PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

LEPROUS - Malina (2017)


Leprous již předchozím albem "The Congregation" v roce 2015 řekli, že s nimi není radno v metalovém kolbišti příliš počítat. Předpoklady, položené před lety, nyní stvrzují realitou "Malina ". Kov se z jejich hudby vytratil a drsnější a natlakovanější pasáže nemám odvahu pojmenovat jinak než emo rock. Ano, kovový plášť a cetky pánové odhazovali průběžně se strmě vzrůstající kariérou a je otázka, co další krok provede s jejich obcí příznivců. Bohužel u mě se soubor přeškatulkoval tam, kde leží nejedno nedobré plémě. Leprous mají kompozičně i technicky na leccos. Nyní se rozhodli niterně a minimalisticky používat jen vlastní typické sekané poznávací prvky, ale z nich se vytratila síla a energie a zbyl jen patos a laciná cukrová vata. Ano, přerod Leprous je u konce a začíná nové éra - emo pop prog rocková.
Úvod ještě vše maskuje pod plachtu, na níž jsou načrtány staré pořádky u Leprous. Album začíná našlapovat nebezpečně tajuplně, nikoliv hrozivě. Solberg definuje svoji aktuální niternou hlasovou polohu projevu. Instrumentální složka jen přicmrndává hlavním emocím vokalisty a málo se snaží být v tomto směru produktivní. Tu a tam se dostává energetickým gejzírům šance vyvrhnout těžší hmoty nad povrch krajiny, budované z nestabilní, křehké cukrové vaty. Tolik typické hutné kytarové riffy jsou zde jen chvílemi a většinou jen do počtu. Všemu dominuje Einar, ale tím věci vůbec neprospívá, protože jeho přemíra chrleného a jemně kladeného patosu je pro většinu skladeb smrtelná a navíc je produkčně hodně nad vším ostatním vystrčen. Tu a tam zazní úplně obyčejná rockovka. Tolik dříve hybná pulzující rytmika v podkladu je nyní u Leprous jen jakousi hmotou v pozadí, po které se šlape, aniž bychom si všímali její struktury a vlastností. Není co pozorovat. Jakoby se do tvorby Norů vplížil britpop a nebo indie kytarovka. Vše produkčně uhlazené až běda. Skladby se rozmělňují a začínají využívat samoúčelně smyčce, nesmyslně roubované na chatrnou kostru, která je rozhodně nemá na co navěsit.
Při hybnější "From the Flame" si připadám jako v sekáči Leprous. Melodie a fragmenty jsou jasně identifikovatelné z předchozích alb, jen z nich je serván dřívější kovový krunýř. Nástupy Einara a vytvářené klenuté melodie jsem u Leprous zaznamenal už 100x a nebaví mě je sledovat potřísněné patosem a přikryté zmírající hudební složkou. Kdyby se jednalo o chytrý pop, budiž. U Leprous se nyní hraje sladkobolná břečka rádoby emocí, kterým prostě nerozumím. Místy se na albu zjeví trocha progrese a dravosti. Občas se dovoluje energii přepadnout a podřezat hrdlo celkově dominujícímu patosu a jsem za to rád, alespoň jistá rozmanitost skladeb se na "Malina" dá nalézt. Zase tak hluboko Leprous se svojí tvorbou neklesli.
"Illuminate" je konečně skladba, která je trochu živá a přináší svěžejší rytmy, byť se částečně také topí v blatech patosu až po krk. Hlavní motiv je však natolik dobře zpracovaný, že se skladba usazuje v mé paměti a neprozpěvuji si v poslední době nic jiného. Podvědomí si ji vybralo jako nejlepší zářez alba a prahne po ní. Je však boj se přesvědčit jít znovu do celého alba. Občas mě irituje trhaná , jakoby cupitavá struktura skladby, ale jako umělecký prvek, typický pro Leprous, to toleruji a beru za jejich tvář, díky níž je poznám i sekundu po nuceném procitnutí. Následně se album láme k přemíře sladkobolu. Sladké obyčejnosti se zde zvedají stavidla a dobrý dojem předchozí skladby je zalit masou zbytečností a slabých prožitků. Vím, co mi Leprous chtějí říct, ale nepřesvědčují mě k nastoupení do služby na jejich palubu pro další dlouhou plavbu. Občas do základu využívají svůj kovový sokl, nyní notně oslabený hloubkovou korozí, na kterém dříve vystavovali nejednu nádhernou tvrdou palbu. Ale pro mě toho album nyní nabízí sakramentsky málo.
Pojmenovat album podle nejvíce divné, patosem a sladkobolem nasáklé skladbě je podezřelé a svědčí o zahleděnosti souboru do sebe sama. Niternost přednesu Solberga hraničí s poslouchatelností a dostávají se za čáru stejně jako Pain Of Salvation před léty. Minimalismus, smyčce, elektronika, niterná nálada a plačtivost nejdou k sobě a vyznívají samoúčelně a nepříjemně. Jednotlivé prvky k sobě neladí a vznikající disharmonie a víření, naprosto postrádající stykové plochy pro semknutí a zhmotnění silného zážitku. Črtají jen samoúčelnou, rádoby emocemi nabitou, progresivní výpověď, jíž podkluzují nohy na mokré, pocukrované podlážce. Osobně cítím potřebu skupině Leprous zdvihnout varovný prst. Sami se pro mě tímto zařazují do podlézavého mainstreamu a zavírají dveře, které vždy drželi dokořán. Ano, byli vlajkovou lodí z progresivních materiálů, která prorážela ledy popovým nápěvům do metalu, ale nyní se vydali na mělčinu a dřou svůj trup o dno z ostrých šutráků nevkusu.
Po protrpěné titulní skladbě jsem si prožil osobní očistec a závěr alba mi dává ránu z milosti. Kapela, na kterou jsem vždy rád zavítal a podpořil je svojí návštěvou a přítomností pod pódiem, si u mě zabouchla dveře a zamkla bezpečností mříže. Slyšet živě tak srdceryvný patos? Ne! Poslední zářez na albu nedávám, slezla mi srst na zádech, nakonec i kůže a své maso si na kostech chci nechat. Drsná sračka, tato sladkobolná kyselina, která musí všechny příznivce Leprous, tedy tu tvrdší větev , naprosto odradit. Smyčce + Solberg = sebevražda Leprous. Poprvé se netěším na to, co přijde s příští dávkou skladeb. Další mé poprvé s Leprous. Cítím, že jdou jinam a tam, kam kráčí, už mé smysly nesahají, byť jsem zastáncem vývoje a posunu. Leprous v roce 2017 dle mého úsudku nahráli zatím to nejhorší album své kariéry. Možná ho docením s časem, ale příliš tomu nedávám, mělo totiž dostatek prostoru a poslechů na to, aby si mě naklonilo. Nestalo se tak a odkládám jej do pozadí. Říkám si: "Proč Einar raději nevydal svůj sólový intimní recitál?"
Zobrazeno: 364xLedTherion 5/10
PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | LEPROUS - Malina (2017) | Hard Music Base

Label


InsideOut Music

Seznam skladeb


1. Bonneville
2. Stuck
3. From the Flame
4. Captive
5. Illuminate
6. Leashes
7. Mirage
8. Malina
9. Coma
10. The Weight of Disaster
11. The Last Milestone

Hodnocení uživatelůø7/10

Počet hlasujících: 2


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2019. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist