PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

BRANT BJORK - Mankind Woman (2018)


Možná vám je jméno BRANT BJORK povědomé, možná ne a divíte se, odkud že se tento pohodář chrlící alba vzal? Jde o bubeníka bývalých pouštních stoner bouřliváků Kyuss, kteří byli ve své době průkopníky stoner přístupu. Ale kdeže písečné duny Kyuss jsou? Vše odvál čas, legenda má moc klidně dál žít a BRANT si může konat, co je mu libo. Jeho sólová produkce trpí jistou nadprodukcí a napovídá, že ten maník tvořením a hudbou žije a je jeho podstatou bytí.
BRANT si ležérně vykračuje a vypráví své příběhy. Vychází volně z rock-n-rollu a rhytm and blues, a vše libovolně montuje na známé kostry. Nezatěžuje se s nějakou originalitou, ale v podstatě jeho osobitý výklad známé látky studenty jistě zaujme a nejen je. BJORK se v mezičase stal multiinstrumentalistou i zpěvákem. A vše svým způsobem zvládá a hraje spíše jednoduše a úsporně, jakoby ledabyle, ale při pozornějším poslechu se dostavuje pocit, že víte, co ten pán dělá a co chce říct. Nikam se nespěchá a nechává doznít kdejaký zvuk i náladu.
Není dokonalým vokalistou, ale pro daný styl se výtečně hodí a docela slušně manipuluje na velkém prostoru. Rytmika skladeb jest většinou důrazná. Čisté, účelné bicí jsou doplněné mohutnou baskytarou a úsečnou kytarovou hrou, která si občas bere z Hendrixe, nebo si art rockově nebo psychedelicky jede svoji linku. V každé skladbě jdou vypozorovat různé předlohy a inspirační vlivy velkých jmen dávných dob. Ale k čertu s těmito úvahami. Tento maník sice vykrádá kdekoho, ale dělá to s takovou elegancí, že mi to vůbec nevadí. Navíc často z rukávu vytáhne krásné momenty nebo silné melodie, které odzbrojují a přináší slastné pocity z poslechu. Někdy je hodně retro a někdy téměř ne. Poletuje si a vznáší se tam, kam má chuť a kam ho v danou chvíli múza zatáhne.
Předchozí alba byla více dravá, ale tady je vše více rafinované a ukryté pod dvojsmysly a klidné odvolávky. Hraje se hodně retro a hlavně se nikam nepospíchá, vše má své klidné časování a postupné vrstvení, kdy se síla písňového tahu rafinovaně zesiluje. Když budete chtít, Kyuss určitě zaslechnete. Titulní skladba alba to je naprostá kronika pradávných Black Sabbath. BRANT zde bez bázně z archeologů nebojácně ohlodává kost do běla a po zručném rozlomení se dostává i k morku, který vycucává stylem mistra. Album je plné různých lahůdek a mohlo by se vyhřívat na playlistu nejednoho rockového rádia, ale ty raději budou drhnout stále dokola omleté fláky, bez reflexe v současnosti. BRANT BJORK mi způsobuje krásných čtyřicet minut, plných klidu a blues rockové klasiky.
Zobrazeno: 181xLedTherion 8/10
PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | BRANT BJORK - Mankind Woman (2018) | Hard Music Base

Label


Heavy Psych Sounds Records

Seznam skladeb


1. Chocolatize
2. Lazy Wizards
3. Charlie Gin
4. Mankind Woman
5. Pisces
6. Swagger & Sway
7. Somebody
8. Pretty Hairy
9. Brand New Old Times
10. 1968
11. Nation Of Indica

Hodnocení uživatelůø8/10

Počet hlasujících: 2


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2019. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist