PŘIHLÁŠENÍ

ŠANOV 1 - Osmá renesance (2016)


"Das Nordisches Blut mit einer großen Menge an THC, spielen Manio-Depressive Raw Punk"
"Ahoj kamarádi, máte ještě desku ´Konec světa´ od Glóbusu?" - "No jasně, s láskou jí opatrujeme." - "Tak hurá na hromadu! Jdeme se z toho všichni vomrdat!"
"...á vy jste děti revoluce..."

"Evolucééé civilizacééé..." - Tak takhle začíná poslední počin legendy československého punku. Nastínění díla však předchází pravidelná omáčka okolo. Papagájův hlasatel avizuje novou desku Šanov, s patřičným odkazem na vůbec nejtvrdší a nejkontroverznější desku v jejich historii. Zvídavost mi nedala spát a tak desku nejprve několikrát sjíždím na oficiálním Bandcamp profilu vydavatele. Asi po desátým poslechu píšu objednávku o originální nosič. To cédo stojí míň, než paklík tabáku, kterej obvykle kouřím, tak proč do toho nejít! (Né, nečadím ten hnusně nasládlej hipízáckej Džavanýz!) Přiobjednávám si ještě další dvě punkový klasiky za pakatel, jednu kazetu a zin. Po krátké návštěvě svého rodného kraje a uplynutí vánočního běsnění, běžím na poštu pro balík. Několikrát za rok pravidelně poslouchám první dvě zásadní desky Šanov 1. O další tvorbu nejevím zájem, přestože jí vydával můj oblíbený Black Point. Takže sem tam se ke mně dostala nějaká jejich píseň z kompilačky a tím to haslo. Naposledy si u mě kapela udělala očko účastí na českém tributu Franka Zappy. Nicméně konec roku 2016 a nový materiál znovu oprašuje můj hlubší zájem o Šantrůčka a jeho kumpány.
Booklet "Osmé renesance" obsahuje všechny texty k písním na desce. Jinak se z něho moc nedozvíme. Místo vinylových vydání bych uvítal limitované digipacky s obsáhlejším bookletem. No, nic. Když otevřeme krabičku, tak nám potisk CD poskytne zajímavou informaci. Pod názvem desky je v závorce uvedeno: "1987-2016". Dle celkové koncepce se, doufám, jedná o do sebe zapadající souhrn dosud nezveřejněných skladeb. Snad nám tím chlapci neohlašují konec působnosti. Od první chvíle, až do příjemně kyselého konce, srší dílo neuvěřitelnou energií, vzrůstající nápaditostí a dobře zúročenými nabytými zkušenostmi. Stále živý duch originální a svérázné Šantrůčkovy poezie je minimalizován do smysluplných emočních výkřiků, jenž dokonale zapadají do muziky a nikterak neztrácejí na síle, významu, prudké agitačnosti, či umělecké hodnotě. Místy až úsměvný nihilismus, který vybízí k zamyšlení, doprovázený garážovým, přímočarým experimentátorstvím. Pokud hodláte nalézt exaktní označení pro současný žánr produkovaný Šanováky, mysl mi nabízí Manio-Depressive Raw Punk! Uslyšíte zde vlivy raného amerického garážového punk rocku, psychedelického experimentálního noise bítu, či starého finského hrubého hardcoru. Zkrátka "Osmá Renesance" nás provede mimo jiné i vlivy (hudebními i těmi ostatními), které postupně utvářely osobnost vůdčího muzikanta. Napadá mě další trefný příměr: "Pod stokou bezbarvého konzumního hnusu se před vypuknutím armagedonu potkali The Velvet Underground, Chrome a Kaaos. Nejprve nastartovali generátor k výrobě elektřiny, poté připojili starý kufříkový gramofon k novému zesilovači. Všichni společně pak se zaujetím poslouchali první desku jakýchsi Šanov."
První vál začíná pěkně zostra, až jsem se bál, že mi ve stařičkém receiveru prdne elektronka. Text hovoří o naivnosti lidí, kteří si myslí, že jsou nesmrtelní, civilizace je nepomíjivá a přírodní zdroje jsou nevyčerpatelné. Píseň, jež dala název albu, mapuje současný společenský stav se závěrem, že sem citlivá bytost možná ani nemůže patřit. Texty jsou skutečně velmi silné a každý z nich si zaslouží stejnou pozornost! Nehodlám je zde nastiňovat všechny. Zřejmě bych do večera čučel do monitoru, což opravdu nechci. Každopádně mě obsahově potěšila píseň "Alláhovy rychlé šípy", která stručně a jasně popisuje mentalitu radikálních příznivců Islámu, jejichž výklad náboženství je krvechtivý a proto je potřeba před ním varovat. Chvályhodný postoj na hardcore punkové scéně, kde se zpravidla setkáváme s umělými názory, které se rutinně od scény očekávají, protože: "My jsme hardcore punx, tak nemůžeme mít jinej názor. Proto, pojďte všichni sem a my vás tu ubytujeme." Album uzavírá píseň "Facebook", která... No, o čem asi muže bejt?
Na závěr roku opravdu luxusní deska! Pokud to takhle půjde dál, příští počin se ponese v duchu "Disclose meets Frank Zappa". Jestliže patříte mezi fanoušky starý tvorby kapely a ta nová Vás moc nebrala, tak věřte, že tohle jejich poslední album Vás rozseká na sračky! Vzhledem ke světovýmu vývoji se taky může stát, že stará píseň "Soviety Union" opět nabude na aktuálnosti, když nás, v tom horším případě, neotráví ony Alláhovy rychlé šípy. Vyserte se na vyjebaný povánoční výprodeje a raději si kupte novou desku Šanov 1. Stojí to za to! Neuděluji plný počet bodů, jen pro ponechání si nějaké rezervy na příště.
Místo deště prší chcánky, popel zbyl z tělesný schránky... NO FUTURE!
Zobrazeno: 2944xPodzemní Hluk 8/10

PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | ŠANOV 1 - Osmá renesance (2016) | Hard Music Base

Label


Papagájův hlasatel Records

Seznam skladeb


1. Evoluce malých lidí
2. Osmá renesance
3. Kulička snů
4. Alláhovy rychlé šípy
5. Na křídlech motýlů
6. Pátý element
7. Hymnus nadčlověka
8. Spiritica cannabica
9. Půlnoční emo
10. Facebook

Hodnocení uživatelůø8.2/10

Počet hlasujících: 4


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2018. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist