PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

CATTLE DECAPITATION - Monolith Of Inhumanity (2012)


Vývoj amerických Cattle Decapitation je velice zajímavý, a jestliže jsem placku „The Harvest Floor“ z roku 2009 osobně bral jako vrchol evoluční křivky v tvorbě skupiny, letošní novinkové album „Monolith of Inhumanity“ dává na srozuměnou, že v rozšiřování hudebního teritoria pro své řádění tito běsi zdaleka neřekli poslední slovo a možná se dočkáme ještě nejednoho překvapení. Záleží z pohledu každého, zda příjemného či naopak. Ti, co nedají dopustit na nejstarší tvorbu originální smečky, asi pořád ještě nestačili zacvaknout údivem pokleslou sanici, stejně jako ti, co stůj co stůj musí kapely házet do škatulek. Ono totiž už od samých začátků existence Cattle Decapitation mrsknout skupině nálepku grindcore je stejně vystihující a nedostatečné, jako nazvat Sněžku kopcem nebo diamant šutrem. A novinka to motá ještě víc.
Jedno zůstalo neměnné: spolek s frontmanem Travisem Ryanem v čele se nadále drží konceptu, jenž je charakterizuje odjakživa. Na paškál se opět bere Homo sapiens jako samozvaný pán tvorstva, úpadek lidstva, jeho hodnota, utrpení zvířat a další reálné, ale o to drsnější témata. A oč je na tom v globálu humanita stále hůř, tím nelidštější je i projev kalifornských a poslední album může opravdu nejednoho porazit. Někdy to fakt vypadá, že největší hudební jatka v historii extrémní hudby provozují paradoxně vegetariáni, k nimž se Cattle Decapitation od nepaměti hlásí.
Albem „Monolith of Inhumanity“ skupina dál kráčí vstříc k ještě větší modernizaci svého extrémního projevu a stínání lidského dobytka je zase o něco rozmanitější, rafinovanější a určitým způsobem dokonalejší. Nic proti prvním zásekům v krvavé diskografii šílených řezníků, měly svou nespornou kvalitu a spolehlivou identitu, ale z mého osobního pohledu se velké věci začaly dít s příchodem bubeníka slyšícího na jméno David McGraw, který svým masakrujícím a nelidským stylem kopl kapelu do značně propracovanějších poloh, a v souladu s dlouholetými nabitými muzikantskými zkušenostmi všech zúčastněných si Cattle Decapitation mohli začít dovolovat to, co dřív nešlo. Předposlední majstrštych „The Harvest Floor“ toto tvrzení potvrzuje a „Monolith of Inhumanity“ v nastolené linii pokračuje. Zapracovalo se na ještě průraznějším soundu, takže se můžete nechat dokonale rozšmelcovat neskutečnou palbou kulometů pana bubeníka, který mistrně ovládá nejen kosení v šílené rychlosti (která je místy závratná). Novic mačkající tlusté dráty Derek Engemann do spolku hezky zapadl a pevný zvuk jeho basy nahrávce hodně prospívá. Druhý služebně nejstarší člen posádky Josh Elmore se za ta léta jaksepatří vyhrál, a sekyra se v jeho rukou stává dokonalým vražedným nástrojem. No, a týpek Travis Ryan je kapitola sama pro sebe. Projev jeho hlasivek je obdivuhodný. V klidu prostřídává klasický deathový chraplák s hlubokým growlingem (v některých takových momentech zní Cattle Decapitation nejbrutálněji ve své historii), ryk párající hrdlo střídají skřeky nahánějící husí kůži, a vokální rejstřík jest často obohacen o zvláštní formu zvráceně melodického řevu, který chvílemi jakoby kvarteto jemně posouval do trošku jiných vod. Musím přiznat, že s posledním popisovaným jsem docela dlouho bojoval a trvalo nějakou dobu, než jsem si zvykl. Ono ale celé album není na jeden dva poslechy, vytrvalost však ovoce přináší.
Je sympatické, kterak Cattle Decapitation všechny ty klepačky, válce, masomlýnky, hoblovačky, kobercové nálety, disharmonie a bezbřehou animalitu umně kombinují v celek, který stále nese charakteristický výraz souboru s jasnými symptomy progrese a nebojí se bořit křehké hranice metalových okrajových subžánrů. Musím zmínit i úchvatný obal cd, který je nápaditý a pěkně provedený, a dokonale vystihuje, oč tady kráčí. Tradiční vydavatel Metal Blade může být hrdý na svého věrného na zadní se stavějícího a kopajícího oře, který má na to spoluurčovat budoucnost vývoje extrémní muziky.
Zobrazeno: 445xprepil 9/10


» CATTLE DECAPITATION - Death Atlas (2019) (10.2.2020)
» CATTLE DECAPITATION - Monolith Of Inhumanity (2012) (11.7.2012)
PŘIDAT KOMENTÁŘ

11.7.2012 (09:06)

jasny favorit na album roka.....

foto
Vlasto6661

[9/10]

Recenze | CATTLE DECAPITATION - Monolith Of Inhumanity (2012) | Hard Music Base

Seznam skladeb


1. The Carbon Stampede
2. Dead Set on Suicide
3. A Living, Breathing Piece of Defecating Meat
4. Forced Gender Reassignment
5. Gristle Licker
6. Projectile Ovulation
7. Lifestalker
8. Do Not Resuscitate
9. Your Disposal
10. The Monolith
11. Kingdom of Tyrants

Hodnocení uživatelůø8.7/10

Počet hlasujících: 15


O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT© 2008-2020. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist