PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

ZEAL & ARDOR - Stranger Fruit (2018)


ZEAL & ARDOR a jejich třetí počin "Stranger Fruit" by si neměl nechat projít kolem bez povšimnutí nejeden milovník avantgardy a řekněme třeba drsnější polohy Faith No More. Strukturou písní a objevitelskou drzostí jsou jim dosti blízcí. Předchozí album tohoto souboru jsem bral spíše jako neucelenou koláž nápadů bez vyššího smyslu a řádu. Ale to, kam se hlavní mozek Manuel Gagneux posunul, je naprosto fantastické. Odráží se od prapodstaty rockové hudby v černošském rhythm and blues nebo dřevním soulu. Myslím, že každý otevřený posluchač hudby najde nejednu asociaci na kdejaký hudební vliv. A v tom je hudba krásná, že stále dokáže být kreativní a vzbuzovat zájem i u těch, co je život brousí a mění jim charaktery. Tady vnímáte a užíváte jiný svět. Svět fantazie a uchvacující zdravé hudební drzosti.
Ostré slunce a nesmlouvavý pohled otrokáře jsou počáteční večerní vzpomínky zbídačelé duše, která postupně nachází úlevu v chladivé náruči hudby. Hudba, která dokáže smýt veškerá příkoří a udělat z nich malichernosti, nad kterými je třeba mávnout rukou a vytlačit je z předních míst v mysli. ZEAL & ARDOR mají neskutečný drajv a feeling, čerpající v černošské prahudbě. Do tohoto podkladu umí vklínit dnešní rozervanost a expresivitu. Berou bez obav jižanský spirituál a na ten se jim daří s chirurgickou přesností transplantovat rock a do jeho základů usazovat kovové kotvy, na nichž už vykvétá metalová konstrukce, zdobená černošským nářkem. Jako by Ministry na svůj industriál roubovali právě černou hudbu. Manuel ví, co chce říct a říká to velmi osobitě a barvitě od čistého vokálu až po black metalovou sirénu. Je naléhavý, hodný, rozlícený a rozohněný. Během pár taktů umí přeskákat nepřebernou řádku stylů vokálu.
Téměř všechny skladby jsou protknuty pradávnými černošskými vlivy, ale není to samoúčelné, vše má svoji logiku a ve výsledku k sobě vše náramně pasuje. Nikdy bych si nepomyslel, že melodie spirituálů budou pasovat k black metalu, ale ZEAL & ARDOR se podařilo zaplnit díru na trhu. Po hřmotných chvílích dokáží i takticky zvolnit a posluchače uvést do klidu. Čas k odpočinku od závratného hudebního putování je totiž z hygienických důvodů potřeba tu a tam zařadit. Některé vozby jsou uchvacující. Soulové nápěvy se často mísí s rockem, aby vše nakonec zadusal a bez slitování spálil žhnoucí černý kov. Mix post black metalu s černoškou hudbou od delty Mississippi je životaschopný a působí jako buditel i na unavené, znuděné posluchače.
ZEAL & ARDOR rádi servírují smrtící black metal bez známky soucitu a svitu slunce. Apokalypsa jest se sotva postřehnutelným svolením zalévaná místy ženským přístupem podobným křehké Myrkur. Zlověstnost okamžiku, kdy přijde zlom a přes vše se přeřítí nezastavitelná vlna, je vzrušující. Album je tak barvité, až z toho přechází mysl. Není to však samoúčelně nastrojené, ale do taktu naplánované. Od ambientu, přes soul k black metalu a do toho kopa crossoverových řešení. Mantra postavená na zaříkávání a totální deformaci soulové písně. Počet fraktur původní předlohy je nemilosrdný. Protahují black metal přes Meshuggah drtičku a crossoverová síta a výsledná výbušná směs má fajnovou, netuctovou konzistenci. Kvalita a smyslně návyková.
Zobrazeno: 309xLedTherion 9/10
PŘIDAT KOMENTÁŘ

5.2.2019 (10:46)

No paráda konečně někdo kdo si pustil tuhle skvělou věc. Pěkná recenze.

foto
piha

[10/10]

Recenze | ZEAL & ARDOR - Stranger Fruit (2018) | Hard Music Base

Label


Reflections Records

Seznam skladeb


1. Intro
2. Gravedigger´s Chant
3. Servants
4. Don´t You Dare
5. Fire Of Motion
6. The Hermit
7. Row Row
8. Ship On Fire
9. Waste
10. You Ain´t Coming Back
11. The Fool
12. We Can´t Be Found
13. Stranger Fruit
14. Solve
15. Coagula
16. Built On Ashes

Hodnocení uživatelůø9.7/10

Počet hlasujících: 3


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2019. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist