PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

SOEN - Lotus (2019)


SOEN se stávají kvalitní stálicí švédského progresivního lůna a jen v dobrém slova smyslu nadepisují důležitost a talent bývalého bubeníka Opeth – Lopeze, který je jedním z členů SOEN. V drážkách "Lotusu" cítím lehký vliv jeho bývalé domoviny (kupodivu ale z doby, kdy u nich už dávno nepůsobil…) a především harmonie a melodie Tool. Kupodivu Lopez směřuje, podobně jako Opeth, k prog rocku i z dob dávných, ne však tak důkladně a na šroubek jako Akerfeldt a spol.
Z alba se line sofistikovaná bouře, která k prahům posluchače donáší přílivové vlny letargie a zmaru. Odtažitost a zároveň jistá severská vstřícnost. Skandinávská zasmušilost, zkrocená sevřenou hbitou rytmikou. Po přidušení přichází vždy křísení svěžími, vlahými, velkými melodiemi. Masáž mamutí baskytary, rozjívenost a nesourodost jednotlivých nástrojových linek se po vzoru Tool rozchází, aby se zase po zajímavých cestách znovu sešla. Dynamika a vnitřní pnutí vně skladeb jest ukázkově učebnicové. Občas si dovolí indie vykračování a decentní alternativní rockování. Vše často rozbíjí lavinou kovových neunifikovaných profilů. Joel svým lehce zasmušilým, nezúčastněným výrazem vtiskuje všemu osobitý výsledek a dojem, jako že se zas tak nic skvělého neděje. Děje. Je tak naoko obyčejný, ale umí se dostat, kam potřebuje a vkusně pracuje se svým rozsahem. Nemá problém se jazzově zasnít a přes nejednu stylovou okliku vykouzlit obrovskou vítěznou melodii, která utáhne smyčku kolem krku rostoucímu strachu, kam že to hudebníci hodlají kráčet. Jdou si po svém, a kam se jim zachce. Z alba tryská pramen svobody a sourodého, dobře zvládnutého volnomyšlenkářství, které se neštěpí v samoúčelnosti.
Nemají problém stlouci naléhavý song, volající po pomoci, plný nádherných, smutných melodií s dravým metalovým progresivním psem, který štěká a táhne sáně meandrovitým průsmykem, kde nic není jasné a nelze předpokládat, zda nenatrefíte na zkamenělé odkazy Amorphis, Halestar, či někoho jiného zasmušilého ze Skandinávie. Rozhodně se zde odráží množství vlivů i z posledních Pain Of Salvation. Nakonec SOEN vše dovedou do spanilých, urozených melodií a nacházejí rozumné, čarokrásné východiska. Skladby se povětšinou stávají vyhledávanými samy o sobě díky svým kvalitám a zapamatovatelným vrcholům. A když už kopírovat další hudební ikony, tak rozjedou něžný, civilní, pomalý úvod, který decentně rozvíjejí do rozlehlých dálav a šíří po vzoru velikánů Pink Floyd.
Album je dostatečně dlouho (možná až příliš) krásně uvolněné a na pohodu. Nakonec se většinou skladby dramaticky, progresivně komplikují, aby se do všeho začaly náramně ve velkém stylu zakusovat tvářecí nástroje z fabriky Tool a nádherná melancholická, severská epická rozlehlost Evergrey v aktuální formě. Naléhavost jest v jakosti, jakou ji svého času uměli jen SOAD. Ukázkové práce s emocemi a náladami a jejich mísení. Krkolomná hudba, plná komplikací a na ní se veze pohodový melancholický Joel se svým sametovým hlasem, hladíc vysoké, běžnému turistovi nedostupné klenby. Dále se z drážek alba derou Leprous, kdy se ještě nestyděli, že vycházejí z kovu. Album je velmi rafinované a působí jako organismus s mnoha funkčními podcelky, kde každý jest nezbytný. Klidné, melancholické pole jsou přeorány nejednou kovovou progresivní orbou, pohnojeny bohatou alternativní metodou a tesknivou zálivkou. Náramná procházka, ze které odcházím pozitivně obohacen.
Zobrazeno: 112xLedTherion 8/10


» SOEN - Lotus (2019) (18.7.2019)
» SOEN - Cognitive (2012) (5.5.2012)
PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | SOEN - Lotus (2019) | Hard Music Base

Label


Silver Lining Music

Seznam skladeb


1. Opponent
2. Lascivious
3. Martyrs
4. Lotus
5. Covenant
6. Penance
7. River
8. Rival
9. Lunacy

Hodnocení uživatelůø8.8/10

Počet hlasujících: 4


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2019. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist