PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

HAKKA MUGGIES - Farewell To Erin (2017)


Věc první: Koncem loňského roku jsem byl doslova pod palbou tuzemských alb. Ono vcelku se dá říci, že v průběhu onoho nezázračného roku vyšlo na tuzemské scéně dost alb, které vcelku hodně zaujaly a hlavně některé debutující kapely překvapily. Jenomže jsem nečekal, že takzvané album roku teprve na mě čeká. Je až s podivem, že nejžhavější kandidát na to album roku bude pocházet z mnou ne moc sledované folk rock metalové scény.

Věc druhá: Každá kapela se snaží svou muziku podpořit nějakým vizuálnem a své nosiče opatřují něčím pěkným. Někdo má zajímavě rozkládací digipack, jiní pracují s minimalismem. Někdo se snaží v grafice o moderní, neotřelou, až originální nápaditost, jiní se drží více rockových a metalových tradic. Něco se podaří a něco holt ne a je jedno, od které strany lesa se na to či ono šlo. Již jen při prvním pohledu na front cover alba „Farewell To Erin“, kapely HAKKA MUGGIES, na mě dýchla nádherná, prazvláštní atmosféra. O něco podobného se snaží spousta tvůrců obalů alb a v loňském roce se objevilo pár nádherných front coverů, ale snad v žádném z oněch případů se nepovedlo přenést onu atmosféru, či obyčejné krásno i do bookletů. Jenomže u novinkového alba ta atmosféra z front coveru čpí ze všech stránek hodně obsáhlého bookletu. Prostě nádhera, která si zaslouží pozornost.

Věc třetí: Hned při prvním, tak trochu ledabylém poslechu, kdy jsem se ještě detailně nevrtal v onom bookletu, jsem doslova uhranut, i když si říkám: "Do prdele, já některé ty melodie znám". Prostě mě to vrátilo k táboráku, kde pětiakordoví kytaristé, co si myslí, že dobudou svět, balili holky na nějaké chytlavé písničky, aniž by patrně sami tušili, co vlastně hrají. Jisté podobnosti nebyly ale vůbec náhodné. Tohle album si udělala kapela HAGGA MUGGIES sama sobě pro radost a složila jej ze čtrnácti tradicionálů, z nichž většina pochází z Irska, které přetvořila k obrazu svému. Některé dokonce kapela opatřila i českými texty. Tady musím říci, že ty texty jsou hodně povedené a skvěle korespondují s muzikou. Mně prostě nejde si neprozpěvovat „Baladu o dobytí Říma“, což svým způsobem není balada, ale závislost jsem si na ni vytvořil výbornou. On i ten otvírák „Black Velvet Band“ je skvělej a přitom i skočnej, ale z česky zpívaných věcí mě prostě nejvíc berou ještě „Lodníci tři“ a „Vrána nebo káně“. Z těch cizojazyčných jsou naprosto suprové „William Taylor“ a „Byker Hill“. Ono teda na albu není jediná slabá písnička a vlastně jsou všechny opravdu povedené. Ovšem co mám na podobných albech rád, když ty písničky nejsou jenom přehrány. Tady ty písničky dýchají. Takzvaně každá z nich žije vlastním životem. Celé album potom zní živelně a živočišné hrátky nepředvádí pouze rockové inštrumenty, ale i flétničky a housličky. Ovšem řekl bych, že při nahrávání se nejvíce vyřádili pěvci a pěvkyně. Tohle fakt zaslouží absolutorium. Prostě je album „Farewell To Erin“ po všech stránkách hodně povedené a fakt patří k mým nejžhavějším kandidátům na album roku.
Zobrazeno: 1127xRock´N´Roll Hell 10/10


PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | HAKKA MUGGIES - Farewell To Erin (2017) | Hard Music Base

Seznam skladeb


1. Black velvet band
2. Cooley´s reel
3. Murder in the red barn
4. Brian Boru´s march
5. Balada o dobytí Říma
6. An Dro
7. William Taylor
8. Dehydrovaná duše mé lásky
9. Byker hill
10. Rising of the moon
11. Lodníci tři
12. Butterfly slip jigg and Swallowtail jig
13. Tourdion
14. Káně nebo Vrána

Hodnocení uživatelůø10/10

Počet hlasujících: 1


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2019. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist