PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

WITHERFALL - Nocturnes And Requiems (2017)


Witherfall mě doslova odstřelili. Pohybují se v ranku dravějšího power metalu, který šmrncnuli vkusným, nenápadným prog přístupem staré školy a technickým umem. Pánové nejsou žádná ořezávátka, za zmínku stojí hlavní tvůrce Dreyer, jenž je i kytaristou v aktuální sestavě Iced Earth. Mnohotvárný, všestranný vokalista Joseph Michael se zase může pochlubit působením u Midnight Reign a hlavně aktuálně u amerických Sanctuary po zemřelém Warrelu Daneovi. Michael je přesně ten typ zpěváka pro power metal, který nemá problém přitlačit na pilu, vystoupat do stratosféry, nebo být čistý jako vysokohorské pleso a vše ustát bez zadýchání. Smutnou věcí je, že bicmen Adam Sagan se dnešních dní nedožil a již tluče na jiné kotle, což je škoda, protože odkaz, který po sobě zanechal, není vůbec špatný.
Z uvedeného lze vyčíst, že jakékoliv dětské nemoci asi nebude třeba omlouvat. Ano, jde o vyspělý produkt stylu, osobitý a velmi kvalitní. Debut jako víno. Třičtvrtěhodinka nabitá hudebními nápady, technickou vyspělostí a emocemi. Žádná moderna, ale poctivé řemeslo, které ctí původ i dávnou dobu, kdy byl power prog metalový styl na vrcholu. Síla melodií, kvalita kompoziční stavby a nápady nesou punc kvality a od prvních tónů se hudbou Witherfall nemohu nabažit. Pánům není cizí zatopit pod kotlem a vydat se výkonově a rychlostně kupředu. Tlak, melodie, rychlost, technika, chytrost a schopnosti jsou měrné jednotky, které u těchto Američanů obdivuji.
Nikdy nic nepodcení a právě z rychlých pasáží umí vystoupit a skladbu rozehrát úplně z jiného pohledu. V podstatě se většinou ve skladbě nacházejí dvě, tři a více kompozic, které mají své místo a smysl. Často se však může stát, že si budete kontrolovat, zda nezačala hrát další skladba. Některé přechody nejsou zcela citlivé a kontraproduktivně bortí dojem z propracovanosti díla. Dokáží ze Santanovské akustické ekvilibristiky, přejít rovnýma nohama do power smaženice a naopak. Tu povedeně, tu trochu krkolomně, ale budiž.
Albu dominují delší skladby a tři monumenty, atakující devítiminutové celky. A právě tyto skladby znamenají už v tak nabitém albu ty pověstné třešinky na dortu. Jde o kompozice hodné samotných Fates Warning či Dream Theater v dobách jejich největšího tvůrčího vzepětí. Dreyer se nebojí zamotat hlavy posluchačům a převléká se do koženého kostýmu a usedá do Ferrari jako samotný Malmsteen. Skladby se epicky nafukují k prasknutí, aby nabitý potenciál využily k další vysokoobrátkové technicistní tryskojízdě. Kytarové gejzíry, tolik typické pro zmíněného Švéda, skladby neustále zkrápí a dovolují vystupovat a vstupovat do rychlých sfér bez jakýchkoliv nepříjemných švů. Myslí se na techniku, exhibici, kompozici, melodii, progres a z těchto faktorů může těžit posluchač, což vyústí do dlouhotrvající radosti z poslechu tohoto alba. Částečně jsem dávno posluchačsky vyrůstal mezi power prog technickými mantinely, a právě tato nahrávka, která kvalitativně graduje až do konce, mě znovu navrací víru v nesmrtelnost power prog metalu amerického střihu. Bravo.
Zobrazeno: 562xLedTherion 9/10


» WITHERFALL - A Prelude To Sorrow (2018) (6.8.2019)
» WITHERFALL - Nocturnes And Requiems (2017) (25.9.2018)
PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | WITHERFALL - Nocturnes And Requiems (2017) | Hard Music Base

Seznam skladeb


1. Portrait
2. What We Are Dying For
3. Act II
4. Sacrifice
5. The Great Awakening
6. End of Time
7. Finale
8. Nobody Sleeps Here...

Hodnocení uživatelůø8.2/10

Počet hlasujících: 5


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2020. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist