PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

DIRGE - Lost Empyrean (2018)


Od prvních taktů jsem z hudby DIRGE cítil, že mi mají co sdělit. Každá nota, tón a harmonie mají smysl. Až při psaní recenze jsem zjistil, že tímto albem řekli Francouzi své poslední tvůrčí slovo. Lituji, že se soubor stal minulostí. Někdy to tak v životě chodí, sotva něco poznáte, zamilujete se a než se skutečně k sobě dostanete, je protějšek v nenávratnu dálek, či za lesem překážek. Chápu to. Když dojde síla, peníze a nakonec i čas s chutí, pak je načase to zapakovat a po odfrknutí vyrazit znovu kupředu. Pánové ihned od počátku vystavují mohutnou hudební klenbu, jejíž vrchol se ztrácí ve stratosféře. V rozlehlém prostoru nikam nepospíchají a malují ohromné melodie a obrazy, které mají uhrančivé aury. Post rockově levitují, doomově budují katedrály a sludgeově odpočítávají drhnoucí špinavé takty. Uhnětli zajímavý konglomerát různorodých stylů, který nezní progresivně ani zbytečně krkolomně. Vytvořili hudbu, která má hloubku a přesto se příjemně poslouchá.
Klidný doom sludge našlapuje a čistí trasu od zbytečného cizorodého plevele. Stroj jede spolehlivým středním tempem, nepotřebuje žádnou speciální údržbu, jen melodické mazivo, které pánové umně ze svých nápadů syntetizují a dodávají ho v dávkách potřebných, aby nedošlo k prostojům a hluchým místům. Zručně do svého výrazu zahrnují sludge naléhavost a potřebnou zasmušilost, aby náhodně nedošlo na emo rockové hrátky a neujelo to k plytkému, nechutnému pop metalu. Vše zváženo a vyváženo. Tíha a lehkost dány do rovnováhy. Aby souboj veličin a stylových množin nebyl zcela jednoznačný, pánové se nejednou pouští do devítiminutovek a nebojí se zpočátku rozvíjet nepřístupné dark ambientní tryzny, které včasně injektují smutným sludge metalem. Místy dominuje až industriální odlidštěnost a strojovost, zkrápěná post metalovými kytarami, připomínající světlušky v temné noci, kdy není vidět na dva kroky a máte strach vykročit i ve známém teritoriu.
Pánové mají roztodivné libůstky, jako jsou třeba často rozvíjená temná mantra a odtažitá hrubost. Ty jsou ředěny vysvítajícími paprsky nadějných melodií, kontrastní propojení vně skladby je často uhrančivé a možno vnímatelné jako mikro souboj nálad a pocitů. Občas svojí hloubkou zasahují i do temného doomu, ale čistoskvoucí atmosférický výraz hudbu DIRGE posunuje do osobitých rovin, které jsou těžko popsatelné a připodobitelné k něčemu známému. Jejich podání monumentálních melodií je převálcováno sžíravostí a pravdou reality dnešní doby. Bravurně zvládají zvraty k beznaději a zoufalství, ale i cesta naopak jim není cizí. Deku rozčarování není možné ze sebe sundat a jít dále. Zdá se to nemožné, ale pánové se těžce dopracovávají k vymanění se z bažinatých sevření a tlaků a nachází čarokrásná, sympatická východiska. Závěrečné loučení se vleče jako stará zubní pasta z tuby, která byla několik zim ponechána svému osudu v horské chatě bez jediného záhřevu lidským stiskem. Vykoupení jest sladké a hodné mistrů. Už teď vím, že mi po DIRGE bude smutno. Sotva jsme se shledali, jsou v existenčním prachu. Snad se s nimi setkám v budoucnu v jakémkoliv jiném skupenství či dimenzi.
Zobrazeno: 131xLedTherion 9/10
PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | DIRGE - Lost Empyrean (2018) | Hard Music Base

Label


Debemur Morti Productions

Seznam skladeb


1. Wingless Multitudes
2. Hosea 8:7
3. Algid Troy
4. The Burden Of Almost
5. Lost Empyrean
6. A Sea Of Light
7. Sarracenia

Hodnocení uživatelůø7.2/10

Počet hlasujících: 4


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2019. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist