PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

FLOTSAM AND JETSAM - The End Of Chaos (2019)


Dodnes si pamatuji rok 1992, kdy jsem si po echu z jednoho nejmenovaného časopisu donesl z půjčovny CD album „Cuatro“ od FLOTSAM AND JETSAM. Byla to srážka s neznámým, za kterou jsem dodnes šťastný a album stále chovám v oblibě a respektuji jeho novátorství. Za ta léta se souborem zametlo kdeco. Vydali různá alba. Pánové jsou však stále zde a v konečném součtu jsem za tyto veterány rád. Až později jsem se dostal i k jejich čistším thrashovým začátkům, kdy vyloženě brousili vyhraněná stylová alba. A dnes? Zatíženi věkem, zkušenostmi a obohaceni o nespočet událostí jsou znovu zde a ve fantastické formě. FLOTSAM AND JETSAM pro mě vždy měli velký význam a nijak tomu není ani po letošním albu. Novic Ken Mary do skládanky zapadá naprosto dokonale. Jeho hbitá, vzdušná a přesto komplikovaně variabilní důrazná hra je přesně to, co tato nahrávka potřebovala a pomáhá jí neskončit pouze polovičním dojmem.
Strhující úvod alba dává čichnout ke klasickému i technicky zahranému thrash metalu zároveň. Naprosto průzračný sound nahrávky slibuje možnost kochat se každým instrumentem. Tah na branku je naprosto neskutečný, jako by se jednalo o hladové debutující muzikanty. Škodolibě předpovídat, že po energii z úvodu přijde úpadek, je v případě tohoto alba chyba. Hudebníci tlak i rychlost postupně navyšují a umí na úkor cvalu slevit na kvalitě a vlastní progresi. Umí ukovat i v dnešní době přímočarou vypalovačku jako v době svých počátků. Tlačí jako Overkill, ale ne tak strnule či vlažně, jak se to jejich krajanům v poslední době (ne)daří. Loupou obálky atomů a vyskakující energie putuje přímo do nahrávky. Vskutku úchvatné, energetické, budící k maximální pozornosti posluchače.
Neskutečný entuziasmus a jiskry zápalu pro věc neustále poletují kolem souboru z každého zářezu. Vkusně ždímají své vlastní poznávací nosné melodie minulosti a vsází je zkušeně do současného moderního soundu, který ve své době samotní pomáhali utvářet. Dařilo se jim to skvěle už tehdy a nyní mám stejně dobré pocity jako před 25 lety. Ericovi to samozřejmě už nepěje tak jako za mlada, ale jeho charisma je uchováno. Kytary se předhání, která toho řekne více a zajímavěji, o kypící rozmanité rytmice nemluvě. Díky svému přínosu thrash metalu jsou naprosto sví a osobití.
Některé řvané fráze metají energetické vlny, které každý thrasher musí vyhledávat i po 40 letech v záběru. Soubor nechce ani na moment zastavit a nemá potřebu vlnu energie tlumit a slevovat ze svého nasazení. Album umí typicky "flotsamovsky" hopsat, pulzovat, nechybí zvonivá drnčivá baskytara a neúprosné bicí! Neskutečné, jak se umí Mary rozvášnit a hrnout ostatní k cíli. Je to právě on, kdo většinou přijde na úvod směny a fortelně rozjede celou mohutnou válcovnu a tažírnu v jednom. Thrash metalu sláva, v tomto případě je mohutný jako letitá kráva a hbitý jako svobodný delfín.
Občas hrubnou více a dostávají se k rozvášněnému resortu Kreator. Naštěstí pánové vědí, kde je jejich místo a po exkurzích se vrací ke svému pracovišti. FLOTSAM AND JETSAM ukovali klasickou nahrávku, která však bez vad pulzuje čerstvostí a entuziasmem. Chlapíkům jako by prostě intenzity stále nebylo dosti. Stále chtějí více uchvátit a nemohou se nabažit výsledné chytré, svěží intenzity. Navíc mají onen dar neznít jednotvárně a blbě. Každá skladba je svým přístupem mírně odlišná, ale celek přesto zní neuvěřitelně kompaktně. Palba, jízda, neskutečná hudební a skladatelská jistota. I po desetiletích na scéně umí nahrát např. "Good or Bad", další vlastní hymnu a pomník. Sláva mistrovskému provedení thrash metalu. Klaním se.
Zobrazeno: 256xLedTherion 9/10
PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | FLOTSAM AND JETSAM - The End Of Chaos (2019) | Hard Music Base

Label


AFM Records

Seznam skladeb


1. Prisoner of Time
2. Control
3. Recover
4. Prepare for Chaos
5. Slowly Insane
6. Architects of Hate
7. Demolition Man
8. Unwelcome Surprise
9. Snake Eye
10. Survive
11. Good or Bad
12. The End

Hodnocení uživatelůø8.4/10

Počet hlasujících: 10


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2020. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist