PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

Metalová historie a drbárnaPouze registrovaní uživatelé mohou psát příspěvky do diskuze.
31.1.2021 (16:15)

TVRDÁ HUDBA V TĚŽKÉ DOBĚ ANEB ČESKOSLOVENSKÝ HARD ROCK A HEAVY METAL V ČASECH TOTALITY

http://www.popmuseum.cz/exhibit/data/2013%20hudba_natvrdo_katalog_web.pdf


13.8.2019 (23:06)

Děcka, tohle představuje opravdový kult! Na tom ýtéčku lze opravdu najít kdeco.

Slayer Aid Sarpsborg - leden 1990

https://www.youtube.com/watch?v=jcRfXl4f0XI

https://www.youtube.com/watch?v=xqAqQKE5flY


3.8.2019 (12:52)

Magua...až jsem se u toho textu zasnil a zavzpomínal na staré časy...


31.7.2019 (08:41)

Výborný článek:
http://www.aktovka-x.net/heavy-metalovy-holky.html


10.5.2019 (21:00)

To nejlepší - Stará škola černého kovu z Československa:

THE PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE - Muž Bez Uší (píseň, 1969)

ORIENT - Invaze Kostlivců (píseň, 198?)

FATA MORGANA - ZOMBIE (demo, 1988)

ROOT - Reap of Hell (demo, 1988)

SMS - Proč Nechcí Žít, Nic Nechci Vědět (písně, 1988)

HNF - Bída, Obřad Za Mrtvé (písně, 1988)

MORIORR - Cholera (demo, 1989)

MASTER´S HAMMER - The Mass (demo, 1989)

TORR - Masturbace Mozku (demo, 1990)

EXHAUSTOR - (interpret
https://bandzone.cz/exhaustor

ASSESOR - Invaze (album, 1990)

MANIAC BUTCHER - Immortal Death (demo, 1993)


5.5.2019 (17:11)

Black metalovej zvuk:

Podle mě se v ČSSR nejvíce "true black" zvuku přiblížili HNF.

Je zajímavý jak se západní kapely snažily ve studiu znít kanálově. Naproti tomu východní kapely se na půdách a v garážích snažily, přes tranďáky a kazeťáky, vytvořit co nejkvalitnější nahrávky.


1.4.2019 (19:57)

Osmdesátky daly prazáklad Česko-Slovenskýmu metalu a každej pravověrnej metalista by se s nima měl seznámit,protože naše některý kapely byly minimálně evropsky srovnatelný,jenže měly smůlu.
Devadesátky ale taky měly hodně co do sebe.Já osobně mám dvě nepřekonatelný vzpomínky.
První věc byla,když začatkem devadesátek hrál v Litomyšli ve Smetanově domě,což je budova určená pro divadlo a většinou vážnou hudbu a plesy,Masters Hammer.Tenkrát mě to skoro posadilo na prdel.Skvělej koncert.
Druhá věc byl koncert Death,ano Chuck Schuldiner osobně,v Ústí nad Orlicí v kulturáku Poprad.Tenkrát tam hráli ještě naši V.A.R a myslím i anglání Benediction.Bylo to pár let před tím,než Chuck zemřel a pro mě to byl zážitek,kterej si budu pamatovat celej život.


23.3.2019 (16:37)

Eicherik: Máš naprostou pravdu, sám jsi to zažil,takže moc dobře víš, jak těžko se všechno shánělo. Kapely co jsi napsal znali tehdy snad všichni, příchodem na učňák se repertoár trochu rozšířil, protože nás tam bylo asi 35 s celé republiky a jak se říká jiný kraj, jiný mrav, takže někdo přišel s S.D.I, někdo s AT-WAR, někdo s THANATOS atd. Mělo to prostě svoje kouzlo a byl jsi rád, že vůbec něco máš.Dneska klikneš na jůtube, poslechneš ohodnotíš a jdeš dál a za rok ani nevíš,že jsi něco takového slyšel.Na druhou stranu, když něco chceš,tak si to v klidu poslechneš a rozmyslíš se jestli koupíš, nebo ne a kromě peněz nejsi limitovaný ničím.


23.3.2019 (06:47)

Dub: Osmdesátky nebyli špatné, ale zase nebylo tolik dobré muziky. Kapel co za něco stáli bylo málo. To se pořád jen čekalo až něco vydá Metallica, Destruction, Accept, Saxon, Sodom, Slayer, Kreator, Bathory, Venom... To v devadesátkách už byl ten výběr podstatně větší.


22.3.2019 (20:59)

Podzemní Hluk:, to že jsi aktivně nezažil osmdesátky jsi přišel o hodně, to byly zlaté časy. Akorát ten šátek sem neměl, s pionýrů mě vyhodili ještě před tím, než se skládal slib. Ale abych řekl pravdu, tak jsem ho všem záviděl

MOTORBAND - Restart najdeš na jůtube, dokonce je tam myslím i v HD.

Co se Euronyma týče, kdoví jestli by v MAYHEM zůstal, čistě hypoteticky


22.3.2019 (19:54)

COBY/KDYBY

Čistě hypotetická otázka: Myslíte si, že by Euronymous objížděl s MAYHEM ty východoevropský města (Lipsko, Žič aj), kdyby nepadnul Sovětský blok?

Já si myslím, že jo.


22.3.2019 (19:43)

Aktivně jsem metalový heavy osmdesátky, kdy si svazácí večer sundali šátky a navlékli džísky, nezazažil.

Film "RESTART" jsem neviděl, ale poohlédnu se po něm, když tvrdíte, že je to taková pecka. Běda Vám, jestli to bude píčovina.

Já míval přes audio svitch zapojený komponenty do kultovního, kytarovýho, lampovýho zesilovače MV3 z NDR. K tomu jsem vlastnil luxusní reprobox Echolette Isophon. I když to bylo mono, bylo to jedno z nejlepších audio zařízení, co jsem kdy měl.

Na Barču jsem se tak jednou za rok stavoval na pivko, stejně jako Na Vlachovku. Vlachovka je v tahu a na Barče jsem už taky dlouho nebyl.

Kdysi jsem překecával Marise (jako první dotáhnul do ČR ruskou Arkonu, dělal koncerty Nargaroth, Krody, Hypothermie aj...), ať uspořádá ňákej blekáč právě na Barče, ale nakonec se nedohodnul. Když jsem mu navrhoval Vlachovku, tak mě poslal rovnou do prdele.

Rád se scházím se svými blízkými a lidmi, se kterými si mám co říct, bez ohledu na subkultury.


21.3.2019 (07:00)

Caligari...ten sraz a třeba pokec na Metalfestu v Plzni byl ode mne myšlen pro ty, kteří tam jezdí nebo pojedou letos poprvé a nebo o tom třeba jen uvažují... co vím, tak tu je pár lidí, kteří tam jezdí pravidelně jako já nebo jsou přímo z Plzně... myslím, že je škoda se tam nepotkat osobně, když už se "potkáváme" tady... totéž se přeci může domluvit i na ostatních festech...podle toho, kam kdo z nás jezdí... a někdo prostě chce jen posedět a pokecat v nějaké "zapadlé" putyce...to je přeci taky varianta...


20.3.2019 (21:33)

My jsme dělávali na začátku "devadesátek" v jedné hospodě metalové diskotéky. Mělo to docela úspěch. Jezdili na nás lidi z daleka. Začínali jsme s walkmanem přes kytarové kombo a nastavenými MC kazetami. Potom jsme sehnali kluka s profi aparaturou.
No a když je tu ta "historie" musím připomenout kultovní "Barču".


20.3.2019 (20:18)

Kdysi jsem chodil hrát na diskotéky,ale přestalo mě to bavit,tak jsem zakoupil projektor a už pár let děláme s partou metalistů ,tak čtyřikrát do roka, v Tržku u Litomyšle video akce.Pouštím klipy,trochu do toho kecám a snažím se do nich dostat co nejvíc novinek a samozřejmě i starou klasiku.Vždycky si udělám "jízdní řád"podle mého nejlepšího vědomí a svědomí ,strávím nad tím kupu času,ale pak stejně hraju,co kdo chce .Pak ještě děláme s partou,se kterou jezdíme do Vizovic na Master,tzv." Otvírák" na začatku prázdnin a "Zavírák" na konci sezony.Opět klipy,pivko a dobrá zábava.


20.3.2019 (19:08)

My se teď párkrát do roka setkáváme, stará parta metalistů z "devadesátek". Já se připojil nedávno. Věkově jsme kolem padesáti let a je to příjemná akce.


20.3.2019 (10:45)

hLEMMYžď: naprostý souhlas, MOTORBAND - Restart je velice pěkně udělaný filmový dokument o tom jaké to tenkrát bylo u kterého si my starší ročníky rádi zavzpomínáme, co všechno jsme vyváděli a co nám tehdy všechno prošlo. A ti mladší aspoň uvidí o co přišli.


19.3.2019 (19:49)

Zdar,chtěl bych taky přispět do drbárny.Jelikoš už něco pamatuju,tak bych se chtěl zeptat,co říkáte na film "Restart",kterej mapuje hudební život kapely Motorband a vlastně i mnoha dalších kapel,který tvořily v osmdesátkách základní kameny našeho metalu.
Myslím,že je to hodně povedený a doporučil bych to zkouknout každymu metalistovi,ať už mu je "náct",nebo "sát".


17.3.2019 (18:09)

Tak jednodušší asi moc ne, neboť musíš dát dost peněz za vstupenku a to mnohdy na kapely, které nikoho nezajímají a letos je tam ten výběr teda hodně slabý a navíc Plzeň pro mnohé nebude na půl cesty, úspornější je malá klidná putyka klidně někde v zapadákově, kde v pohodě pokecáme a prachy co by jsme dali za vstupenky prochlastáme. Neříkám, že je to špatný nápad, ale nevěřím že s tím bude moc lidí souhlasit


17.3.2019 (00:24)

Chlapi...nebylo by jednodušší dát sraz na nějakém festu? já třeba jezdím pravidelně Plzeňský Metalfest...tak myslím, že není žádný problém se domluvit, pokud tam někdo jezdíte taky... téma tu už založené je, tak se hlaste, kdo jede???


16.3.2019 (23:59)

Podzemní Hluk : Tak záleží kolik lidí do toho půjde, jinak co se týká mé osoby přijedu kamkoli, není žádný problém,ale asi bude rozumné něco na půli cesty pro všechny jak říkáš


16.3.2019 (22:24)

Caligari: Co jsem tak vypozoroval, hodně lidí žije na Svitavsku, pak někteří na jihu, další na severu Moravy. Já bydlím zas v Praze...

Navrhuji ke srazu nádražní putyku v Zábřehu. To je pro všechny tak na půl cesty.


16.3.2019 (19:17)

Naprostý souhlas s tím, co píše kolega níže, naživo se diskutuje daleko líp než na netu, nebráním se myšlence, udělat někde na neutrální půdě první oficiální sraz uživatelů HMB, kdysi před 16 lety jsem takto pomáhal organizovat první sraz uživatelů československé filmové databáze, tenkrát jsme taky na Čsfd.cz kecali v diskuzích a když jsme se pak sešli naživo u piva tuším že to tenkrát bylo v nějaké ostravské putyce, tak to bylo úplně o něčem jiném. Má někdo nějaký nápad?


16.3.2019 (19:09)

Rock´N´Roll Hell: Mě baví muzika, hospoda i diskuse. Nicméně, v hospodě dokážu "souvisle" krafat tak první dvě hodiny. Pak to jde do kytek.


16.3.2019 (07:35)

Chlapci. Já bych s vámi rád podiskutoval, ale mě to na tom internetu nějak moc nebaví. Takhle někde u piva, kde může člověk měnit barvu hlasu, gestikulovat rukama a ksichtit se u toho, tak to je pro mě mnohem záživnější. To ovšem neznamená, že vaše názory nesleduji. V mnoha ohledech jsou docela inspirativní, i když by se o některých věcech dalo zajímavě polemizovat. Hlavně ať nás baví ta muzika.


15.3.2019 (15:53)

Eicherik: Jo, proč ne, mně se tahle diskuse zdá bejt jako dobrej nápad


14.3.2019 (21:59)

Oni se přidají.


14.3.2019 (19:08)

Nějak s náma ti odbornící nechtějí debatovat.

Nejspíš pro ně představujeme hrozbu ošklivých blekáčů - komunisticko-nacionalisticky křesťanských satanistů. Budliky budlik, brekekeke!


12.3.2019 (20:31)

To jo. To jeho komoušství je známá věc.


11.3.2019 (23:03)

A když byla řeč o Euronymovi a komunistickým metalu?

Euronymous byl fanatickej obdivovatel Stalina, Mao Ce Tunga i Ceausescua.


11.3.2019 (22:59)

Myslím, že počátky black metalu jsou určitě protikřesťanský, ale ne vyloženě satanistický. Spíš to byla jenom taková póza. - Je to určitě na diskusi, můžeme rozvinout.

Ke křesťanskýmu metalu:

Křesťanskej black bývá dále označován jako White Metal, Sorrow Metal, nebo Unblack Metal.

Souhlasím s názorem,že Horde se přiblížil výrazivem, stylistikou i hudbou nejvíce ke "True Blacku".

Vona vůbec Austrálie má v křesťanským metalu silný zázemí. Mě se starý desky MORTIFICATION - absolutní špičky křesťanskýho deathu, hodně líbí.

Taky nejsou k zahození brazilští deathrash/grindeři ANTIDEMON. V celku originální projev i zvuk.

https://www.youtube.com/watch?v=aFDbUiIRnZw

V nejznámější, norský unblackovce ANTESTOR chvíli hostoval i Hellhammer.

Jasně, že "Anonymous" je parafráze na Euronyma - prince smrti.


11.3.2019 (19:33)

Ještě malý dodatek k HORDE. Jediným členem tohoto projektu byl Anonymous. Tady vidím jasnou inspiraci/konfrontaci k známé norské postavičce zvané Euronymous.


11.3.2019 (19:21)

Střípek z historie BLACK METALu. Když tento hudební žánr vznikl, tak jeho ideologií byl satanismus. Vzápětí se do tohoto žánru vloudilo i pohanství a dnes už může být BLACK METAL prakticky o čemkoliv. Přesto i dnes působí jako kuriozita BLACK METALOVÁ kapela HORDE, která vydala LP Hellig usvart. Album je totiž křesťanské a proti satanistické. Přitom kapela má pěkné logo, album pěkný BLACK METALOVÝ obal a hlavně muzika je kupodivu poslouchatelná.


10.3.2019 (20:25)

Eicherik: Bratrance mojí polovičky (dvacátníci) taky fascinuje kult Burzum. Rozmach internetu s sebou přinesl i spoustu chytrolínů.

Ze zvyku to rozdělím do dvou rovin:

1) Ty posloucháš BURZUM? To prej byla naprosto zásadní kapela.

2) Ty posloucháš BURZUM, kapelu toho vraha, satanisty a psychopata co žere malý děti? Ach, jak hrozné...

Já to mám zase tak, že, když si se mnou někdo chce povídat o hudbě a přijde řeč na blekáč, tak každej: "Jó Krejdl Of Fajlt, viď?" - A z toho teda upřímně kvetu.


10.3.2019 (20:18)

Na důkaz, že BLACK METAL snese všechno a že Podzemní Hluk nekecá jedna ukázka:

Communist Black Metal: Мракобесие - Катиешуа

https://www.youtube.com/watch?v=QQYMYEfHjfs


10.3.2019 (20:05)

Podzemní Hluk: Víš co je první otázka, když se bavím poprvé s nějakým metalistou a nebo metalistkou? A to osobně a nebo na netu. Když se dotyčná osoba dozví, že poslouchám především BLACK METAL, tak dostanu téměř vždy jako první otázku. "Posloucháš taky BURZUM?"
Není to divné?10.3.2019 (19:58)

Podzemní Hluk:


10.3.2019 (19:37)

Eicherik: Vyloženě multikulti blekáč asi neexistuje. Byl to jen takový příměr. Ale předpokládám, že zrovna Ty jsi to pochopil, tak nepičuj.

Prostě grindeří, deťácí, trešeří, který sedávali v putyce s blekošema a občas si poslechli i Maniac Butcher, tak pak už s nima nesedávali a ta scéna se rozdělila. Názorným příkladem je organizátor OEF, kterej zpočátku devadesátejch sem tam podpořil i nějaký blackový kapely, ale potom už né. Taky byla hrozná mánie vidět ve všem fašismus, ze kterýho byl obviňovanej, svýho času, např. i Fenriz. - Dnes nepochopitelný a absurdní.

Ale, abych ti z části odpověděl: Protipólem NSBM je RABM (Red And Anarchist Black Metal).


10.3.2019 (18:52)

Multikulti blackáč? To fakt existuje?


10.3.2019 (13:01)

Napadá mě, že se ještě (zkusím stručně) můžu vyjádřit k rozdělení black metalu.

Ten zlom nastal někdy po roce 2000, když Inferno vydali desku "Duch slovanské síly" a Graveland vydal splitko s Honor.

Jeden tábor zůstal věrný pivu a přiklonil se k nacionalismu a ten druhej hulil trávu a přiklonil se k multikulturalismu (HODNĚ ZJEDNODUŠENĚ).

To rozdělení trvalo docela dlouho. Až tak před pěti lety, když už většina dospěla a většina z nich měla děti, spolu začali znesváření, staří kamarádi zase chodit na pívo. Co si o tom myslíte Vy?7.3.2019 (21:11)

Podzemní Hluk: S tim škatulkovánim si to vystih dobře!


7.3.2019 (19:43)

Podzemní Hluk: To je úplně na článek. Dobré vlákno, myslím si, že to tady "pojede". Tu kompilačku jsem někde zahlédl, ale nevěděl jsem o co jde. Vypadá dobře.


7.3.2019 (19:05)

V návaznosti na střípky z diskusí, narážejících na metalovou historii a na doporučení některých uživatelů, abychom nezasírali určený prostor nesouvisejícíma debatama, zakládám tuhle podvětev.

1) Podle některých vyjádření se v osmdesátkách metal tak neškatulkoval. Na základě výpovědí vybraných pamětníků konstatuji, že se v ČSSR metal rozškatulkoval na dva proudy:

a) Oficiální, tolerovaný heavy metal, jehož protagonisti se snažil prosazovat legálníma cestama, mnohdy ustupovali požadavkům kulturkádrů, vystupovali většinou pod hlavičkou SSM. To ovšem neznamenalo, že se nepotýkali s určitou šikanou ze strany státní moci.

b) Tvrdší kapely, které si nebraly servítky v textech, muzice, nebo ostatních výrazových prostředcích.

Z pravidla ten oficiální tábor kryl prdel tomu druhýmu. Šarvátky a posměšky mezi oběma mívaly kamarádsko-hospodský charakter. Všichni nakonec dokázali táhnout za jeden provaz.

K Black Metalu:

Inspiraci pro výrazové prostředky, které později používali BM umělci lze nacházet u Indiánů, nebo místním folkloru. V muzice podobné prostředky používaly již v šedesátých letech alternativní, psychedelické kapely ( u nás The Primitives Group). Návaznost psychedelie na černých kov lze také nalézt v původní Euronymově kapele L.E.G.O. https://www.youtube.com/watch?v=kqxE0vNiy2A

Dále je naprosto jasný a nezpochybnitelný, že první desky Slayer, Sodom, Destruction, Possessed a dalších, měly zásadní vliv na formování tohoto žánru. Dodávám k tomu komentář, že pro mě to, co začali Venom a hřbitovní hnilobou okořenili Hellhamer , dotáhli k dokonalosti Sepultura a Sarcofago jejich prvními počiny. Samozřejmě, že nejortodoxnější bývaly švédští Morbid a norští Mayhem, ale to tady nikdo neznal.

Jinak pochopitelně základní stavební kámen tohoto žánru slyším v punku (Discharge, Exploited, Dead
Kennedys, Crass...). Za sebe děkuji všem, kteří na to poukazují.

K dalšímu střípku: Torr bejval blekoš jak sviňa a jejich "Institut Klinické Smrti" považuji za jeden z našich vrcholů v rámci žánru.

Závěrem doporučuji tuto kompilaci: https://en.wikipedia.org/wiki/Fenriz_Presents..._The_Best_of_Old-School_Black_Metal

Ty vole, to jsou zase moudra. Tak zase příště. Doufám, Vy odborníci, že se diskuse rozjede...

Hezký večerVolná diskuze | Hard Music Base

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2022. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist