PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

WOLFARIAN - Beyond The Ninth Wave (2019)


Asi bychom se měli potkat v lukách. Provozovati spolu magii přirozenosti našich předků, lesů zvěře i kamenů. Vznášeti nazí bychom se měli jako motýli a oplodňovati květy chtivé. Budeme nejbohatší z žebráků i nejchytřejší z hlupáků. Budeme ve své přirozenosti. Prostě budeme. Měli bychom se potkat v lukách.

Hudba by měla vyvolávat emoce a je jedno, jestli se jedná o esoterickou záležitost či vojenský marš. No a když se navíc vydá interpret jedním jistým směrem, tak by měl mít na mysli, že musí uchopit ducha své vlastní vize tak, aby přelstil boha stereotypnosti. Brněnští WOLFARIAN již svým debutem „Far Away In The North“ z roku 2015 celé to folk metalové nežalování vzali za správný konec provazu a na novince „Beyond The Ninth Wave“ ve svém snažení zdárně pokračují. Tomu, komu se debutové album líbilo, by se novinka měla líbit taktéž, neboť mezi jednotlivými alby není nikterak výrazný rozdíl, kterak tedy nebudu brát v potaz přímo sestavu kapely, ale i ta je posílena o nemalý výčet hostů. Někdo by mohl tvorbu WOLFARIAN brát jako další tradiční folk metalové album s keltským nádechem a s kombinací jakési bujaré skočné melodičnosti a pohanské drsnosti. Jenže to se patrně nedostal k závěrečné rozmáchlosti „Farewell“, která emotivně proplouvá veškerými úskalími dávných životů. A ona rozmáchlost není vystavěna na podezřelé pompéznosti, i když zde zpěvačka využívá různých hlasových rejstříků, které by slušely i ostatním skladbám. Ale veškeré melodie folkových nástrojů přinášejí spíše jednodušší melodie, nebo by se dalo možná spíše říci melodie kratší, budící dojem rozvernosti. Kapela se je nesnaží nijak zbytečně rozvíjet, aby nepadla do smutného patosu fantasy. Vždyť kolik nudy přinesla velikášská alba, vznášející se nad propastmi, jako třeba od Nightwish nebo Tarji. Možná je to trochu zcestné přirovnání, ale když poslouchám takovou oduševnělost jako „The Moon And The River“, tak jisté podobnosti nejsou zase až tak vzdálené. Jenomže v případě WOLFARIAN je mi ta emotivnost bližší. Je taková vřelejší, i když hrubý mužský vokál a drsné kytary mohou tvrdit opak. Kapela využívá i klávesy a v takové „Not Today“ mají trochu plastický zvuk a přeci jenom tu písničku ženou do oněch kalných fantasy vod. Ovšem nijak zvlášť mi to nevadí a dokonce, i přes nebezpečně povědomé melodie, je tahle písnička mojí nejoblíbenější. Sice jsem v úvodu tvrdil, že novinka není nijak výrazně odlišná od debutového alba a opět se jedná o hodně dobrou desku, jenomže to se týká hudebního přístupu kapely. Ze stránky emotivní je mi novinka bližší. Jako kdyby byla vstřícnější k mému srdci.

Slezl jsem z koně mezi zlaté kapradí a v kleče přál jsem si království za onoho koně. Jakékoliv království. Královstvím může být lůno ženy, i poznání blaha z obyčejného vědění. Poznání tebe i květů kol tvého nahého těla.

PS: WOLFARIAN jsou jedni z mála, kteří si jsou patrně vědomi bohatství folklóru, což se promítlo i do hodně obsáhlého bookletu, což jenom vyloženě chválím. Někomu se může booklet včetně front coveru zdát jaksi dětinský či dokonce neumětelský, jenže… Umění je možná pouze pro ty, co umí. Jenže folklór se dotýká všech. Starých, mladých i dětí. Těch co umí i těch co neumí. Všichni jsou nějakým způsobem jeho součástí a já ten booklet beru jako hodně povedený.
Zobrazeno: 333xRock´N´Roll Hell 8/10
PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | WOLFARIAN - Beyond The Ninth Wave (2019) | Hard Music Base

Seznam skladeb


1. Beyond the ninth wave
2. Dhá Lasair
3. Old traveller
4. The valley
5. Not today
6. Failte
7. The moon and the river
8. Beneath the hill
9. Farewell

Hodnocení uživatelůø8.5/10

Počet hlasujících: 2


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2019. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist