PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

APRIL WEEPS - Comma (2018)


Jestli je zvědavost potravou života, tak dobrodružství je jeho koření. Před pěti lety mě dobrodružně políbila atmosferická temnota debutového alba „Outer Calm, Pain Within“, nějakých neznámých slovenských APRIL WEEPS a já tu jejich temnotu hltal, a já věděl, že pro mě tahle kapela již nikdy nebude neznámou. Kapela toho tenkrát rozhodně nenaservírovala málo, přesto hladovému to nestačilo a musel ten kotouček brousit několikrát dokola, než se smysly nasytily. No a když se profláklo, že APRIL WEEPS chystají k vydání nový album, spustil se u hladového dobrodruha Pavlovovův efekt slintání, opět se nechat políbit jejich atmosférickou temnotou. Samozřejmě se projevovala jistá obezřetnost, neboť kolikrát se již stalo, že po famózním debutu přišlo vystřízlivění. Jenže hned po prvním poslechu jsem plnými doušky hltal tu opojnou atmosféru temnoty a tajemna a opět se jí ne a ne nasytit. To, co nastínili APRIL WEEPS na debutu, dotáhli na novém albu „Comma“ k naprosté dokonalosti. Jestli jsem o jejich debutu mluvil jako o atmosférickém doom death metalu, tak zde se kapela ku prospěchu věci roztáhla ještě více do šířky, takže nepřekvapí trocha toho black metalu, o něco více gotiky a jako třešničky do dortů jsou do písniček nasázeny heavy kytarová sóla. APRIL WEEPS mají dar ze vcelku ne zrovna složitých komponentů poskládat složitější kompozice s důrazem na prolínání se jednotlivých nálad. Atmosféra, to je prostě doména tohoto alba a kdo si chce připomenout nikdy neexistující vzpomínky prizmatem času, neměl by tohle album ignorovat. Samozřejmě celému albu vévodí dva vokály po vzoru kráska a zvíře. Ten zvířecí je fakt zvířecí, death metalem načichlý. Sice brutální, ale jen tak decentně, aby nenarušoval atmosféry skladeb. Dalo by se říci, že tady dochází k patřičnému souznění brutality a atmosferiky. No a to souznění je i s hlasem krásky. Na debutovém albu jsem místy zaznamenal jistou nejistotu v pěveckém projevu, přesto již bylo znatelné, že APRIL WEEPS mají velmi nadějnou zpěvačku s trochu odlišnějším zabarvením hlasu. No a na novém albu je její výkon naprosto bravurní. Když třeba poslouchám její téměř romantické nápěvy v „Unreachable Gratification“, tak bych ji snad chtěl potkat v lukách, ale při poslechu jejího zpěvu v „Extirpation“ mám pocit, jestli ta luka nejsou spálená na popel a to ďůča, měnicí se v harpii, mi nevyškrábe oči. V každým případě jsou APRIL WEEPS kapelou, která pracuje jako celek pro celek. A stvořila nádherný atmosferický celek „Comma“, do kterého když se dostanete, tak se nedostanete z něho. Prostě parádní album. Kdo unese kombinaci na způsob Crematory / Lacrimosa, tak by neměl co řešit.
PS: Já jsem jen tak trochu úchyl na booklety a tak podobně. Existuje spousta propadáků v tomhle ohledu, ale jsou i hodně povedené booklety. Jenomže i u těch povedenějších člověk cítí jakousi grafickou zkostnatělost. U APRIL WEEPS jsem již hodně chválil booklet debutového alba, jenže tentokrát je to odvážně bílo barevné a fakt hodně povedený.
Zobrazeno: 636xRock´N´Roll Hell 9/10


PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | APRIL WEEPS - Comma (2018) | Hard Music Base

Seznam skladeb


1. Palingenesis
2. Unreachable Gratification
3. Terminal Rumination of a Broken Soul
4. A Way of Mind
5. Rain
6. Realisation Stage
7. The Last Piece of Eden
8. Extirpation
9. In Aeternum

Hodnocení uživatelůø9/10

Počet hlasujících: 1


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2019. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist