PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

ATOMIC - X (2019)


Tak hřej, spolu se promilujem až ke hvězdám… Další porce svérázného bigbítu, karlovarských ostřílenců, nabízí možnost volby. S vhodným protějškem se můžete při muzice ATOMICu promilovat až ke hvězdám, osamoceni zpít do němoty, nebo jen tak zpříjemnit den. S úderem druhé zimy od zrození vysněného debutu přichází pro všechny zasvěcené velká neznámá, jedno velké "X" a Honzíček dostává od Marthyho předčasný vánoční dárek. Velké díky!
Uxa má svoji Codu, Janecký stavbu kytar a ParadeMarche, Greguš firmu, Volf nevím, co dělá, ale určitě též něco záslužného. Všichni maximálně vytížení posouvají svůj klukovský sen na další metu. Z té neznámé klukoviny vyvstává značná dávka emocí a znamenitá beatová tradice, místy neštiplavě opepřená prvky rocksteady, pub rocku, blues, rock´n´rollu, či artového šlágru. Hudba s sebou vesměs nepřináší převratné novotvary, avšak bují výraznými, zřetelnými nápady. Znovu opěvuji měkkost a lehkost znělých, strunných nástrojů, nevtíravost přesných bicích a šarmantnost podtrhujících kláves, které však v některých momentech dominují nad rámec. Texty předkládají „klasické Gregušoviny“, jaké lze očekávat a vždy se na ně těším (lásku, ženské, rock´n´roll, veselé historky ze života, radost z bytí, příběhy postavené na historickém, nebo bájném základu, osobitou filosofii). Přestože mi nic do sebe nezapadá, celek působí promyšleně a koncepčně. ATOMICi znázorňují encyklopedický příklad přírodního úkazu, plný úsměvných paradoxů. A tak si Marthy, netající se svým anti-komunistickým postojem, vypůjčuje do úvodního songu verše předního básníka prvorepublikové, rudé, umělecké frakce. Komplet končí obvyklým bonusem, písní „Dívka s perlou“, která kapelu provází snad od samého začátku její existence, coverem notoricky známého hitu maďarské Omegy. Pokud očekáváte srovnání s Brichtovým počinem v téže věci, na obou výtvorech lze najít své klady. Provedení ATOMICu však účinkuje svou neumělostí v kontextu doby jeho vzniku. Přichází na řadu zhodnocení obalu a jeho přidružených částí. No, zase paráda a skvost, digipack epes rádes. Neoplývám znalostmi o výtvarném umění, nicméně ten design vnímám jako nějaký technický pop art, funkcionalistický surrealismus, nebo tak něco. Jednoduché, promyšlené, krásné, skromné, duševně bohaté, myšlenkově dojemné.
Největší přidaná hodnota „Ikska“ tkví v jeho upřímnosti, nevypočitatelnosti, radosti z tvořivosti, slušnosti a umělecké lidskosti. Jeho největší a bohužel podstatnou slabinu slyším v té vyžehlenosti. Kluci chtěli udělat co možná nejlepší desku a svého cíle svým způsobem dosáhli. Jenže se snažili tak moc, až to celé přepiplali, přešlechtili. Ne nadarmo nám stará moudrost praví, že někdy méně znamená více. Cítím zápal, energii, odhodlání, radost. Občas však někde postrádám patřičný drive, rychlost a tah na bránu. Těm rock´n´rollovým flákům by také více slušel trochu ušmudlanější zvuk, průzračná čitelnost mi k nim zkrátka nesedne. Navzdory uvedeným mínusům považuji recenzovanou záležitost za výbornou, jež jednoznačně převyšuje třeba poslední zářez Olympicu. Pro příště snad jen méně snahy a více rychlosti. Možná právě nastal čas k dalšímu posunu o úroveň výš. Splitka, která mi už v metalovém/punkovém androši pijí krev, na ta v ranku tuzemského hard´n´heavy zbožně čekám. Proto bych v budoucnu s nadšením přivítal společný kotouč ATOMIC / Coda / ParadeMarche. No, uvidíme. Stručná charakteristika nakonec zní: Dobrá práce! Dospělá klukovina. Avantgardně individuální pojetí bigbítu, v romantickém duchu, s výraznou vůní přirozené sentimentality. A proč ne? Přeji kapele jenom to nejlepší do budoucna a už nyní mě zajímá její další směr.
ATOMIC jsou tady a jedou dááááááááááááál!
Přidáno: 9.3.2020Podzemní Hluk 8/10


» ATOMIC - X (2019) (9.3.2020)
» ATOMIC - Napůl (2017) (24.1.2018)
PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | ATOMIC - X (2019) | Hard Music Base

Seznam skladeb


1. Manon
2. Dovolená v Cancúnu
3. O vůni lítaní
4. Prodavač snů
5. Sukýnka
6. To se holkám neříká
7. Tři kříže
8. Mařena
9. Odyssea
10. Jsme tady
11. Dívka s perlou (Omega cover)

Hodnocení uživatelůø8/10

Počet hlasujících: 1

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2022. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist