PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

MORAVSKÝ ANDĚL - Když blázni lžou (1996)


Taneční zábavy. Fenomén, o kterém už toho bylo napsáno v útrobách hudebních periodik mraky, aby se pak na autory úvah obraceli zastánci bujarého, vesnického veselí, umělohmotných kelímků a nemravných dobrodružství v kopřivách za hromadou štěrku a naopak jejich odpůrci, směle shazující kapely bez invence a vlastních nápadů s úspěchem prznící klasiky předních, světových, hudebních děl. Tu občas proloží svou autorskou tvorbou, které uvěří tak možná čtrnáctileté fanynky křepčíc pod pódiem, avšak protřelým, letitým rockerům vstávají hrůzou poslední zbytky vlasů na hlavě. Prošli jsme toho mraky a ve společnosti jablečného vína a uspořených, drobných mincí jsem měl ona místy ztrouchnivělá pódia i rád.
S odstupem času jsem došel k poznání, že kapely vyskytující se na těchto akcích se víceméně dělí na ty, co si vybírají dobré převzaté skladby, avšak neumí je pořádně zahrát, na ty co si vybírají odpuzující pecky jaké můžeme několikrát denně slyšet z útrob rozhlasových stanic, proloží je místy svou uslintanou vlastní tvorbou, ale za to oplývají celkem obstojnou instrumentální zdatností, no a pak můžeme narazit na takové, co si vybírají dobré převzaté skladby, mají obstojnou vlastní tvorbu a šlape jim to tak dobře, že občas stojí za to i těm, kdož tanečním zábavám neholdují, onen vesnický parket navštívit. Těch posledně jmenovaných je možná míň jak šafránu, ale pokud jste byli taky celkem aktivní aktéři víkendového opojení, možná jste někde u zastávky na nástěnce zahlédli plakát s logem Moravský anděl. Ač jsem možná nikdy nepochopil její název, je to jedna z mála kapel, na kterou bych celkem sázel.
Jejich první CD "Když blázni lžou" bylo natočeno v ostravském studiu Citron a posluchačům nabízí dvanáct skladeb solidně odvedeného, melodického heavy rocku. Skupina existuje už bezmála dvacet let a albu předcházely dvě demokazety Neveř tomu (1992) a Padlý anděl (1993). Uslyšíme tedy na desce starší, osvědčené věci, ale taky tehdejší novinky (třeba titulní věc). Pravda, možná se vyskytnou místa, která někoho tak jako mě, až příliš neberou (jedná se hlavně o balady "Mrs. Gold" a záverečnou "Spát"), potom songy, které neurazí ("Rebel" nebo protigamblerovská "Jolly Joker") no a hlavně skladby, které si budete sjíždět znova jako já řadu let a stejně vás neomrzí. Mezi ně bych zařadil skvělou Chalupovu "Tuberii", speedovou vypalovačku "Moravský anděl", nebo opus s nevšedním názvem "Josefína z kravína", na kterou byl natočen videoklip, pro tehdejší televizní pořady.
Není žádným tajemstvím, že v kapele dlouhá léta zpíval současný pěvec Salamandry Ivan Borovský, jehož hlasový projev patří k tomu nejlepšímu, co nám může současná tuzemská, nejen metalová scéna nabídnout. Docela nám nejednou padala úžasem čelist do piva s jakou jistotou a grácií kapela dovedla vyšlehnout pecky z repertoáru Helloween, Gamma Ray nebo Křížkova působení v Citronu.
Dovedu si představit, že by dnes nejeden adolescent ukrytý v stínu svého monitoru extrahující do svého kompu soubory dalších empetrojek všelijakých kapel označil nahrávku za jakýsi nic neříkající agro metal, avšak když jsme se tak pěšky ve sněhových vločkách vraceli k ránu propocení z obecního sálu skrz přilehlé vesnice patnáct kilometrů ke svému městu, byli jsme vděční, že máme aspoň tohle.
Zobrazeno: 1515xMagua 6/10


PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | MORAVSKÝ ANDĚL - Když blázni lžou (1996) | Hard Music Base

Seznam skladeb


1. Rány
2. Nevěř tomu...
3. Ženáč
4. Moravský Anděl
5. Už dlouho
6. Mrs. Gold
7. Rebel
8. Tuberie
9. Když blázni lžou
10. Jolly Joker
11. Josefína z kravína
12. Spát

Hodnocení uživatelůø6.7/10

Počet hlasujících: 3


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2019. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist