PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

SOLIPSISM - Trhliny v [ne]skutočnosti [EP] (2020)


Předně velké uznání flexibilitě hbitých administrátorů domovské databáze, díky které beru na vědomí zrození ípka slovenské hordy SOLIPSISM. Z důvodu koronavirové blokády dolétl stříbrný kotouč z Transylvánie, kolem mútného Hronu k mým uším teprve nyní.
Počátkem nového milénia, v důsledku vyčerpání tehdy omšelého, mnohdy již bezobsažného kovu smrti, připravují slovenské sklepy, hory, lesy i krčmy úrodnou půdu pro příchod individuálního pojetí black metalu. Leč i v těchto končinách nadějný mráz pozitivního negativismu, doprovázený zvukem syrovým a neuhlazeným, postupně sežehlo slunce napuštěné melodickým jedem, jinakostí vytlačenou z hroší prdele, plivanci páchnoucími luxusní kořalkou, případně sterilním bordelem všelijakých formátů. Hle, v přítomné, strojem definované zmatečnosti sa nad Tatrou opäť blýska a divo bijúce hromy prinášajú solipsizmus.
Po létech zase slyším to, co už dobře znám a dlouho mi chybělo. Cítím souznění a blízkost zmizelého v domnění, že už ke shledání nedojde. Dochází… Tentokrát však nevytahuji ze skříně starého křiváka, jehož už přes svůj pivní pupek nedopnu, rezavý kulometný pás a okopané kanady. Nejedu autobusem na konec města, abych v omšelém klubu podléhal infantilní nostalgii, na jeden večer hrál opět mladého, z čehož se posléze kurýroval následující dva dny. Vztahuji ruku k dýmce po dědovi, pěchuji jí až po okraj tabákem připomínajícím kultovního Tarase a otevírám zaprášenou láhev domácí samohonky zavánějící borovím. Laskavě vítám starého, z mrtvých vstalého kamaráda, který striktně zůstal věrný tradicím předků, ale osud mu nadělil nezaměnitelnou tvář a jemu vlastní charakteristické vystupování. Hustý tabákový dým zahalil světnici, pálenka rozjasnila mysl a do duší nalezla babka Melancholie. Se zaujetím naslouchám solipsistickým, filosofickým úvahám o trhlinách v neskutečné skutečnosti. Nový den přivítám s přínosnou kocovinou zpochybňující přínos sebe samé.
Hmotnou podobu „Trhlin v (ne)skutočnosti“ halí okouzlující digipack, provázený mistrnými ilustracemi Svjatogorovými (svjatogor.sk). Ostatně ono samotné, dýmající logo hordy považuji za jedno z nejzdařilejších vůbec (nekecám). Texty v mateřské slovenštině, překypující (ne)skutečnou hloubkou vnímám jako nejsilnější stránku SOLIPSISM. Kompozice a celkový výsledný zvuk, záznam přímo ze zkušebny, budiž stokrát pochváleny. Vyjadřuji respekt k přirozenému, podzemnímu, black metalovému zvuku a postupům. CD vyšlo u rumunského Sun & Moon records.
V rámci daného žánru nelze očekávat příchod něčeho hudebně, či ideově převratného. Ti, kteří se o to snažili, zpravidla infikovali kult cizopasnými prvky, či pod rouškou intelektuálních hoven, šiří silný zápach, postrádající hlubší ideu. Černý kov hodnotím dle následujících měřítek: upřímnost, přirozenost, atmosféra (nikoliv vypiplaná atmosferičnost), vlastní tvář, myšlenka, provázející výtvarná stránka. Všechny tyto aspekty splňují „Trhliny“ na výbornou, proto vysoké hodnocení.
Zobrazeno: 1856xPodzemní Hluk 9/10


PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | SOLIPSISM - Trhliny v [ne]skutočnosti [EP] (2020) | Hard Music Base

Label


Sun & Moon Records

Seznam skladeb


1. Ozveny minulosti
2. Posledný nech zhasne
3. Negalomania
4. Krst rozbitým sklom
5. Ozveny budúcnosti

Hodnocení uživatelůø8.3/10

Počet hlasujících: 3


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2020. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist