PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

SONS OF APOLLO - MMXX (2020)


„MMXX“ je druhé velké album all star projektu nebo kapely SONS OF APOLLO. Těžko říct v dnešní době, co je a není kapela a kdy to, které monstrum se začne prohlašovat za fungující kapelu a vyjede na turné. Osobně, i s ohledem na koncertně mdlou lokalitu mého výskytu, nejsem vymetačem kdejakého koncertu, tak mi začíná chybět možnost si naplánovat nějakou tu návštěvu vypečené akce v pro mě odlehlých velkoměstech a trochu se odpoutat od reality. Asi nás bude většina. Ale doba, kdy tak budeme moci svobodně činit jako před rokem 2020, je zatím v temnu, ale pevně v to doufám. Ještě že nějaká hudba vychází, anebo je v šupleti nevyslechnutá.
SONS OF APOLLO je doslova megakapela pro všechny, kteří se kolem prog rocku a metalu motají. Ne vždy to bývá zárukou kvality, ale zde se pánům slušně zadařilo a nemálo výtečných momentů vytvořili. Úvodní spřádání nitek a melodií pánem Bumblefootem je natolik specifické, že ho z hlavy nevyženu hodně dlouho. Dobrá melodie je ta, která se Vám zažere do mozku a snažíte si ji broukat kdykoliv. A takových elementů nabízí "MMXX" požehnaně. Pěkně polehounku nás vypraví z nemocné reality do říše snění a rozjímání. Jakmile páni spustí, konají věru na poměry progu neurvale a pěkně syrově jako v dobách pradávného hard rocku v největším rozmachu. Jeff se opírá do plachet jako mocný vítr a neskutečně celou bárku posouvá po hladině v snovou dáli. Ihned od počátku mám dojem nadstandartního kusu a celou jízdu si užívám, a ani nevnímám technickou vyspělost jednotlivců. Tak by to asi mělo být. Ukázat kvality, ale hrát pro celek.
Z alba tryská hard rockový entuziasmus a feeling dávných dob, ale zúčastnění do něj vkládají aktuální um a přístup. Zasněnější baladická skladba se vyhýbá průšvihu a vyklube se z ní mega klenot balad. Z něho nezadržitelně teče hard rockový feeling a entuziasmus stále ve stejném měřítku jako u rychlejších skladeb alba. Klavírní intro jednou nadrozměrně navozuje atmosféru, ale tak už to u prog metalu či rocku občas bývá. Naštěstí po něm znenadání a bez varování přichází orgie a emoční palba. Skladba svým charakterem spadá spíše pro některou z rockových oper. Ale do bohatého konceptu alba patří jako nutný díl stavebnice. Jsem rád, že páni zúčastnění mají i ve svém věku energii a chuť hrát dravě. Nemají problém nejednou dát hravou, až přímočarou cválavku, kde se jednotlivci předhání v nápadech. Vytváří meandrovitý dravý tok hudby, který první jízdou nedoceníte a nevychutnáte.
V rámci stylových mantinelů k prog rocku patří i rozlehlé skladby. Tento rámec se na albu naplňuje závěrečným mega opusem. Rozsáhlá plocha dává vyprávět rozmáchlý příběh. Páni zde umně šponují atmosféry a vystavují nejeden vrchol. Negativum u těchto rozlehlých míst spatřuji v tom, že se hudebníci většinou odbrzdí se svými egy, neudrží je v mřížovaných boxech a začnou exhibovat a vršit nepotřebné technické záhyby a samolibé ekvilibristiky. Naštěstí to má myšlenku a paralely na již využité prvky na tomto albu. Skladbě však dochází voda, neb jí nesvědčí dlouhé bloudění pouští. Jeff Scott Soto se dostává ke slovu až po oceánu času. Technicko-hráčské touhy skladbu ubily a znehodnotily tak závěr jinak nadupaného alba.
Přidáno: 10.6.2020LedTherion 7/10
PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | SONS OF APOLLO - MMXX (2020) | Hard Music Base

Label


InsideOut Music

Seznam skladeb


1. Goodbye Divinity
2. Wither to Black
3. Asphyxiation
4. Desolate July
5. King of Delusion
6. Fall to Ascend
7. Resurrection Day
8. New World Today

Hodnocení uživatelůø7.9/10

Počet hlasujících: 8


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2020. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist