PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

SAPON - Sapon (2018)


Jak už jsem zde mnohokrát předeslal, nepatřím mezi aktivní svědky pionýrského, heavy metalového burácení v dobách Perestrojky. Z výše uvedených důvodů proto nikterak nevelebím nejzprofanovanější, československá tělesa těžkého kovu. Na prstech jedné ruky spočítám v tomto ranku interprety, kteří mě dokázali nějakým způsobem zasáhnout. Mezi hlavní hrdiny oné pětice patří právě SAPON. Tento sbor nadšenců začal po plzeňském kraji šířit metalové poselství již začátkem roku 1984. Od první chvíle vybočoval od ostatních protagonistů podobného ražení. Jejich produkce byla depresivnější, temnější, kritičtější. Vápeníkova foukací harmonika všemu dodávala náležitý symptom bluesové zarmoucenosti. Také proto si kapela zažila, se zarputilými, zatuchlými, nepřístupnými byrokraty své. Z tohoto období po sobě zanechala jedno výborné demo z roku 1985 a povedený, klasický, dvouskladbový sedmipalec edice Rockmapa, který vydal Supraphon v roce 1989. V první polovině devadesátých let SAPON ukončil činnost. K jeho obnovení došlo v roce 1998 a aktivně nějakým způsobem účinkoval se všelijakými personálními změnami asi do roku 2003. V rozmezí této epochy vznikly desky "Sapon 2002" a "Best of 2000 - 2003". Věrní fanoušci a také sběratelé archivních materiálů dostali v roce 2014 od regionálního vydavatelství Avik dárek v podobě zremasterovaných demonahrávek. Oživený materiál nesl název "...v blbý době" a tuto zdařilou kompilaci lze hodnotit velmi vysoko.
Na podzim roku 2011 kapela opětovně ohlašuje pozvolný návrat s návazností na svou původní tvář a zvuk. Prví zmínky o připravovaném, novém CD zaznamenávám někdy v listopadu 2015. Materiál pro nový počin, který byl nahrán v Kdyňském studiu, spatřil světlo světa až o tři roky později. Vydání zabezpečil opět tamější Avik a přináší nám poctivou retro jízdu. CD v tradičním, plastovém boxu. Jednoduchý, ale vytříbený a rigorózní cover obalu. Nenáročný, ale plně postačující booklet, obsahující všechny texty. Hodinu trvající, kovový vánek o dvanácti skladbách. Písně "Cesta na jih" a "Zase" představuji staré fláky z osmdesátek. Zbytek nabízí nový materiál. Charakteristický SAPONní metálek s dominantní, vysoce naladěnou kytarou, zvýrazňující basou a jednokopákovýma, bigbítovýma, přesnýma bicíma. Navíc Vápno ztělesňuje pořádného pořízka s opravdovým, chlapským vokálem. Směsice hard rocku, blues, rock´n´rollu a heavy metalu. Jedinečný originál. Žádná laciná kopírka Ironů, nebo přehnaně aromatizovaný power. Zvukem a konstrukcí to může vzdáleně připomínat novější tvorbu Sparty (pokud tedy toužíte po nějakém příměru). Trochu mě mrzí, že foukačka figuruje pouze v jedené písni, ale jinak SAPON přišel s výbornou deskou, kterou stojí za to vlastnit.
Případní zájemci si mohou některé nové skladby poslechnout na bandzone profilu kapely a objednat CD na oficiálních stránkách vydavatele.

AŤ ŽIJE SAPON!
Zobrazeno: 152xPodzemní Hluk 8/10


PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | SAPON - Sapon (2018) | Hard Music Base

Label


Avik

Seznam skladeb


1. Let orla
2. Zase
3. Zombie
4. Crazy Rider
5. LDN Blues
6. Pekelný ráj
7. Máš dost?
8. Cesta na jih
9. Happy vlak
10. I´m So All Right
11. Sheol
12. Ron Jeremy

Hodnocení uživatelůø8/10

Počet hlasujících: 1


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2019. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist