“, mají dnes docela těžkou úlohu toto naplnit, jelikož vymyšleno a zahráno bylo už téměř vše.
Ne tak PAIN OF SALVATION! Už sice nezáří na výsluní tak jako kdysi, a mladší posluchači obrátili pozornost ke kapelám, které jsou jim věkově blíže, ovšem chuť tvořit a experimentovat je jim pořád vlastní. A tak možná zbaveni tlaku, který byl na ně vyvíjen v dobách největší slávy, připravili album, které by se dalo nazvat „the best of Pain of Salvation“ plus hromada vychytávek navíc. Kapela sice používá formulky, které má dávno odzkoušené a zažité, ovšem práce s detaily, různými zvukovými experimenty, syntetizátory a elektronikou dávají albu další rozměr, a krásně vyniknou v parádní produkci alba, na kterém si PAIN OF SALVATION dali opravdu záležet (Daniel Bergstrand mj. In Flames, Meshuggah, Devin Townsend). Deska tak pluje na vlnách rozbouřeného moře, plného ostrých kytarových riffů, ale stejně tak se s vámi mazlí jako přítulná kočka, která v nestřežené chvíli vytáhne ostré drápky. Ano, PAIN OF SALVATION umí pracovat s náladami, atmosférou, tvrdými riffy, elektronikou, klidně i rappovými prvky, když je potřeba, ale co je dělá výjimečnými, je silná skladba sama o sobě. Dnes najdete na scéně nepřeberné množství kapel, které dokážou skvěle hrát, hezky vrstvit všechno možné i nemožné a tvářit se jako hudební vizionáři, ovšem jedna věc jim většinou chybí, a to je cit napsat dobrou písničku, která má zapamatovatelnou strukturu a refrén, který nedostanete z hlavy. Nemyslím tím samozřejmě jiné hudební experty, kteří loví chytlavé a podbízivé melodie téměř za pochodu, ale kvalitní hudbu s myšlenkou, která vám nedá nic zadarmo a na její plody je třeba si nějaký ten čas počkat, až se vyloupnou mnoha poslechy. PAIN OF SALVATION vždy byli a asi vždy budou hudební hračičkové a perfekcionisti, kteří nedávají mnoho prostoru směřovat myšlenky jinam, než na cestu kterou vás album vede, ovšem odměnou tohoto „diktátorství“ je zážitek, který je od poslechu tuctového alba na hony vzdálený.
PAIN OF SALVATION na albu „Panther“ zúročili mnohaleté zkušenosti a tak je asi logické, že takovéto album mohou nahrát jen ostřílení veteráni, kteří si prošli už téměř vším, a jejich hudba dokáže vstřebat mnohaleté zkušenosti, jak hudební tak i životní, bez nutnosti (nebo právě s nimi?) stavět vlastní ambice na první místo.
Přidáno: 22.9.2020myval 10/10
PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | PAIN OF SALVATION - Panther (2020) | Hard Music Base

Label


InsideOut Music

Seznam skladeb


1. Accelerator
2. Unfuture
3. Restless Boy
4. Wait
5. Keen To A Fault
6. Fur
7. Panther
8. Species
9. Icon

Hodnocení uživatelůø9/10

Počet hlasujících: 1


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2020. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist