PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

CULT OF LUNA - A Dawn To Fear (2019)


Po předchozím albu „Mariner“, kdy CULT OF LUNA představili koncept s kultovní zpěvačkou Julií Christmas, a které ač opravdu vynikají, se nesetkalo s úplně nadšenými reakcemi skalních příznivců, právě kvůli účinkování Julie, se CULT OF LUNA vracejí s albem bez hostujících vokálů, aby všem remcalům, kteří nad kapelou lámali hůl, vytřeli zrak. Popravdě se musím přiznat, že CULT OF LUNA mám hodně rád, a vlastním všechna jejich alba, a že jich už dnes není málo. Z tohoto důvodu jsem od novinky paradoxně neočekával zázraky, jelikož jsem se bláhově domníval, že kapela pomalu zabředává do jakési rutiny, a jde směrem pomalé sázky na jistotu, i když pořád kvalitní.
Ó bože, jak hluboce se člověk může mýlit ovlivněn vlastními předsudky a domněnkami. První kontakt proběhl skrze zveřejněné video k desetiminutové skladbě „The Silent Man“, kde začal hlodat červík pochybností, že přece jen novinka CULT OF LUNA nebude až taková sázka na jistotu, jak jsem předpokládal. Dílo bylo dokonáno zveřejněním druhého videa, které bylo natočeno hned k následující skladbě „Lay Your Head To Rest“, a s jedničkou tvoří komplexní monolit. Teď už jen zbývalo těšit se na celé album a doufat, že CULT OF LUNA dokážou udržet laťku prvních dvou skladeb po celou délku alba, které bez padesáti čtyř vteřin trvá nelidských osmdesát minut.
Bez dalších řečí a omáčky to řeknu na rovinu. CULT OF LUNA to dokázali, a nejenže to dokázali, to je totiž slabé slovo. Na to, co se na desce „A Dawn To Fear“ děje, oni totiž dle mého názoru natočili nejlepší desku své kariéry a do budoucna jeden z milníků post metalového žánru. Temná, až skličující atmosféra, vybudovaná okolo nových písní, je až neskutečně hmatatelná, ale zároveň i snová a neuchopitelná. To se prostě nedá jen tak vymyslet, nebo vykalkulovat, to musíte mít v sobě jako svou pevnou součást, a v určitém okamžiku, kdy se temnota z vaší duše vyplaví, to umět zachytit a přetavit v hudební zpověď. A to právě CULT OF LUNA dokázali. V post metalovém žánru jsou zavedené určité standardní postupy, kdy vypjaté až drásající pasáže přecházejí do volnějších poloh, toho se také CULT OF LUNA stále drží, v tomto ohledu neočekávejte žádnou revoluci. Kapele se spíše podařilo lehce a s nadhledem setřít hranice mezi těmito dvěma polohami a vytvořit komplexní písně s jasně definovatelnou strukturou. Rozostřený sound alba vám poslech nijak neulehčí, což ani nebylo záměrem, ovšem výrazné a jak jinak patřičně temné melodie jsou ta červená nit, která vás provede albem, aniž byste se v něm jakkoli ztráceli. Netvrdím, že CULT OF LUNA nahráli své nejtvrdší nebo nejměkčí album, CULT OF LUNA nahráli své nejlepší album! A to aniž by k tomu použili nové prostředky nebo postupy, které by si již dříve neosahali na předchozích deskách. Jen je vše tentokrát více intimní, citlivé, skličující a povznášející zároveň. Ale hlavně ta temná atmosféra, ach ta atmosféra…
Zobrazeno: 389xmyval 10/10
PŘIDAT KOMENTÁŘ

7.10.2019 (09:37)

Skvělý, jen tak dál. Co se týká kapely není co dodat, skvělá.

foto
piha

[9/10]

Recenze | CULT OF LUNA - A Dawn To Fear (2019) | Hard Music Base

Label


Metal Blade Records

Seznam skladeb


1. The Silent Man
2. Lay Your Head to Rest
3. A Dawn to Fear
4. Nightwalker
5. Lights on the Hill
6. We Feel the End
7. Inland Rain
8. The Fall

Hodnocení uživatelůø8.2/10

Počet hlasujících: 4


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2020. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist