PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

SEPULTURA - Quadra (2020)


Dodnes pamatuji rok 1990, kdy jsem měl první možnost vyslechnout smrtící thrash metal Brazilců SEPULTURA. "Morbid Vision" a "Schizophrenia" mě uhranuli a další stoupající kvalita a vývoj pánů mě vedl po celou dobu jejich cesty až po „Roots Bloody Roots“. Rostli jsme spolu, bourali bariéry a otevírali mysl. Poté se naše cesty rozešly, aby se u "Machine Messiah" zase potkaly a já se s nimi po letech dal do užšího kontaktu. Z prapůvodní sestavy už zbyla jen polovina, ale dokonale pojí tradici, vlastní pravěk s moderním přístupem, který jim dává záruku na bohatou budoucnost.
Z úvodu přichází řezanice, jaké kdysi dávno páni konali v mládí. Jsou nažhavení a rozjetí jak snad nikdy, ale dle mého naturelu konečně správným směrem. Vypadá to na opáčko od Schizofrenie po Chaos A.D., ale bohatě kořeněné současnou schopností hudebníků a podílejících se skladatelů. Derrick je naprosté zvíře, dští jako saň. Casagrande metalcoruje, kove ocel a víří jako smyslů zbavený. Kisser všívá thrashmetalové ornamenty bez zbytečných okolků. Mládí vpřed! Bicmen hydru nakopává k neskutečným rychlostem, na nichž mohou vystavovat jakoukoliv ozdobu, kudrlinu, anebo ještě malinko přidat na rychlosti či zběsilosti. Nepotřebuji žádný tribal nebo zhulený metal, jen energii a ta tady doslova prýští z každého taktu.
Na albu neustále hudebníci přitápí pod kotlem pro rychlost, ale zároveň z ní směle vystupují v mezihrách, kde stupňují dramatičnost a za použití ženského sboru svoji hudbu protiváhou krásy dokonale obohacují do nebývalé monumentálnosti. Kisser si může sólovat do plna syta, a přitom se to tam hodí. Jsem rád, že jen nerubou, ale umějí se zamyslet a svoji hudbu obohatit poslouchatelným způsobem, nejedním zajímavým mimo metalovým prvkem. Občas o tribal metal přeci jenom zavadí, ale nedívají se směrem do pralesa, ale nechávají ho za zády jen jako ozvěnu vlastní historie. Rychlopalné skladby většinou umně zpomalí a okoření vsuvkami techniky, sólování nebo elektronikou a změnou deklamace páně Greena. Občas znějí i mohutně industriálně, jako by se infikovali pradávnou silou NIN, nebo zabloudili do zaprášené továrny strachu. Často zavádí skladbu až k lidové hudbě, kde se vrství pěkné melodie a harmonie spolu s krásou a ženským sborem. Vše hezky graduje a řekl bych, že se SEPULTURA setkává i s Iron Maiden v pro ně tolik typických melodiích a harmoniích.
V songu "The Pentagram" Derrick nedostává vůbec prostor a SEPULTURA se pouští do instrumentální dramatické skladby, kde se to mísí, mele a láme, co jim rychlostní limity dovolují. Jízda z černé sjezdovky s pocity prvolyžaře v prašanu. Jde o nefalšovanou metalovou symfonii, kdy Kisser doslova čaruje a ostatní mu umetají volnou pláň, kde se může libovolně rozprostírat do epické šíře. "Quadra" krátce akusticky oddělí. A pak už se závěrem alba přichází poslední třešničky z pralinkového kompletu. Čistý vokál od Derricka? Proč ne. Pěje mu to docela slušně a přechod z čistoty do vypjatosti spolu s dramatickou hudební složkou dává vzniknout velmi hitovému a zajímavému momentu. Je to naprostá lahůdka, když soubor vystoupí do klidnější lidské podoby a vysadí z tempa a roubuje čistotu na svůj vlastní divoký výraz a graduje k vrcholu – silovému výchozímu bodu. Pokora a sebereflexe. Mistr se konečně stává velmistrem, schopným uchopit vlastní odkaz a povýšit ho výše, a neustále mít co říct mladším a poučit zkušené. Závěr je již plně uvolněný a hostující zpěvačka Emmily Barreto jen podtrhuje současnou odvahu SEPULTURY jít do vlastního progresu. A to nemalého, za což dávám bodík navíc.
Přidáno: 29.5.2020LedTherion 8/10


» SEPULTURA - Quadra (2020) (29.5.2020)
» SEPULTURA - Kairos (2011) (27.1.2016)
» SEPULTURA - Kairos (2011) (22.6.2011)
PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | SEPULTURA - Quadra (2020) | Hard Music Base

Label


Nuclear Blast

Seznam skladeb


1. Isolation
2. Means to an End
3. Last Time
4. Capital Enslavement
5. Ali
6. Raging Void
7. Guardians of Earth
8. The Pentagram
9. Autem
10. Quadra
11. Agony of Defeat
12. Fear, Pain, Chaos, Suffering

Hodnocení uživatelůø7.9/10

Počet hlasujících: 18

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2021. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist