PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

SOEN - Cognitive (2012)


Asi bylo jen otázkou času, kdy se bubeník Matrin Lopez, který po albu "Ghost Reveries" opustil progresivní bohy OPETH, znovu objeví na hudební scéně. Nyní po sedmi letech přichází s novou kapelou SOEN a ten, kdo zná jeho bubenické umění, muže už tušit, že se nejedná o žádnou podpruměrnou záležitost, což jistě umocní i fakt, že parťáka v rytmické sekci mu délá Steve DiGiorgio (SADUS, ex DEATH, TESTAMENT atd.)
Hned první věc, která vás po skončení intra a následném rozjezdu první skladby napadne, je, že takhle hrají jedině TOOL. Maximální důraz na propracovanou rytmiku, která hraje na celém albu prim, což se dalo logicky předpokládat už při zmínce obou hlavních protagonistů. Typické toolovské melodie a frázování zpěváka Joela Ekelöfa (WILLOWTREE), jenž i barvou hlasu vzdáleně připomene vokalistu TOOL, Maynarda Jamese Keenana, přinese někomu možná zklamání, jinému radost. Záleží jak tolerantními fanoušky TOOL jste. Nebyl by to však Martin Lopez, aby do hudby SOEN neotiskl také svůj rukopis z předešlého působiště, což mu po tolika zásadních albech, které s OPETH nahrál, nemůže mít nikdo za zlé. Kapela na albu střídá ostřejší kousky, kde se do popředí dere kytara Kima Platbarzdise, aby sváděla souboj s rytmikou a tím vytváří živnou půdu pro ukázkovou hudební ekvilibristiku, jak ji známe z alb TOOL i OPETH. V pomalejších skladbách, jenž dají vzpomenout na další toolovský projekt A PERFECT CIRCLE, vyplouvají na povrch nálady a emoce, jenž jsou zabaleny v několika vrstvách, kdy podstatnou část emotivního vyznění nese na svých bedrech vokalista Joel, který umí se svým hlasem dobře pracovat a nečiní mu problém přechody mezi zasněnými polohami a chvílemi, kdy je třeba přitlačit na pilu. Pod jeho náladovým zpěvem bublá baskytara, kterou doprovází krátké úderné rytmy Martina Lopeze. V některých pasážích, převážně těch tvrdších, dokáže kapela zcela potlačit výše zmiňované vlivy a jít si vlastní cestou, ale stává se tak jen na krátkou chvíli, takže je těžké udělat si obrázek o tom, jak by kapela zněla, nebýt toolovsko-opethovského syndromu. Je pravda, že ke konci alba už si na hudbu SOEN více přivyknete a pomalu vás přestávají pronásledovat zmíněné syndromy a začnete si hudbu více užívat bez toho, abyste ji tolik analyzovali. Takže po doznění poslední skladby máte pocit, že je třeba si album pustit znovu a tentokrát tolik neřešit jeho vlivy a více si jej užívat.
SOEN natočili album, které asi nebude jednoznačně přijato. Někteří posluchači jej shodí ze stolu kvůli jeho neoriginalitě a ti druzí budou nadšeni, že mají nějaký objev, který jim zkrátí chvíle dlouhého čekání na další album TOOL. Já osobně jsem spíš zvědav, jakým směrem se budou SOEN ubírat na dalším albu, takže jim zatím nechávám dveře otevřené.
Zobrazeno: 579xmyval 8/10


» SOEN - Lotus (2019) (18.7.2019)
» SOEN - Cognitive (2012) (5.5.2012)
PŘIDAT KOMENTÁŘ

6.5.2012 (00:45)

..recka je pěkně napsaná a vystihuje mnoho z toho co album samotné nabízí...podobnosti jmenovaných skupin jsou na místě...mě podobnosti nevadí, když se mi album líbí a není to "absolute copy", tohle album ze stolu neshodím, ale často ho poslouchat nebudu. Je tam pár kousku k vyzdvihnutí ale jinak je to průměr......Steve a jeho basa, to je sesekra dobrej matroš...

powerhome
[7/10]

Recenze | SOEN - Cognitive (2012) | Hard Music Base

Seznam skladeb


1. Fraktal
2. Fraccions
3. Delenda
4. Last Light
5. Oscillation
6. Canvas
7. Ideate
8. Purpose
9. Slithering
10. Savia

Hodnocení uživatelůø7.5/10

Počet hlasujících: 6


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2020. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist