PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

FLIGHT - A Leap Through Matter (2018)


Druhé album norské formace FLIGHT mě v době vydání v roce 2018 minulo, asi díky obligátnímu názvu souboru, který prostě prolétne myslí a nezastaví se tam. Páni se toho nebojí a vynořují se s hudbou, která byla v kurzu před rokem 1980, ale tehdy tak dobře nikdo technicky nehrál a vše bylo v plenkách. Chlapci tak musí krotit své schopnosti i technické možnosti, aby ducha doby vyvolali zpět se vším všudy, což se jim daří. Po většinu alba se však brzdí až příliš a hudba se mi jeví příliš neosobní a sterilní. Působí dost často jen jako umělý postoj a bez nespoutané energie. Na druhou stranu jsou mi vcelku sympatičtí a rád jsem hledal proč.
Instrumentální skladba na úvod nebývá typická pro hardrockové soubory. Ale tito retro rockeři nám chtějí umožnit adaptovat se na doby dávno minulé, jimi obdivované. Roztáčí míchanici pradávných postupů v retro křišťálovém soundu, ale hrají na technické výši, což tehdy nebyla samozřejmost. Všude probleskuje hráčská jistota a technická vyspělost zúčastněných. Páni v klidu nakračují v oparu sedmdesátek, mírně inklinují do psychadelie, jejíž špetky jsou cítit v mnoha náladách. Do dob dávno minulých je stylizován i vokalista, který je však průměrný a ničím mě nezaujal, naopak svojí barvou irituje mé senzory dobrého vkusu. Všude je kvantum vyhrávek a kytary se jen předhání, ale vokál tomu zasazuje ránu.
Celá tvorba souboru je příliš opracovaná a vyžehlená. U klidnějších skladeb se dostavuje pocit, že páni umí jen drobné obměny výrazu a nepanují přebytkem výrazových prostředků, natož vlastních nápadů. Těším se, když alespoň propukne klasická rokenrolová píseň, kde prosakuje trochu hravosti a radosti z hudby. V okamžicích, kdy vyjedou vpřed a odstřelí vlastní okovy, skuté sebou samými, dostávám se k jádru hudby a cítím emoce, což s ohledem na prezentovaný styl hudby je dle mě nejdůležitější.
Chlapci se činí, ale už dávno ztrácím pozornost v tom jejich uhlazeném výrazu. Používají nadějné výrazivo i dobré melodie, ale nedovolí své hudbě žít a jakkoliv gradovat. Jako by závěrem alba u FLIGHT zafungovala zpětná vazba a konečně se vzdávají cizelování a strnulého výrazu. Tyto brzdy a bloky, na nichž po většinu hrací doby lpí, ustupují energii a jakési tlumené živelnosti. Především v závěrečné skladbě muzikanti dokazují, že jim svědčí větší plátna. Zde se stačí svléknout z naškrobených kostýmů po povinných etudách a v džínách nahrnout něco od podlahy v duchu živelnějšího hard rocku. Pak to FLIGHT baštím. Bohužel, ani druhým albem mě FLIGHT nepřesvědčili, že by mohli více atakovat posluchačské srdce a stále se drží žehlícího prkna, kde se samolibě zaměřují na vyžehlení puků na kalhotách dle mustru, bez emocí a přidané hodnoty.
Zobrazeno: 73xLedTherion 6/10


PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | FLIGHT - A Leap Through Matter (2018) | Hard Music Base

Label


High Roller Records

Seznam skladeb


1. Arrival
2. One with the Sun
3. The Pendulum
4. A Leap Through Matter
5. Ride On
6. The Traveler
7. Reviving Waves
8. Leave the Coast

Hodnocení uživatelůø6/10

Počet hlasujících: 2


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2020. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist