PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

MANIMAL - Trapped In The Shadows (2015)


Švédští power metaloví MANIMAL debutovali v roce 2009 a vypadalo to dlouhých šest let, že nevalný debut bude jejich jedinou uměleckou výpovědí. Druhého alba "Trapped in the Shadows" se ze zakladatelské sestavy nedočkala rytmická sekce - bratři Mentzerovi. Pánové stojí stále pevně v power metalovém korytu a často si půjčují i speed metalové dýňovité rychlé vlny. Originalitou neoplývali už na debutu, ale dokázali se více odstřihnout od předloh a i excelující vokalista Nyman je více svůj, byť Kiske, Kotipelto a Halford z jeho hrdla padají stále. Každopádně MANIMAL se zvedli z prachu a hrdě kráčejí dále. Musím uznat, že pokrok z revival bandu k současné podobě je chvályhodný.
Album se svižně rozjíždí a v hudebním toku cítím neustále velký tep Judas Priest. Harmonie a zpěv jsou velmi podobné, byť je cítit, že se snaží skladbu zpomalit a zdramatizovat a zapojit vlastní myšlenky. "Painkiller" přesto zažívá tisící citaci a ukazuje, jak geniální skladatelé a kytaristé byli K.K. Downing a Tipton. MANIMAL se nyní rozhlížejí spíše do power melody speedového podhoubí pradávných Helloween. Pravda, vokálně to vychází slušně, kytarová tuctová práce už tolik nezáří. Důležité je, že hudba má vlastní vnitřní pnutí a není jen strohou přetvářkou a snahou někoho napodobit. Hudebníci konečně nacházejí východiska a odvahu se více kompozičně otevřít.
MANIMAL umí i dramatické skladby jako např. "The Dark", stoupající do stratosfér. Samuel naštěstí vládne kvalitním výškařským náčiním, se kterým se může pustit, kam si zamane. Není tak silový jako třeba Ripper Owens, ale umí lépe než dávno mladý G. Tate. Jeho stoupání do výšek mi prostě lebedí a jsem z jeho konání nadšen o třídu více než z projevu instrumentalistů. Bohužel ti jen sekundují a bez Nymana by byli nahraní. Dalším inspiračním zdrojem jest americká ikona Fates Warning, nemyslím však jejich progresivní tvář, ale spíše tu, kdy povstávali z amerického power metalu. Tento přístup je vlastní skladbě "Trapped in the Shadows". Excelentní jízda, kde se pánové předhánějí v tom, kdo potáhne kárku dále a všemu dominuje opět excelentní vokalista, který zde zní jako zdatný imitátor mladého Aldera.
Ani v druhé polovině alba tvůrcům nedochází dech, a proč taky že, když tak dlouho pauzírovali. Umí si se skladbami pohrát, přibrzdit a rozvinout se do epických dálav. Nyman se roztahuje v obrovském fjordu jako mohutná bouře a vše v dosahu třísní svým melodickým deštěm. Občas jsou pánové ponořeni do přemýšlivější skladby, která drtí střední tempo a všemu dominuje bez dohledu mladý Kiske, pardon Nyman, který se tu a tam už pouští příliš vysoko. Závěrem alba dostávám nutkání přemýšlet nad tím, zda se pánové nepokouší o prog power metal, jak ho kdysi stvořili Fates Warning a nebo Queensrÿche. Ale nezapomínají ani na to, z čeho vzešli - Helloween a Stratovarius v nádherných speed power výjezdech, kde létá Hokkaidó vedle Tykve obecné. Kdybyste měli pocit, že jste v těsné uličce zavadili o bachor Uda Dirkschneidera, pozdravte a ničemu se nedivte. MANIMAL kompozičně vyrostli a jsem rád, že přežili svoji klinickou smrt a pokračují v procesu.
Zobrazeno: 84xLedTherion 7/10


» MANIMAL - Purgatorio (2018) (15.6.2019)
» MANIMAL - Trapped In The Shadows (2015) (14.6.2019)
» MANIMAL - The Darkest Room (2009) (13.6.2019)
PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | MANIMAL - Trapped In The Shadows (2015) | Hard Music Base

Label


AFM Records

Seznam skladeb


1. Irresistible
2. March Of Madness
3. The Dark
4. Trapped In The Shadows
5. Invincible
6. Man-Made Devil
7. Silent Messiah
8. The Journey
9. Screaming Out
10. Psychopomp

Hodnocení uživatelůø7.3/10

Počet hlasujících: 3


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2019. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist