PŘIHLÁŠENÍ

WHIPLASH - Insult To Injury (1990)


Když se v New Jersey roku 1984 objevila speed thrash metalová parta Whiplash, byla to pořádná výzva pro thrash metalové spolky. Zakladatelské trio Tony Portaro (kytara, zpěv) Tony Bono (basa) a Joe Cangelosi na bicí se vrhlo na americké publikum s řízným metalovým náklepem. Po albu "Ticket to Mayhem" se začalo mluvit o dalším přírůstku do rodiny speed & thrash.
Po třech letech však přichází změna a ve skupině se objevuje zpěvák Glenn Hansen, který střídá u mikrofonu kytaristu Tonyho Portara, který se rozhodl více věnovat hře na kytaru. A byl to výborný tah, protože v dubnu 1990 u Roadracer Records vychází "Insult to Injury", fošna, se kterou posunuli o velký kus dál.
Okamžitý start "Voice of Sanity" ve mně vyvolal přímo fantastické pocity. Otvírák, jak se patří. Hutný zvuk, roztomilé kvílení kytary do přesných riffů a do všeho ten jiný (zajímavější) vokál. Proměnlivá nálada střídala melodické linky a thrash metalové tempo bylo fakt bezvadné. Dvojka "Hiroshima" jakožto americká odplata za japonský útok na Pearl Harbour byla rovněž velmi energická. V této skladbě se frontman Glenn Hansen snažil místy vytáhnout své výšky do extremních poloh, zapadající do kontextu plného událostí na konci druhé světové války. Opravdu působivá záležitost. V titulní "Insult to Injury" jsem našel okamžité zalíbení. Byla to technická perlička, kde přes příběh zraněného vojáka - nevinného, platícího svou cenu za svou účast ve válce, jsem si vychutnával všechny ty kytarové proměny doplněné o působivý refrén. U čtvrté skladby "Dementi Thirteen" jsem se trochu porozhlédl po svém okolí a připomněl si mládí, kdy mi bylo třináct. Všechno se mění a mysl stejně starých také. Jsou to opravdu telecí léta [smích]. Skladba trochu vybočující z konceptu, do kterého nás znovu vrací strašidelná "Essence of Evil". Svým názvem rovněž odpovídající svému příběhu. Šestá "Witness to the Terror" se zapsala mezi další výtečné kousky tohoto alba. Výrazná melodie podporovaná drnčící basou Tonyho Bona a svižné tempo, kde nebyl čas na oddech. Fakt dobrý. V následující "Battle Scars" se vracíme do pomyslené bitvy, abychom zakryli bitevní šrámy, které zůstávají nejen na těle, ale i na duši. Znovu záležitost, kde se nedá vytknout vůbec nic. Nechávám se unášet melodií pod rouškou svěžího rytmu. Do netradičního rytmu kombinace glam & heavy thrashe se "Rape of the Mind" zařadila mezi nejpodivnější skladby této fošny a naprosto jedinečná instrumentální záležitost "Ticket to Mayhem" byla předvojem k závěrečné "Pistolwhipped". Dynamické tempo rozjetého sporťáku se vyřítilo ze zatáčky a rychlostní zkouška znovu proběhla na výtečnou.
Jako zkušební komisař mohu jen dodat, že to byla bezvadná jízda s nejvyšším ohodnocením.
Zobrazeno: 519xpowerhome 10/10PŘIDAT KOMENTÁŘ

13.9.2017 (13:29)

Super napísané...

foto
H5N1

[10/10]

10.4.2012 (16:02)

Dobře napsané. Tahle deska je opravdu fajn a ten motiv z obalu jsem vždy toužil mít na triku. Osobně však dávám přednost debutní Power And Pain pro její surovou divokost.


Recenze | WHIPLASH - Insult To Injury (1990) | Hard Music Base

Label


Roadracer Records

Seznam skladeb


1. Voice of Sanity
2. Hiroshima
3. Insult to Injury
4. Dementia Thirteen
5. Essence of Evil
6. Witness to the Terror
7. Battle Scars
8. Rape of the Mind
9. Ticket to Mayhem/4 E.S.
10. Pistolwhipped

Hodnocení uživatelůø8.6/10

Počet hlasujících: 14


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2018. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist