PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

DISILLUSION - The Liberation (2019)


Němci DISILLUSION nekonečná léta spali a jejich třetí album vychází po dlouhatánské odmlce. Ale jsem rád, že jsou mezi aktivními a přináší kus osobité, ne příliš tradiční hudby. Neotřelých, hledajících, otevřených souborů jako DISILLUSION není mnoho a z každého jednou může inspirace a chuť být kreativní časem vyprchat a stát se slepým či uzavřeným názorům. Nahrávka je na desítky poslechů a je potřeba ji preparovat postupně a chovat se jako archeolog se štětečkem po odkrytí ornice.
Intro navozuje chmury a jako by se v nich odrážely obrysy Japonců Mono. Chmury a neklid se zjevují. Nekompromisní dlouhé písně nad 10 minut slibují mnohé, pokud se dostanou přes několik základních překážek. A ty Němci překonávají s Železníkovou chutí a mohou se rozběhnout od alternativního rocku k progresivnímu melodickému metalu alá Borknagar či Opeth. Vše jsou schopni kořenit i Gojirou anebo djentovými kytarovými a rytmickými vozbami. Nemají problém být variabilní až na hranu smysluplnosti. Tesknivě přivírají oka, aby kouzlili čarokrásné melodie a do toho se opírali i drsnější větry skandinávského směru. Nejsilnější momenty rozlehlé skladby "Wintertide" vyvolávají ducha "True North" od Borknagar velmi silně. Každý si však v úvodním monumentu alba může najít co si přeje sám. Nachází se toho zde tolik rozmanitého, že skladbu jen tak nezkousnete. Ostatně celé album je tak trochu špíček, ale krásný a když ho propečete častými poslechy, tak po něm dychtíte opakovaně.
Neschází ani Ihsahnovsky útočná poloha, která se řítí jako hladová lavina, jejíž tříšť vytváří krásné obrazce budoucnosti nad pohřbenou minulostí. Na blackovém prazákladu páni vytváří až neuvěřitelnou, epicky pojatou, obrovskou nádheru, jejíž všeobjímající krása nazná mezí své lásky. Od skladby "A Shimmer in the Darkest Sea" dostávám dlouhý country úvod, ze kterého se vcelku povedeně vyloupne jemná doom metalová tryzna alá klidný, pradávný Tiamat. Nutno uznat, že látka je uchopená a podaná náramně uvěřitelně. Velikost a spanilost melodií jest dimenzionálně nepopsatelná. Stejně tak mávnutí trsátka mě přišpendlí k zemi vichrem death metalovým, který duje v progresivním formátu nejryzejšího směru. Naštěstí vše je ředěno i gotickým a atmosférickým vyprávěním, skladba se z řežby syntetizuje v klidnou, hladivou látku a dává tak vyniknout hřmotu a energii. Závěr alba je stejně monumentální jako ono celé. Monument jest výstižný ekvivalent celé nahrávky. Poslední dvanáctiminutovka opět čerpá od velikánů atmosférického doom metalu. Velikost a strohost jdou ruku v ruce a emoce jsou umocněny fantastickým a citlivým zapojením rubky. Srdceryvné, z mozku těžko smazatelné melodie tryzny. Plasticita a reálnost skladby s její uhrančivou atmosférou má moc přenášet posluchače až na vrcholky kamenných velikánů. Nabídnou laskavou část horských masívů, kdy pěší túra a následné výhledy zalité sluncem pohladí na duši. Ale zároveň umí v druhém mžiku rozpoutat pravou bouři jako skutečné velehory. Klaním se pokorou k tvůrcům.
Nahrávka "The Liberation" je hodna svého názvu. Neskutečně ryze progresivní, rozmanitá a není na jeden poslech. Nabízí však vyváženou stravu a pro hudebního gurmána patřičně nápaditou. Místy však lehce nepůvodní a lze cítit, že hlavní persóna Andy Schmidt má nastražené uši na všechny směry a často se nechává inspirovat vůdčími osobnostmi současné i lehce nedávné progresivní kovové scény. Ale to je možná jediný zápor, který mohu u této nahrávky použít a spokojenost je v drtivé většině. Nahrávku si v soukromém sklípku pozorně řadím do nevelké bedýnky s nejlepšími nahrávkami za poslední dva tři roky.
Zobrazeno: 1770xLedTherion 9/10
PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | DISILLUSION - The Liberation (2019) | Hard Music Base

Label


Prophecy Productions

Seznam skladeb


1. In Waking Hours
2. Wintertide
3. The Great Unknown
4. A Shimmer in the Darkest Sea
5. The Liberation
6. Time to Let Got
7. The Mountain

Hodnocení uživatelůø8/10

Počet hlasujících: 6


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2020. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist