PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

HELEMESE - Bublinky (2015)


Kyjovští HELEMESE jsou na naší hudební scéně bezesporu zajímavým pojmem. Debutovali albem "Houky" vydaném u Indies v roce 2010 a o dva roky později už na vlastní značce Helemese records vydávají další titul s názvem "Šnyclperkelt". Parta kolem zpívajícího akordeonisty Jirky Hilčera a nezaměnitelné zpěvačky Barbory Neníčkové přichází koncem roku 2015 se svou třetí deskou s příznačným názvem "Bublinky".
Že tyhle bublinky hned tak nevyprchají, dávaly jasně najevo nové skladby či ukázky, které se v druhé půli loňského roku začaly na internetu postupně objevovat. Songy jako "Hampejz", "Femfatál" nebo "Bagr" přesvědčily posluchače, že kapela rozhodně nezahálí, a že nás zřejmě na další desce se svým punkovým šansonem zase převálcuje jako ten bagr, co si ho přála ona holka ve stejnojmenné skladbě k narozeninám. V krásně ilustrovaném digipacku (design desky provedl Květoš Popelka) najdeme knížečku s texty, ve kterých skupina alespoň podle mého názoru smutní o něco méně, než na předešlém albu a nepouští se tentokrát do řešení nějakých vypjatých situací, jako byly například dříve skladby "Ej Toňo" nebo "Doma je doma", které stále patří k mým nejoblíbenějším z diskografie kapely.
"Bublinky" plynou neobyčejně lehce, Jirka Hilčer, autor všech skladeb na desce si se slovy v textech spíše jen pohrává, aniž by řešil nějakou hlubokou poezii a stejně tak muzika si žije tak nějak přirozeně sama, bez nějakých složitých instrumentálních procedur a kliček, v čemž je právě síla tvorby muziky téhle kapely. A proto ji mám rád. Místy při poslechu vzpomenu na pražské Piosenki, jindy na nesmrtelný Traband a protože je kapel s podobnou chytrou a rozvernou formou "folkpunkového" písničkářství v Česku jako šafránu, musíme si je ochraňovat a hlídat. I když mám v oblibě všechny studiové tituly kapely, troufnu si tvrdit, že její největší síla (což platí o všech souborech podobného stylu) je v její koncertní prezentaci, v atmosféře a komunikaci s publikem, což je jev, který se na žádnou desku - pokud nejde o "živák" - přenést nedá. Právě ona živelnost je důležitá daleko více, než nějaká jinde slyšená přílišná, křečovitá, instrumentální zdatnost a tady v písničkách o obyčejně neobyčejném žití rozhoduje hlavně to, je-li nám s podobnou muzikou hezky daleko více, než počet odehraných stupnic a not.
Všech dvanáct skladeb na desce má jednoslovné názvy, krom asi pro mě největšího hitu "Šalena ja bula", tedy názvu, který nám asi Gooogle překladač jen tak nepřeloží. Nevím, zda budu přesný, ale pokud dívka ve zmíněné skladbě tkaje "šalena ja bula", tvrdí o sobě, že je nejspíš hloupá. Proč, to se už dozvíte sami, ale jak už to tak v životě bývá, měla zřejmě ráda koho neměla. A vůbec, víte co je to "Femfatál" nebo "Hampejz"? Pokud ne, tak googlujte, přemýšlejte, ale hlavně poslouchejte. Helemese jsou tady v plné síle a nejsou to "Bublinky", z kterých vám bude druhý den špatně. Naopak, budete si je rádi dávat zase a znova.
Přidáno: 5.4.2016Magua 9/10
PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | HELEMESE - Bublinky (2015) | Hard Music Base

Label


Helemese Records

Seznam skladeb


1. Hampejz
2. Bublinky
3. Prase
4. Lavina
5. Normalita
6. Bagr
7. Šalena ja bula
8. Palety
9. Dotykáč
10. Bič
11. Femme Fatale
12. Šmytec

Hodnocení uživatelůø8/10

Počet hlasujících: 1

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2022. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist