PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

ROTTING CHRIST - The Heretics (2019)


Řekové ROTTING CHRIST mě v roce 2010 uhranuli natolik, že jsem sáhnul do černých fondů a koupil bez rozvahy vinyl s tehdejší nahrávkou. Každým pórem jsem vstřebával vlnu energie a osobitých tónů. Jejich propojení bombastiky a black metalu je natolik specifické, že si na něj vybudovali obchodní originální známku. Po devíti letech se však páni nehodlají vzdát svého vymazleného dítěte a dát mu možnost vyrůst v dospělého, soběstačného jedince. Stále ho přehnaně opečovávají a zahlazují jeho možná východiska k růstu a vzletu ke vzdáleným metám. Cítím tak již značné omezení tvůrčích možností tohoto soboru.
Drží se často krkolomně za každou cenu svého ověřeného umu. Jen neradi a sporadicky, navíc nedobře ustupují z vydobytých pozic, aby rozvinuli něco smysluplného, v čem by měli pokračovat na dalších hudebních poutích. Propojení sakrálních motivů s typickými rejstříky ROTTING CHRIST jen oddaluje výbuch klasického pojetí black metalu. Páni, nesoucí příjmení Tolis, dlouho budovali, dokud nedosáhli vlastního výrazu, který rozeznáte vteřinu po probuzení z hlubokého spánku. Bohužel se jim jejich model a forma natolik zalíbila, že ztratili zpětnou uměleckou vazbu a současný výstup jen mírně kosmeticky poupravují. Ruku na srdce, vy byste se vzdávali lehce vlastního vybroušeného skvostu, zvláště nese-li zlaté vejce?
V podstatě deset let drtí jen jednu formu a mírně ji poupravují v několika očekávatelných variacích. Občas svoji řeckou horkou půdu zchlazují slovanské vokály a folklor alá Arkona. Vždy to ale skončí u bodu, který nenechá na pochybách, že páni umí svůj standart velmi kvalitně. Dramaticky mění v playlistu klidnější a důraznější momenty. Popravdě ty zamyšlenější, hozené mírně do doomu, mě baví podstatně více. Nenesou tak výraznou stopu minulosti a snaží se více umělecky zapůsobit a některé rozvíjení myšlenek mi je milejší než omítání staré zdi, která už dlouho bez zásadní pomoci stavebníka, nebude plnit své poslání.
Zaříkávací mantra a smutek v některých momentech přináší pověstný balzám na duši. Především to jsou nová možná východiska pro ROTTING CHRIST ze slepých ulic, kterými nyní putují a nenacházejí kloudnou cestu vpřed. Jejich současná pompézní umělecká póza už mě dávno neoslovuje a už vůbec se pevně nedotýká mého srdce. Když se snaží o čistší esenci black metalu ve strožejším provedení, je celý výraz souboru rázem příjemně osvěžující. Zůstává tak ke škodě výsledku upozaděn, a možná se k němu pánové dopracují až za roky – opsaným kruhem. Současný kruh bezpečí, který si kolem sebe ukuli z úspěchu, je nerozebíratelný a nalézt chvat pro jeho odhození v dáli je nemožné. Síla alba je značná. To Řekům nemohu zapřít. Stále však mám dojem, jako by tahali nitky a motivy z předchozích dvou alb a jen je neustále rozpracovávali a lehce kořenili. Jsem rád, že dostávám koňskou dávku toho, co mám na ROTTING CHRIST rád, ale na druhou stranu se značně nudím. Třičtvrtěhodinka naštěstí není příliš a album nestihne být opravdu za čarou únosnosti.
Zobrazeno: 105xLedTherion 7/10
PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | ROTTING CHRIST - The Heretics (2019) | Hard Music Base

Label


Season of Mist

Seznam skladeb


1. In The Name of God
2. Vetry Zlye (Ветры злые)
3. Heaven and Hell and Fire
4. Hallowed Be Thy Name
5. Dies Irae
6. I Believe (Πιστεύω)
7. Fire God And Fear
8. The Voice of the Universe
9. The New Messiah
10. The Raven

Hodnocení uživatelůø8.2/10

Počet hlasujících: 11


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2020. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist