PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

THY CATAFALQUE - Naiv (2020)


Kdeže staré větry z „Geometria“ jsou. Tamász je natolik originál, že nikdy nemůžeme tušit, kam se pohne s další hudbou. Úvodem "Naiv" cítím severské black metalové větry, vanoucí směrem od "Deep Calleth upon Deep" - Satyricon. Svébytný, osobitý black se severskou mrazivostí a krásným maďarským horkým folklórem. Srážka kultur a tepelných oblastí, ano i tak lze "Naiv" pojmenovat. THY CATAFALQUE se vydávají tentokráte i na pole instrumentálek, kde vokálu netřeba. Jednak tam je opravdu zbytečný a na druhou stranu ty s vokály o to více vynikají a přispívají k stylově rozevřené náruči. Skočná, pozitivně laděná skladba nutí k lidovému tanci, kdy si svaly pěkně rozcvičíte a hlavu její divotvorností také rozpálíte, abyste ji vstřebali celkově. Od jazzu se pohybujeme pomocí taneční hudby mezi roztodivnými mezihrami, kdy není nouze o dechové překvapení a zajímavé hudební motivy, až po hrubozrnné kovy. Skladby žijí neuvěřitelným vnitřním dějem a pulsem skutečného společenství rozdílných entit, které žijí spolu v harmonické jednotě a tanci.
„Geometria“ byl těžký kus a „Naiv“ je oproti němu jako sluncem zalitá, roztančená louka, na jejíchž skrytějších zákoutích mají ženštiny svá lůna dokořán a jsou plné chuti nespoutaně, vášnivě dovádět. Ne, nejsou to flundry, ale prosté děvečky, které se těší z naturálních prožitků. Neskutečné reje folklorních rejů a metalových kejklů dávají dohromady vrcholné okamžiky alba. Poklidné rozjímání za účasti smyčců, ale nijak velkolepě, spíše se tlačí na pocity a hloubku vyjádření niterných pocitů. Klid a akustické podávání rukou se smyčci je čarokrásné, byť se nejedná o objevné prog momenty. Když vystrčí růžky kovového trsání, v kombinaci melodiky a rytmů uspávačů hadů, klesá mi sanice a tančím. Hudba se vine až orientálně, ojediněle a netradičně, folklórní rytmy se libovolně kříží na kov, rozžhavují ho a obohacují o nové prvky, vedoucí k jeho univerzálnosti použití i tam, kde bychom jeho užití nečekali. Kytary a blackový skřekot tyto prvky občas umlčují, ale je jasné, že jejich existence je již neoddiskutovatelná. Pastva pro progresivně laděné posluchače, kteří neohrnou nos nad tvrdostí a expresivním pojením černého kovu.
„Naiv“ nezkrotně, samovolně plyne díky volnomyšlenkářství tvůrce nahrávky a svébytně deformuje lidové prazáklady do ambientně zkresleného záznamu zvuku. Cesty nejsou nijak zaslepeny a Támasz se vydává kudy ho vedou jeho vnitřní melodické nutkání a chuti rozvíjet silné hudební nápady do nečekaných vrcholů anebo naopak do elektronických koutů zcela nečekaných vyjádření a obratů. Navíc umí osvěžit pulzní skočnou skladbou, která rozproudí nohy k tanci, nic moc se neřeší, jen požitek a radost z bytí. Nádhera, kterou SSOGE taky umí, ale nejsou až tak uvolnění a nad věcí. "Naiv" není jen o tanci a radosti, jak by se mohlo zdát, umí být i zastřené a tajemné, aby dovolilo kontrastně explodovat v lidovce s vokalistkami, které nám dají milost a stejně tak metalu, který nakonec nad ambientním šumem získá dominanci. Čisté melodie jsou odzbrojující a kal klávesový tomu jen dodává pověstnou třešničku na dortíku. Zpěvačka si nejednou nese svůj naturalistický hlas, kam se jí zamane a uhrančivým charismatem strhává pozornost na skladbu, a nejen na sebe.
Deska si na nic nehraje a je opravdu radostnější než „Geometria“, ale není podbízivější či trapně melodicky udělaná na přímé hity. Jde o skutečný skvost bez nutnosti, jakkoliv protěžovat THY CATAFALQUE do popředí a kvality. Takových souborů jen houšť!!! S "Naiv" jsem nenaivně spokojen, protože naivnost jsem už ztratil během života několikrát a nyní jsem rád, že si ji mohu kdykoliv vyslechnout a budovat si další naivní hráz před skutečností, jež na vás může kdykoliv zase nečekaně zaútočit a podat si vaše vědomí či klidné spaní a celkově semlít. O vše můžete přijít. Kvalitní hudbu vám z hlavy však nevyžene žádný děs či zármutek, nakonec k vám sama začne promlouvat pro úlevu. Je tam navždy a "Naiv" se do mého podvědomí směle zařazuje bez obtíží!
Přidáno: 9.12.2020LedTherion 9/10


» THY CATAFALQUE - Naiv (2020) (9.12.2020)
» THY CATAFALQUE - Geometria (2018) (27.11.2020)
PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | THY CATAFALQUE - Naiv (2020) | Hard Music Base

Label


Season of Mist

Seznam skladeb


1. A bolyongás ideje
2. Tsitsushka
3. Embersólyom
4. Számtalan színek
5. A valóság kazamatái
6. Kék madár (Négy kép)
7. Napút
8. Veto
9. Szélvész

Hodnocení uživatelůø8.3/10

Počet hlasujících: 3

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2021. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist