PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

VOYAGER - Ghost Mile (2017)


Australané Voyager mi padli do oka už dávno, ale více na zřetel jsem je začal brát loni, když jsem se rozešel se souborem Leprous po nepovedeném albu „Malina“ a hledal jsem použitelnou (poslouchatelnou) alternativu. Nory vám tito protinožci nejednou připomenou. Hlavně mi připomínají to, co jsem měl na nich rád a už nenacházím. Voyager nejsou žádní kováři, ale pilné včely, které se snaží nešetřit kytarami a ani důrazem, je-li ho třeba. Navíc nešetří pocity a náladami. Svým vyzněním mi spíše připomínají britské prog metalové soubory, které se nebojí působit poněkud odtažitě aristokraticky. Ale zde je jistá studenost spíše nahrazena decentní přívětivostí, jemností a vzletností. Tyto prvky jsou umně a střídmě kombinovány s hutností. Dynamika rytmiky je na maximu možném pro daný styl a kytary svým djentovým vyzněním dávají tomuto modernímu jemnějšímu progu smysl. Tu a tam se probudí growl, rozlehlá plocha, rytmické hrátky spolu s rozvíjením roztodivných melodií a technických záseků.
Voyager se pohybují v příjemných vlnách mimo sladkobol, patos a expresivitu. Některé klidné pasáže i křehký vokál k tomu mohou svádět. Dobrý vkus se stále pěstuje na úkor úprku k totální komerci a líbivosti. To, že některé skladby působí příjemně nenuceně a až popově, nemusí znamenat, že jsou automaticky špatné. Pánové vždy přinesou spršku jisker a trochu toho řemeslného drhnutí, nebo zajímavých momentů netypicky střižených. Místy mi připomínají svými intry skladeb ikony prog metalu Fates Warning. Skladby jsou zpočátku jemné, ale pak se většinou dramaticky rozvíjí a někdy není sil je ubrzdit. Struktura a zpěv jsou velmi podobné například Britům Headspace, včetně barvy hlasu. Další, koho bych mohl vytáhnout pro přirovnání, jsou Coheed And Cambria, ale ti těmto Australanům v kvalitě nesahají ani po kolena.
Voyager totiž po klidu vždy vytahují z rukávu bouři. Například skladba "Ghost Mile" je naprostá prog melodická metelice, kde létají hromy, blesky a rychlost jest maximální. Z rejstříků se vybírají ty nejtěžší rytmy a vokál se pouští na šplh vzhůru. Bez patosu či zbytečně strojené exprese, vše víceméně přirozeně, ale efektivně. Razantnost je na albu "Ghost Mile" minoritní prvek, ale perfektně napojený na lehkost, křehkost a niternost sdělení, které nahrávce zcela dominují. Obvykle mi tyto prvky k sobě skřípají, ale pokud je lepí mistři, nemohu s tím mít problém. Vyhranost, důraz a lehkost s nadhledem činí ze skladeb jednoduché přívětivé sousto, ale při detailnějším pohledu musí být spokojen i náročnější strávník. Velmi dobrá nahrávka s hloubkou, která potřebuje čas na nalezení a vstřebání. Album, které mě baví, ale cítím, že může být příště ještě lépe a kvalitněji.
Zobrazeno: 345xLedTherion 8/10
PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | VOYAGER - Ghost Mile (2017) | Hard Music Base

Seznam skladeb


1. Ascension
2. Misery Is Only Company
3. Lifeline
4. The Fragile Serene
5. To the Riverside
6. Ghost Mile
7. What a Wonderful Day
8. Disconnected
9. This Gentle Earth (1981)
10. As the City Takes the Night

Hodnocení uživatelůø8/10

Počet hlasujících: 3


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2019. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist