PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

REDEMPTION - Long Night´s Journey Into Day (2018)


REDEMPTION ani Evergrey neprocházeli na posledních dvou třech albech nijak zvlášť dobrým uměleckým obdobím a mnohdy mi snaha těchto velikánů progresivní scény přišla nekvalitní a nudná. O to více jsem bystřil smysly, když bylo oznámeno, že Alder končí a soustřeďuje se pouze na domovinu Fates Warning. Větší puls mi však způsobilo oznámení vokalisty Toma Englunda ze švédských Evergrey. A výsledek? Obavy jsou pryč. Fates Warning jsou v plné síle zpět a vydávají úžasná alba. A REDEMPTION? Pokropeni živou vodou. Pevně zakrojení do prog metalového krajíce zní s Englundem patřičněji než s původním zpěvákem. Zápal, drajv a emoce z alba, i přes jeho ukrutánskou délku, létají v mračnech. Posun ve výrazu oproti starému předchůdci je markantní.
Nekompromisně od prvních taktů "Long Night's Journey into Day" jsem předhozen srozumitelně zahranému prog metalu a jsem za to rád. Moderní zvuk ne nepodobný Evergrey či posledním Fates Warning se povedl a k REDEMPTION pasuje více než pokukování na prog rockové prázdné dálavy. Hudebníci jakoby pokropeni přítomností nového vokalisty vycucávají ze sebe maximum. Blaho náročnějšího posluchače si může hovět a užívat. Bicí metalově víří a kytarista Van Dyk vrství, trylkuje a vyjíždí na rozlehlé plochy jak už dlouho ne. Prog metal par excellence. A "nováček" u mikrofonu? Vůbec jej tak nevnímám, ale to bude asi mým vztahem k Evergrey. Myslím, že Tom udělal dobře, že přijal toto lano a mohl se na hudbu podívat z jiného pohledu, uvolnit se, a položit se svým emotivním vokálem do nápadů druhého, nezatížen břemenem kompozičním. Podle mě se do současných REDEMPTION hodí více než předchozí velký hlas.
Sám Englund REDEMPTION inspiroval, některé skladby jako by vypadnuly z repertoáru Evergrey. V minulosti takových REDEMPTION nahráli spousty, ale Adler mi v nich příliš neseděl. Jakoby nechápal hlavní ideu skladby a jen odvedl svoji standardní práci ve studiu při nahrávání. Tom na mě působí jinak. Cítím, že chce více chápat skladbu a dát tomu kterému zářezu vlastní emoční potenciál a osobitost, které jeho přednes na míle vzdalují obyčejným interpretům cizích nápadů. V rámci současného kvalitního týmu se zasmušilé, pokleslé a tesknivé nálady daří náramně vykreslovat a být při tom plní nápadů a entuziasmu. Kytarová sóla nemohou urazit, ba naopak spíše vždy svojí vznešenou vzletností a otevřenou náručí potěší. Bravo, bravo.
Hudba je obrazotvorná, souboje kytar a kláves nabírají na ostrosti. Cválá se, dláždí se melodická prostranství. Fantastické. Nemohu nabrat dech a vyrovnat se tempu změn a emočních linií. Hudba jich dává přehršel a mohu vybírat namátkově a stále jsem něčím zasycen. Uvolněnost a lidsky pojatá zasmušilost dávají mnohdy protiklad nabušenému prog metalu. Albu je dovoleno dýchat i odpočívat po běhu. Skladby mají dostatečně rozsáhlé zábory k dramatickým zvratům a žijí vlastní autonomií. Nic není toporné, většinou se pánové vykombinují vlastní hravou chytrostí a konají patřičné hudební dobro. Hebkost a střídmá dramatičnost s dynamicky komponovanými skladbami je kombinace hodná mistrů. REDEMPTION dokazují, že umí být velmi variabilní, ale stále dávají na zřetel, že je pro ně nejdůležitější pocit z vnitřního příběhu a nic se nestaví samoúčelně na okrasu. Dají startovní výstřel, kupředu sprint, rytmika ždímá a netradičně víří. Decentní Englund čaruje ve svých aktuálních rejstřících a nepouští se do žádného riskantního tónu a stojí pevně na zemi. Skladby by snesly mladého výškaře, ale upřímně takto znějí více civilně a Tom se umí stále postupně vyšplhat ke stropu tělocvičny na povel.
U2 předělávka skladby "New Year's Day"? Proč ne. Pro pány z REDEMPTION není problém kohokoliv uchopit a po svém převrtat slovutnou předlohu. Velké titulní finále se rozprostírá u konce tohoto skvostu. Tesknivá a tíživá balada je rozbořena nepropustnou prog metalovou bouří a trosky jsou před zvídavými zraky z orbity přikryty kytarovou maskovací technickou sítí s výraznými melodickými vzory. Co páni umělci nestihli vtlačit do kompozic na celé ploše, tak zde se vyřádili do plno syta a svá hudební ega zhmotnili demokraticky vedle sebe jako rovní bratři, mezi nimiž panuje výborná týmová pohoda. Fantastická progresivní jízda. V porovnání s tímto dílem jsem slyšel tisíce prázdných, zbytečných nahrávek. Zde tepe opravdový prog metal, postavený na uměleckém přístupu. Skutečná hudba bez kompromisů a laciných cingrlátek.
Zobrazeno: 229x



LedTherion 9/10


» REDEMPTION - Long Night´s Journey Into Day (2018) (9.4.2019)
» REDEMPTION - This Mortal Coil (2011) (17.10.2011)




PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | REDEMPTION - Long Night´s Journey Into Day (2018) | Hard Music Base

Label


Metal Blade Records

Seznam skladeb


1. Eyes You Dare Not Meet in Dreams
2. Someone Else´s Problem
3. The Echo Chamber
4. Impermanent
5. Indulge in Color
6. Little Men
7. And Yet
8. The Last of Me
9. New Year´s Day
10. Long Night´s Journey into Day

Hodnocení uživatelů



ø8.4/10

Počet hlasujících: 5


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT



© 2008-2019. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist