PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

HATE - Tremendum (2017)


Polští Hate jsou zde od nepaměti, světlo světla spatřili ve stejnou dobu, kdy Metallica vydala černé album a metal byl od té doby jiný, díky druhým jmenovaným. Bohužel, u Poláků nezůstal kámen na kameni a do dnešních dnů zbyl jen jediný zakladatel a hlavní mozek - Adam the First Sinner, který, jak je patrno z drážek aktuálního alba, má stále co říci a stojí si pevně za svojí hudební pravdou. Což je jednak sympatické, ale na druhou stranu musím jeho postoj stvrdit, neb tvorba, kterou vyprodukoval, má vysokou hodnotu a kvalitní říz. Vždy se mi líbilo, že Hate nejsou zcela čistou death metalovou partou, ale slušně zapáchají i blackovou sírou. Příměs, kterou velmi přesně dávkují do své tvorby, dává jasnému death metalovému marši i punc větší špinavosti a páchnoucí syrovosti.
Hate mají odjakživa rádi intra alb. Tentokráte ho udělali civilněji a postavili ho na nepokojném vojenském šroťáku, který nemůže věstit nic dobrého. Do vyklepávání blížící se bitvy se vlévá první nepokojná linie zpocených těl, letících vstříc smrti. Palba míjí palbu a sotva se přehrne jedna skvostná smrtící bitva, nastupuje přes ni v rychlém sledu ještě neúprosnější a drtivější smršť. Přeživší vyhledává černočerný slídil a s radostí je doráží a vyčkává na jejich poslední pulz a odchycení energie, vyprchávající z dohasínajících těl. Do toho se Adam nebojí zapojovat více a více melodií. Ty zkrápí neúprosný nosný drtivý proud a dokresluje naprostou nádheru, postavenou na monumentální artilerii bicích. Polská škola se nezapře, stejně tak prolínání do chodeb, kterými kráčí samotní Behemoth. U novinky Hate jsem však raději v její blízkosti, stále z ní cítím více srdce než jen obchodně hudební kalkul, jehož umělá strojenost zde nehyzdí dojem z poslechu.
Hate umí být blackově útoční, monumentální a zároveň epicky rozmáchlí. Kdykoliv si usmyslí, tak umně zvolní a budují tíživější beznadějně nedostupné klenby, na které nakonec naloží svoji drtivou suť k zatěžkání výrazu. Nastupující rychlostní hurikány se tak mají o co opřít a zároveň na čem zhynout. Neb jim jsou do cest nastavovány ostny melodických sól a břity kvalitních black death metalových nápadů. Počínání Hate mě náramně baví a kvituji všechny snahy a přístupy neznít blbě jednotvárně.
Neústupnost a dominance, nápaditost a ryzí stylovost jsou možné ekvivalenty pro album "Tremendum". Má sice slabší chvíle za svým středem hrací doby, ale to je dáno tím, že se tak netlačí na tempo a spíše se káže a dští zloba. Naštěstí album na mělčinách nudy nakonec nikdy neuvázne a neohroženě se sype stále kupředu, byť už se některé motivy vytahují z první poloviny alba a pozornost tak může mírně stagnovat. Byla by to však škoda, protože kvalita skladeb je stále na vysokém levelu a pomáhá Hate se bez problémů udržet v první lize. "Tremendum" mi při poslechu připomíná death metalovou symfonii, aniž by bylo použito synťáků a fidlátek. Můžeme sousedům jen tiše závidět a přát jim tak početné zastoupení v nejvyšší světové soutěži. Klaním se uctivě.
Zobrazeno: 481xLedTherion 8/10PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | HATE - Tremendum (2017) | Hard Music Base

Label


Napalm Records

Seznam skladeb


1. Asuric Being
2. Indestructible Pillar
3. Svarog´s Mountain
4. Numinosum
5. Fidelis Ad Mortem
6. Into Burning Gehenna
7. Sea of Rubble
8. Ghostforce
9. Walk Through Fire
10. Hearts of Steel (Bonus Track)

Hodnocení uživatelůø8.6/10

Počet hlasujících: 5


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2018. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist