PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

VISION DAYS - Dokonalý svět (2016)


V rozhovoru z dubna roku 2014 kytarista, zpěvák a mozek punkových Vision Days IAN tvrdil, že nová deska vyjde někdy během roku 2015. Už v květnu 2014 se na webu kapely objevilo demo nové písně "My jsme byli", avšak samotné cd vychází až v červnu 2016. Nutno dodat, že čekání na tuto placku se neminulo účinkem.
Kapela dala cd hned po vydání volně ke stažení, stejně jako jejího předchůdce "Don't wory be punk" z roku 2013. Pokud vám ale stažená verze nestačí, letošní počin pojmenovaný "Dokonalý svět" koupíte za příjemnou cenu 90 kaček.
Co se týče tvorby Vision Days troufnu si neskromně říci, že se jedná o jednu z mála kapel na dnešní tuzemské punkové scéně, která ví, co dělá, proč to dělá, jde na to poctivě a v možnostech svého stylu i originálně. Aspoň mě v tomto přesvědčení utvrdila svými předešlými alby a zejména již zmíněnou deskou "Don't wory be punk", které jsem dal nejvyšší možné hodnocení a dodnes ji považuji za to nejzajímavější, co v posledních letech na domácí scéně vyšlo. Současně s tím se ovšem zrodila otázka, co bude příště? Jde vůbec tuhle nápady nabitou fošnu ještě nějak překonat? Stmelit nějak těch pár punkových akordů, aby to bylo zajímavé a neopakovat se? Snažit se vymykat davu a přitom neustále dokola tvrdit to samé? Pokud by se tak stalo a kapela by nalezla nějakou novou cestu, aniž by se zřekla zažitých punkových tradic, zřejmě bychom stáli na hranici geniality.
Ne, Vision Days na svém letošním albu neskládají zbraně, zároveň ale zarputile nehledají nové cesty. Kdo punkovou hudbu nemusí, poví, že jde o kolovrat na stále stejnou notu, věřím ale, že více bude těch, co si v muzice skupiny najdou to své a budou se k ní rádi vracet. Je totiž rozhodně k čemu.
Po hudební stránce jsme pořád na melodické punkové vlně, místy trochu do SKA a HC s chytlavými refrény, zkrátka tenhle rachotící stroj se jen tak nezastaví. Možná, že tahle fošna "Don't wory be punk" nepřekoná, minimálně se jí ale vyrovná. Pokud se vám líbí melodický, rychlý punk, budou se vám líbit obě desky stejně.
Jisté, pro některé z fans možná nepodstatné změny jsem si na letošní novince všiml po stránce textové. IAN je zdatný textař, o tom jsme se již přesvědčili na každé z předchozích desek kapely. Jedná se většinou o práce, které mají co říct a jejich poselství jsou důležitá a netrpí oním zažitým punkovým klišé "chlast, děvky a punk". Proto hned úvodní "Lovesong" o tom, že "Láska bez mrdu, je jako chcaní bez prdu", bych možná ještě dal, ale například slogany v takové "RaV", jako že: "Když máš v sobě spousty rumu, nezapomeň na šprcgumu" nebo "Ruma, ruma vypijeme a potom se poblijeme", ty jsou snad jedinou věcí na desce, které bych klidně oželel. Tohle naštěstí vyváží tematicky silné songy jako "Bizarní divadlo", "Gallipoli", "Jiný voči", nebo "Vojáček", které podle mého dělají tu podstatnou část tvorby Vision Days. Odlehčit těžká a citlivá témata něčím jednodušším a humorným se určitě nabízí, ovšem i to jde udělat s důstojností a lepším přístupem. Kapel, kterým jsou tahle chlastací klišé blízká, tu máme plnou prdel. Vision Days nás v minulosti přesvědčili, že mají rozhodně navíc.
To je ale jen takové mé malé filozofické zamyšlení, na kvalitě desky nic neměnící, protože nehledám v textech punku žádnou složitou filozofickou literu a mít o pětadvacet let míň, asi bych se z této desky posral. Mě hudba Vision Days oslovuje na rozdíl od dnešní mnohé punkové produkce i dnes a v tom je její kouzlo a síla.
Tohle album do šedi průměru rozhodně nepadá a já tady opět vystřílím všech deset nábojů. Deska si je rozhodně zaslouží. Díky, bando, za ní.
Přidáno: 18.7.2016Magua 10/10


» VISION DAYS - It´s Time (2019) (20.5.2019)
» VISION DAYS - Dokonalý svět (2016) (18.7.2016)
» VISION DAYS - Don´t Worry Be Punk (2013) (23.4.2013)


PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | VISION DAYS - Dokonalý svět (2016) | Hard Music Base

Label


HOPE Rec.

Seznam skladeb


1. Lovesong
2. Gallipoli
3. Jiný oči
4. My jsme byli ...
5. Nemám sílu
6. Směšná
7. O vojáčkovi
8. Sida
9. Strach
10. United
11. RaV
12. Bizarní Divadlo
13. Dokonalý Svět

Hodnocení uživatelůø10/10

Počet hlasujících: 3

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2022. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist