PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

SKULL FIST - Way Of The Road (2018)


Kanadská heavy speed metalová sebranka SKULL FIST je bohužel provázena mnohými personálními kotrmelci a možná to jí brání být větší a světoznámější. Jediným zbyvším je Zach Slaughter, který také někde v přelomu roku 2015/16 na chvíli skupinu opustil, aby se vzápětí dostavil zpět na palubu. Skupina kombinuje tradiční NWOBHM přístup a klaní se ke kořenům i k její druhé vlně, ale snaží se implementovat i další hudební styly. Většina materiálu na "Way of the Road" mě příliš neoslovila, ale nějaký ten světlý moment hudebníci přece jen ukovali.
Pánové se s tím úvodem vůbec nemažou a svezou nás kvapíkem od startu do cíle. NWOBHM druhé jakosti, nápady a trylky přebrané z dob dávno minulé. Zvuk moderní - nahulený směrem nahoru, vše se o sebe tříští a znovu slepuje do neuchopitelné bowlingové koule. Zach působí v exponovaných polohách svým hláskem jako nepovedená kopie svého krajana Geddyho Lee z Rush. Prapůvodní Iron Maiden, nadopovaní špetkou rychlosti a současnými technickými možnostmi. Album většinou působí jako nekonečný seriál, kde jsou stále stejné, opakující se figury. Ty v minimalistických obměnách říkají omšelé fráze a děj nikam neposouvají. Občas zvolní do středního tempa. Hudebníci se tak snaží vymanit z okovů speedu a snaží se nalézt cestu v klenutých melodiích a bezprostřední hitovosti. Cesta do pekel horoucích, zvláště jste-li pod kompoziční dekou nemohoucnosti a vše působí kostrbatě a bez vize.
Mám rád rychlé šlehy. SKULL FIST často připraví kvapík, který letí kupředu. Nabízí mi rychlost a nic dalšího se mě nedotýká. Heavy power metalový vítr "Witch Hunt" bez varování zaduje jakoby od přitvrzených Helloween s vlivy Judas Priest a Manowar. Možná vás napadne i „Alice In Hell“ od Annihilator. Zach se dokonce šplhá do výšin mladého Kiskeho či Halforda. Naprosto uvěřitelně a bez pocitu nepatřičnosti. Nechápu, proč s tak dobrými rejstříky jinde šetří a nejraději je skromně ležérní, tuctový. Skladba má koule, drajv a potřebný hitový potenciál. Konečně se chlapům podařilo uchopit podstatu své hudby. Německý odér dávné osmdesátkové heavy éry je zde cítit v koncentrátu. Tleskám, vrchol alba v záplavě klišé a obyčejnosti. Nejde o originální jízdu, ale vykřesané pocity jsou velmi nadějné. "Way of the Road" a následující pokus už však shazují nastavenou laťku a nakračují si jako laciná holka po ulici nedobré reputace, kde moc slušných kšeftů a ani lásku nenajde. Druholigová záležitost, jako by se pánové snažili metalizovat Scorpions. Paběrkování a vykrádání cizích nápadů. Z tvorby SKULL FIST necítím nic, jen to, že je stvořena převážně pro efekt. Inklinace k přímočarému, melodickému hair metalu mi navíc křiví nohy a znovu klade otazníky, co že to vlastně pánové chtějí svým albem říct.
Některé skladby zní ležérně vypravěčsky, jak to uměl Coverdale, třeba s Whitesnake. Nebo si připadám jako bych poslouchal kytarového virtuóza s doprovodnými hráči a mizerným zpěvákem. Takových prázdných klasů jsem už našel pytle. Nic osobitého, natož zapamatovatelného. Trylky jak vystřižené od konkurence, která je už dávno nahrála v minulosti a jejich tvůrci jsou už v důchodovém zasloužilém věku. Neoklasicistní vlivy na kov šrouboval podstatně lépe jeden Švéd, co má rád v garáži vzpínající se koně na kapotě a jeden čas měl v posteli nevěrnou manželku. Chlapcům schází vlastní otisk. Možná by chtěli čerpat i z rhytm and blues, ale nemají to v krvi a jsou spíše zamrzlí jako Edmonton v lednu. Obyčejná kapela, kterou lze označit spíše za retro revival, než za svébytný soubor, hodný celosvětové distribuce. Stojí na křižovatce a neví kudy se vydat, koketují s heavy metalem, power metalem a speedem. Do toho zasazují street rock a hair metalové melodie. Kočkopes bez jasné koncepce, který si u mě mnoho sympatií nezískal.
Zobrazeno: 152xLedTherion 5/10
PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | SKULL FIST - Way Of The Road (2018) | Hard Music Base

Label


NoiseArt Records

Seznam skladeb


1. You Belong to Me
2. No More Running
3. I Am a Slave
4. Witch Hunt
5. Way on the Road
6. Heart of Rio
7. Better Late Than Lever
8. Don´t Cross Me
9. Stay True

Hodnocení uživatelůø5.7/10

Počet hlasujících: 3


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2019. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist