PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

SPREADING DREAD - Age Of Aquarius (2016)


Když pražská banda SPREADING DREAD vydávala v roce 2012 svůj debut, pozitivní a nadšené recenze se jenom sypaly, kapely bylo všude plno (třeba ve finále soutěže MetalGate Massacre) a mluvilo se o jednom z objevů roku. Bohužel poté kapelu přibrzdilo zranění bubeníka „Šáfy“ a nevyhnuli se ani personální obměně. SPREADING DREAD však prokázali skutečnou muzikantskou potřebu a místo házení flinty do žita věnovali veškerou péči svému druhém albu. A „Age of Aquarius“ jim to vrátilo měrou vrchovatou, protože je na první poslech slyšet, že není spíchnuto jen tak mimochodem horkou jehlou. A proto taky není radno jej takto poslouchat; deska, které se při tvorbě dostalo času, potřebuje čas na proniknutí do jejích zákoutí, byť některé části chytí i napoprvé. Ale pojďme se podívat podrobněji.
Hned úvodní intro „Birth of Consciousness“ výše řečené potvrzuje a zároveň předznamenává silné vlivy klasické hudby, ze které autor hudby Šimon Kotrc často čerpá. Pokud čekáte sekec mazec hned od první vteřiny, jste na špatné adrese, tady se kytarově rozjímá a to napříč celou deskou, která přesto zcela jistě a s přehledem zapadá do kolonky tvrdého metalu (vetchou floskuli thrash/death metalu kapela roztřískala se zuby patřičně vyceněnými). Dvojka „Devolution“ ty zuby netradičně cení hned od prvního tónu a přes chytlavé zpívané pasáže a „skutečnej kulervoucí metal“ vás nakonec vtáhne do osidel nekonečných sól, které se všude kolem vás plazí a omotávají si vaši konsternovanou maličkost, aby smyčku nakonec utáhla. Ne, není návratu, je to opravdu chytlavé, mrkněte na videoklip! Třetí skladba „Oil Stained“ potvrzuje nutnost přístupu pozorného poslechu od A až do Ž, žádné rychlointernetové poslechy překlikáním prvních 30 vteřin skladeb, na které je čím dál větší množství posluchačstva zvyklé. Skladba nabízí, jako každá na tomto albu, geniální kytarové výlevy, nečekané zvraty, tvrdý metal, (možná že ještě nikdy) neslyšené aranžérské hrátky, úniky do jiných poloh hlasu (schválně nepíšu melodický zpěv, protože tohle není žádný laciný cukr), a spoustu dalšího, co činí z kapely bandu progresivní a přesto přístupnou.
Záměrně zde s popisem jednotlivých skladeb končím a mám proto hned několik důvodů. Deska funguje jako celek a přestože je každá skladba unikátní, platí vše zmíněné výše. Nemá smysl popisovat, kde které sólo či nášup najdete, nejlepší je si to objevit sám pro sebe. Jsem přesvědčen, že pokud vám libě voní nářez s promyšlenou strukturou, aranžemi a sóly, jenž se příliš akademicky nazývá progressive, objevování vás bude bavit a nalezené si zamilujete. Pokud jste si kladli otázku, kam se SPREADING DREAD za ty čtyři roky posunuli, odpovědí by mohlo být to, že to, co naleznete na „Age of Aquarius“, může být bez rozpaků nazváno uměním, namátkou zkuste „Devolution“, „Karmic Wheels“, „State of the Art“... no prostě vše. Howgh, jděte do toho.
Zobrazeno: 579xmapper 9/10


» SPREADING DREAD - Homo Debilis (2019) (14.3.2019)
» SPREADING DREAD - Age Of Aquarius (2016) (3.12.2016)
» SPREADING DREAD - Sanatorium (2012) (28.3.2012)
PŘIDAT KOMENTÁŘ

Recenze | SPREADING DREAD - Age Of Aquarius (2016) | Hard Music Base

Seznam skladeb


1. Birth Of Consciousness
2. Devolution
3. Oil-Stained
4. Conspiracy
5. Karmic Wheels
6. Prayer For The Living
7. State of the Art
8. Salvia Divinorum

Hodnocení uživatelůø9/10

Počet hlasujících: 1


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2019. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist