PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

MACHINE HEAD - Catharsis (2018)


Robb Flynn je dříč a patriot svobodné tvorby. "Catharsis " beru jako vyústění směřování od alba "Unto the Locust", které pro mě znamenalo nastavení nové cesty k melodice a doslova mě ve své době znovu sebralo a nabudilo k zostřenému sledování souboru. Na "Bloodstone & Diamonds" jsem obdivoval odvahu nebo tvrdohlavost jít umělecky ještě dál. Tento postoj se projevuje i v tomto hodnoceném albu a je otázkou, zda je vše, jak by si posluchač přál, nebo zda zůstalo pouze u přání umělcova. Hlavní problém "Catharsis" je podle mého cítění délka alba a několik zbytečných skladeb. Odvaha nezmizela a kreativitě se meze nekladly. Mnoho prvků je v hudbě Machine Head poprvé a jakž takž fungují, a místy posadí na zadek. Příště bych však rád viděl na stoličce producenta někoho jiného než hlavního skladatele. Robb už si je evidentně sebou příliš jistý a potřebuje silnou osobnost, která by mu pomohla být lepším.
Co se podařilo, je jako obvykle nadstandartní zvuk nahrávky. Kdo byl navyklý u předchozích alb, nebude šizen čímkoliv jiným. Tady má Flynn a spol. jasno už dlouho a není co měnit z jejich charakteristického vyznění. Změnila se hudba a přístup Flynna, který si ponechal v rejstříku odvahu a vkročil svojí tvorbou na tenký led. Snaží se svoji hudbu zpřístupnit širšímu okruhu zájemců. Svůj rukopis nepopírá a albu dominují klasické hybné skladby. Znovu ždímá vlastní sériové melodie a skladby dostávají v rychlejších tempech až metalcore nádech. Ale typické zasekávačky a pískání kytar, technické finesy, rytmické hrátky a nečitelné struktury skladeb dávají stále hrnce kvality k poslechům, které nemohou skončit, dokud album opakovaně nevyždímám do posluchačského sucha.
Co říct k titulní skladbě, než že je úchvatná, pohlcující a spalující. Intimní, křehká ale i nebezpečná a krutě smrtící. Návyková kombinace. Do hudby jsou zapojovány i mimo metalové prvky, s čímž nemám problém, pokud to je uděláno a zapracováno tak, jak nám to předvádí Machine Head. "Catharsis" je celé prosyceno melodiemi, typickými pro poslední tři alba , spolu se specifickou kvílivou, vysoko posazenou kytarou. Skladby mají mnoho rovin a navíc jsou od sebe dostatečně různé, což zahání nudu a stereotyp. Pomalejší skladby s jasným hybným rytmem vždy říkají něco zásadního a nenudí. Do hry umí zařadit svěží fúze sféricky a pohodově podaného metalu, který dává posluchači prostor k uvědomění si prostoru, slunce, ale umí během okamžiku ztěžknout a zadusit vše živé. Ano, popové a až happy okamžiky umí zničehonic ztrhat a připomenout, kdo jsou MH a nebojí se závěrem vstoupit ani do řeky temna a industriálu. Temnějších momentů je však méně, než bych si přál.
Flynn nemá problém zacházet pod kůži a vyprávět nejednu sžíravou intimní zpověď, trochu si zarapovat a notovat tak, jak je zvykem u Korn. Dobré reminiscence, vazby a zpáteční umělecký výběh k vlastnímu ksichtu je vždy výživný. Zdi a přepážky stylů jsou zbourány, rozprášeny a základové obrysy vytrhány a stopy zasypány. Tady se pohybujeme ve zcela svébytném a umělecky pojatém metalu, který si bere, mimo kov, z čeho se mu zamane. Pro mnoho true příznivců asi smrtelné výrazivo a hřebík do rakve poslouchatelnosti. Flynn se však nebojí jít daleko za meze kovu. Cítí se jistý ve všech aspektech a jde si za svým. Jak jinak chcete dosáhnout umělecké svobody výrazu? Osobně raději vždy vyhlížím další vál, který ihned od počátku směny válcuje bez zábran. Co nepřetváří, praskne a odletí v dáli mimo linku. Stále z hudby cítím jasnou visačku Made in Machine Head, o tom nemůže být pochyb. Vím, že to řeknu i v hloubi noci, pokud mě probudíte a pustíte mi úryvek současných Machine Head. Pánové jsou nyní na scestí a mají před sebou křižovatku. Napnut vyhlížím, která následující stezka bude jejich vyvolená. A upřímně se těším, jakou uměleckou cestu si v budoucnu vyberou.
Zobrazeno: 542xLedTherion 7/10
PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | MACHINE HEAD - Catharsis (2018) | Hard Music Base

Label


Nuclear Blast

Seznam skladeb


1. Volatile
2. Catharsis
3. Beyond the Pale
4. California Bleeding
5. Triple Beam
6. Kaleidoscope
7. Bastards
8. Hope Begets Hope
9. Screaming at the Sun
10. Behind a Mask
11. Heavy Lies the Crown
12. Psychotic
13. Grind You Down
14. Razorblade Smile
15. Eulogy

Hodnocení uživatelůø7/10

Počet hlasujících: 10


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2019. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist