PŘIHLÁŠENÍ

NEED - Hegaiamas: A Song for Freedom (2017)


Řecký progresivně metalový soubor Need jsem objevil teprve nedávno. Byť existuje již od roku 2003, byl až do nedávna pro mě netušeným drahokamem. Předchozí album na mě svojí přílišnou stylovou rozháraností ještě tak výrazný dojem neudělalo. To se změnilo albem aktuálním z roku 2017 - "Hegaiamas: A Song for Freedom". To, co napovídala jejich předchozí tvorba, konečně dospělo do vrcholného konglomerátu, kde se propojuje umění velkých jmen - Savatage, Fates Warning a Pain Of Salvation. Kdo potřebuje alternativu k poslechu známých souborů, může po těchto méně známých Řecích sáhnout a stanou se mu v jeho uších též velkými.
Snový úvodník z vílí říše odpoutá bezpečně posluchače k letu do krajin, které dávno vymodelovali jiní a Need je využívají ke svému putování. O tom, že ona krajina nese modelové označení Fates Warning, není třeba vůbec hovořit. Dokladuje to ihned první skladba "Rememory", která je maximálně úchvatná a brzy na pachuť opisování zapomínám. Ale přesto si trochu brblám. Melodie, dynamika, frázování a celkový výraz místy hodně poukazují na to, kde Řekové vzali mustr. Neúprosná rytmika s nazvučením, které mi zcela vyhovuje díky své hutnosti, razanci a agresivitě, vybaluje pro změnu model Pain Of Salvation 2017. Když v tomto přirovnání budete tápat, drtivý úvod "Therianthrope" vám to nekompromisně vštípí do hlav.
Need na novince dosáhli komplexnosti a lehkosti stejně jako poslední Fates Warning a mohou si tak dovolit leccos a vždy to na poli prog metalovém dopadá skvěle. V akademickém stupnicování a zbytečném sebeklamném intelektuálním preludováním jejich síla neleží. Hrají živelné skladby, které mají vnitřní děj a pnutí skutečného dramatu. Bohatost výrazových prostředků je nebrzdí a stejně tak kvalita vokalisty, který, ať už sejde kamkoliv, tak obstojí i v drsných vokálech. Ve vzletných melodických polohách vokalista těchto nadějných Řeků jasně stoupá do plačtivých kvalit Raye Aldera. Naštěstí jen chvílemi, má vlastní bohatý rejstřík a nenudí, a stejně si vede hudební výraz souboru. Bohatou hudební a kompoziční stránkou jsem doslova pohlcen a nejpozději v songu "Riverthane" na mysl přichází hodnocení, že se jedná o nekompromisní hudební požitek.
Hudebníci umějí vystavět temnou klenbu a následně ji prosvětlit vlastními prvky, aby výsledný dojem znovu a znovu drtivou rytmikou posouvali a způsobili nejeden těžký zásah do cíle posluchačského zájmu. Ten je mírně ohlazován zbytečnou mluvenou pětiminutovkou před závěrečným maratónem, který zhmotňuje titulní dvacetiminutovka. Zde Řekové získávají dostatečný prostor v klidu rozebrat své vlastní zbraně a vyzkoušet jejich možnosti v nabídnuté velkoprostorové hudební střelnici. Osobně takové velké bloky nemusím, protože za poslední léta mě málokdo přesvědčil, že mají svoji hodnotu. Pravda i Need jsou více roztahaní, ale nenudí, neboť do rozlehlých ploch zasazují několik energetických a melodických výbuchů, které stojí za to vyhlížet. Pravda, je tam místy už hodně eposu a nastavované hrací doby, ale jako rozlučkové grande finale to respektuji jako vhodný tah. Need si mě svojí příjemnou, progresivně metalovou tvorbou doslova podmanili a stavím je hned na nižší stupínek pod výše zmíněné inspirační zdroje, které tu přeci jen dominovali a promlouvali dříve.
Zobrazeno: 433xLedTherion 8/10PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | NEED - Hegaiamas: A Song for Freedom (2017) | Hard Music Base

Seznam skladeb


1. Rememory
2. Alltribe
3. Therianthrope
4. Riverthane
5. Tilikum
6. I.O.T.A.
7. Hegaiamas

Hodnocení uživatelůø8/10

Počet hlasujících: 1


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2018. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist