PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

HALLATAR - No Stars Upon The Bridge (2017)


Mnoho zásadních uměleckých děl vzniklo na pozadí osobní tragédie či těžkého životního období. Nejinak tomu je u projektu Hallatar, který je památkou, uctěním a vzpomínkou na partnerku Juha Raivia - Aleah Liane Stanbridge, která podlehla zákeřné nemoci. Juha se události postavil čelem a dal průchod svým emocím, které zhmotnil do doom metalového monolitického pomníku plného citů a barev smutku – „No Stars upon the Bridge“. Mohu předeslat, že se nemá zač stydět, protože nestvořil nic polovičatého nebo umělecky křečovitého. Nebyl na vše sám. Pobral zkušené harcovníky - zpěváka Joutsena, který pěje velmi komplexně. Z čistých rejstříků se dostává na dno svých drsných rejstříků a řeknu vám, že jeho variabilnost směle konkuruje barevnosti hudby prezentované na albu a ukazuje, jak jeho schopnosti nacházejí v jeho domovině uplatnění. Za bicí překvapivě usedl Gas Lipstick z nedávno ukončených HIM. Už jsem ho zaznamenal i jinde, ale doom metal jsem v jeho podání ještě neslyšel. Oba však konají svůj podíl více než dobře.
Album má moc. A ne jednu. Od prvních taktů se nikam nepospíchá a je jasné, že se bude truchlit více než bych si dokázal zprvu představit. Tlak a tíživost vyvěrají z každého tónu anebo ne častého úderu do bicích. Vše seskládáno mistrovsky, aby dojem působil co nejhlouběji. Pokoušelo se o to mnoho smrtelníků a několika se to povedlo. Mezi ně se konečně mohou zařadit i Hallatar. Joutsen dští jed a šat mu smrdí sírou. Svíravý pach z huby vás svírá pod krkem. Zprvu jsem cítil, že by se mohlo jednat o festovní funeral s výchozím bodem u Black Sabbath nebo Solitude Aeturnus. Jakmile skladba dostane naložen vagón zmaru, umí do ní pánové vtěsnat i pár řádek melodií a Joutsenovi je dovoleno skvostně přejít z Drsoně v Jasoně a zpět. Skladby umí nabývat různých odstínů od strasti a žalu, až po světlejší momenty, směřující k majestátní monumentálnosti toho největšího srdcebolu každého z nás, přes který se musíme přenést, když se rozhodneme jít dál.
Hallatar prezentují doom metal tak zajímavě, že mé srdce „plesá“ a popravdě nyní stojí mezi mými top alby stylu. Když už si myslíte, že ho máte přečtené, vždy přijde s náladou či zlomem, který upoutá vaši pozornost. Popravdě nejvíce si cením spanilé, nezměřitelné monumentálnosti, kterou pánové velmi dramaticky ztvárňují. Nemohu se jí nabažit a při klidnějších momentech ji doslova se strachem vyhlížím. Gas stylově zlovolně umírněně mlátí do bicích v kadenci pro doom nutné a Juha splétá sítě melodií na rozložité kulisy drsné krajiny, stvořené jeho žalem ztýranou myslí. Pěje se však o ženě, která zmizela navždy a je potřeba si její něhu a hladkost připomenout i tklivými tóny, které mohou připomínat Portugalce Sinistro či zasněné Alcest, dokud to nerozřízne growl pila Joutsena a nadřazená síla kytar, tedy síla nevyzpytatelné přírody a její setrvačná cyklická moc nad vším živým.
Čím více se album blíží ke konci, nabývá na síle klid a smíření. Joutsen ukazuje i svoji civilní niternou stránku vokálu a čaruje tmavým sametem. Ke slovu se dostávají smyčce a intimita. Vše klidné jest kropeno decentním množstvím ukrutného sžíravého zmaru a tvrdého sklíčeného doomu, tak komplikovaného, až bych mohl hovořit o prog doom metalu, prosyceného emocemi a rozmanitými polohami jak vokalisty, tak instrumentální složky. Hallatar je krásné hluboké sklepení pod smrtí smrdící kryptou. Může být také klidnými hřbitovními uličkami, které jsou narýsovány tíživými kroky ztrápených lidských bytostí, pod rozložitými korunami starých stromů, které nepropustí jediný paprsek slunce. Emotivní, silné a komplexní doom metalové dílo, které by nemělo uniknout jedinému příznivci stylu a nejen jim.
Zobrazeno: 425xLedTherion 9/10
PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | HALLATAR - No Stars Upon The Bridge (2017) | Hard Music Base

Label


Svart Records

Seznam skladeb


1. Mirrors
2. Raven´s Song
3. Melt
4. My Mistake
5. Pieces
6. Severed Eyes
7. The Maze
8. Spiral Gate
9. Dreams Burn Down

Hodnocení uživatelůø9/10

Počet hlasujících: 4


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2019. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist