PŘIHLÁŠENÍ

HYPNOS - The Whitecrow (2017)


Na nové album Hypnos se čekalo pět let. Aktivity neúnavného kapelníka Bruna bylo všude vidět, ať už se jednalo o jeho knižní biografii, nebo úspěšný koncertní comeback Krabathor, takže otázky typu proč tak dlouho opravdu nejsou na pořadu dne. O nové desce s tajemným názvem „The Whitecrow“ se začalo ve větší míře mluvit už v loňském roce, ovšem osud tomu chtěl, aby album bylo ocejchováno letopočtem 2017.
Už nějaký čas zveřejněný obal alba, který nenese atributy typických metalových klišé, a posléze také lyric video k titulní skladbě „The Whitecrow“ dávaly tušit, že u Hypnos budou věci tentokrát trochu jinak. Úvodní proslov, který vám objasní textovou podstatu alba, má na starosti Paul Speckmann (Master), jehož angažování kvůli bezchybné angličtině chápu, ovšem jeho nijak výrazný civilní projev nemá, alespoň na mne, žádný magický účinek. A tak za úvod alba považuji spíše následující „Towards Of Humanity“, která je zabalena do akustického hávu a přináší tu správnou atmosféru očekávání věcích příštích. Třetí skladbou je již zmíněná „The Whitecrow“ a tady už se láme chleba. Hypnos vsadili, na zádumčivou notu ve středním tempu. kde dostává prostor práce s náladami a atmosférou. Pro kapelu možná netypické vody atmosférického post blacku budou pro posluchače novinkou, ovšem dnes už klasický zvuk Hypnos a kytarové harmonie vám budou neustále připomínat, s kým máte tu čest. Následující „One Flesh, One Blood“ vrací kapelu tam, kde ji známe, silné kytarové riffy a jistý death metalový vokál jsou typické atributy starší tvorby. V další skladbě se však opět více pracuje s temnou atmosférou, která rozprostírá pavučiny morové nákazy, a dovolí vám se nadechnout až na jejím konci. Při drobnějším zkoumání jednotlivých skladeb zjistíte, že kapela vsadila na model hledání nových obzorů versus klasická tvář Hypnos. Nemyslím si, že by se jednalo o nějaký promyšlený tah, spíš je velmi těžké se odstřihnout od toho, co bylo a začít jinak, a to asi ani nebyl úmysl. Hypnos jsou kapelou, která nestojí na místě a má dále chuť se vyvíjet, což ve striktně death metalovém pojetí není možné. Jasným důkazem toho jsou skladby „The Gift Of Hope“ a „About Trust“, ve kterých snad poprvé v historii zazní ženský zpěv v podobě Zuzany Jelínkové (Dying Passion), která dodá hudbě Hypnos nový rozměr, ovšem její zpěv je zakomponován tak citlivě, že absolutně nenaruší vyznění skladeb, právě naopak! Následující hymna „Der Mordschlag“ neboli „Smrtící úder“ je věrna svému názvu a smete z povrchu zemského vše živé. Klasický Hypnos vládne, tentokrát s podporou Martina Missyho (Protector) a V. Santury (Triptykon, Dark Fortess). Pokud bych měl na albu vybrat skladbu, která dostane nálepku „nejdivnější“, asi bych vsadil na „Too Dark to Shine / Too Young To Die“, ve které hostuje vokalista Skuny (ex Sad Harmony). Melancholická rockovka s čistým vokálem a temnou atmosférou se příjemně přehoupne v závěrečnou „Humanized“, kde opět hrají prim akustické kytary stejně jako na začátku alba, které má na svědomí Igor Hubík (Root).
Závěrem bych chtěl vyzdvihnout čistě a přehledně zpracovaný booklet alba v černobílých barvách, kde fanoušci dostanou jak anglické, tak i české texty. Pod každou skladbou je navíc sepsán komentář Bruna, co ho vedlo k napsání skladby, nebo co má vyjadřovat. Osobně bych od tohoto raději upustil, a nechal na každém posluchači, ať si to přebere po svém. Z tohoto důvodu jsem také více nerozebíral textový obsah alba, poněvadž je v bookletu rozebrán víc než dostatečně a prakticky k němu není co dodat.
Nové album Hypnos je zajímavým počinem a nebojí se ukázat cestu ven z kruhu. Otázka je, nakolik budou fanoušci vnímavý a ochotní kapelu následovat mimo death metalová teritoria, a objevit nová hudební zákoutí, která jim otevřou dveře ke kapelám, které doposud neznali.
Zobrazeno: 2322xmyval 8/10PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | HYPNOS - The Whitecrow (2017) | Hard Music Base

Label


Einheit Produktionen

Seznam skladeb


1. Prologue
2. Towards Humanity
3. The Whitecrow
4. One Flesh, One Blood
5. Get Inspired By The Light / Discipline Of Self-Treatment
6. Sin Collectors
7. Haereticum Minuet / Rebels Dancing
8. The Gift Of Hope
9. About Trust / The Anatomy Of Empathy
10. Der Mordschlag / Germanophobe II
11. Epilogue
12. Too Dark To Shine / Too Young To Die
13. Humanized

Hodnocení uživatelůø7.4/10

Počet hlasujících: 9


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2018. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist