PŘIHLÁŠENÍ / REGISTRACE

TextyPouze registrovaní uživatelé mohou psát příspěvky do diskuze.
25.4.2020 (14:56)

Před pěti lety jsem zde vložil odkaz na jeden song Jardy Svobody a i když pozdější alba Trabandu po hudební stránce moc nemusím, tenhle text tu zkrátka musí zaznít.
Pro všechny partyzány v lesích, výčepech a parcích:

Partyzán
se v horách ukrývá
Partyzán
stará hlava šedivá
Zůstal sám a proti němu přesila
když už válka dávno skončila

Ne, nechtěl bych být ani chvíli v jeho duši,
v jeho těle,
natož v kůži jeho nepřítele
Těch, co ho opustili,
těch, co zradili,
co nedošli k cíli,
co záda zkřivili
co křivě svědčili,
co se báli,
co se zaprodali

Jeho láhev rumu, pes a kočka
a krátkovlnná vysílačka,
černobílá televize,
černobílá vize světa,
luk a Rychlý šípy,
anonymní dopisy,
seznamy agentů
a jed na krysy,
kysaný zelí,
v octě utopence,
ztracený iluze,
čekání na spojence

Když otcové vloží na záda svých synů
svoje vlastní hříchy a svoji vlastní vinu,
co zdědí po těch synech jejich synové?
Jen staleté viny vymění za nové

Viny neodpuštěný, viny neodčiněný
jsou špatnou setbou v týhle zemi
a zdá se mi, že se svou minulostí válčíme
a svou minulost se sebou stále vláčíme

Stavíme zdi a pálíme mosty
a nevíme, co počít si s vlastní minulostí
Kam zahrabat všechny ty kosti,
co vylézají z hrobů a straší v naší přítomnosti

A tak s tímhle málem,
se svým arzenálem
válčí dál,
i když každá bitva už je předem dávno prohraná
a nejhorší útok bývá obrana
Když všude hledá nepřítele,
jde směle
jako Golem
a nekouká kolem
Má na čele šém,
jde proti všem
Proti všem!23.9.2015 (18:56)

kerry: překlady textů tady bohužel nejsou, ale jestli můžu doporučit nějakou stránku s překlady songů, tak třeba
http://www.karaoketexty.cz


17.9.2015 (21:52)

Sú na tejto stránke aj preklady textov?


4.4.2014 (09:46)

Jeden z textů, který mě hodně oslovil, Jarda Svoboda a jeho píseň "Rytíř", to je silná věc: http://www.youtube.com/watch?v=1fk1LU_oDZw


2.4.2014 (18:28)

Já český metal neposlouchám a jsem jetě dost mladý a angličtina mi moc nejde a na texty se koukám jen když mě opravdu zajímají.
Ale metal,rock,hard rock nebo power speed metal poslouchám kvůli muzice ne až tak kvůli textu.


14.1.2014 (22:59)

Když je těch vulgarismů v textech příliš, tak mě to už pak taky nebaví. Zalovím-li v paměti, třeba takové Tři sestry a deska "Švédská trojka" tam už ty sprosté slova byly tak nějak vecpané aby byla legrace a debut mě bavil rozhodně víc. Oproti tomu vůbec první oficiální nahrávkou v porevolučním Československu kde zaznělo slovo kurva byl pokud se nemylím Törr s debutem "Armageddon" konkrétně song "Žal", kde to podle mě sedí a v takové podobě mi vulgarismy vůbec nevadí.


13.1.2014 (20:04)

Magua:No,asi tak na bečkách a chlastačkách by takový písničky s pikantníma textama, neměli chybět to jo ,je fajn to je alespoň prdel v pohodě,ale že bych si to pustila do sluchátek to mě teda zas,až tak nebere


13.1.2014 (18:47)

Magua: ty texty se vztahují ke germánské pohanské tradici. Co je pro jednoho nedostižné... No uvidíš sám.


13.1.2014 (18:38)

No tak Maguo, když jdeš na to takhle, tak ta nedělní chvilka poezie by nebyla asi ani po desátý hodině večerní. No a když ty jsi nasadil těžký kalibr Deflorace, tak já bych tam dal něco z ranné tvorby Hermafrodit. Jen by mě zajímal ten klavírní doprovod.

Já proti vulgarismům v textech vcelku nic nemám. Ono dobře mířená vulgarita ve správné frázi je kolikrát trefnější než slušný vyjadřování, jako třeba u punk, HC, thrash metalu atd. (to se třeba týká i vyprávění vtipů). Ovšem samozřejmě též záleží na muzice samotné, jestli se to k ní hodí. už jsem se setkal i s bigbítovýma kapelama, kde jejich sprosté říkánky nejsou zrovna to pravý ořechový zábavný.


13.1.2014 (17:40)

S léty toho tak trochu lituji, že když jsem šel do učení, věnoval jsem se raději pivu a rumu, tehdy ještě za lidový peníz a nestihl jsem se naučit žádný jiný jazyk něž český. Nevím sice pranic co je to podmět a přísudek a takové ty podobné věci, ale umím možná trochu srozumitelně psát. Aspoň něco.
K mé škodě tedy nerozumím textům zpívané v jiném jazyce než českém. O to víc jsem ale hledal a stále hledám nějaké ty zajímavosti v tuzemském undergroundu, punku a metalu a nejen v něm, objeví-li se nějaký zajímavý text třeba i v daleko "komerčnější" muzice, nepohrdnu. Tam je jich ale pramálo nebo jim nerozumím.
Zahraniční kapely poslouchám jen kvůli muzice, která mě něčím zaujme a texty u nich nic moc neřeším.Jsem Čech, jsem za to rád a mám rád kapely zpívající česky.
Eicherik: Ty texty "germánské čarodějnice" si přeložím v google, jsem zvědav. ¨
Pepa: To by vůbec nemuselo být špatné, recitovat metalové texty v rámci "Nedělní chvilky poezie" za doprovodu klavíru. Pro začátek bych volil namátkou něco třeba z alba Masturbace "Teplo domova vychází z pochvy" a zarecitoval bych song "Otec přistižen s prstem v zadnici své nezletilé dcery".
fidarka: Jo, ty songy co píšeš to je klasika, to musí znát každý pamětník. Pohlavní orgány v písních moc neřeším, však ať ty dětí ví do čeho jdou, ať pak nejsou zklamány. Mě osobně vadí vulgarismy v textech míň než násilí a pokud je to v nějaké poučné rovině, tak proč ne. Beztak ty děti ve škole mluví hůře než ty kapely na pódium. Však už i doma z dětského pokoje slýchávám obdobné pojmy, ale já tak mluvil kdysi taky, tak co teď bych měl moralizovat.


12.1.2014 (23:32)

Texty jsem v 17 letech vůbec neřešila,ček vnímal enem tu hudbu,no Československý samože jsem vnímala,třeba Citron (Vzpomínky,Zahradní slavnost),Kern(Blízko nás,Exploze snů,Fernetovy oči),Dogma art(Rána opilců),Harlej (Svařák),Kreyson (Vzdálená,Anděl na útěku)a další skvělá muzika a skvělý texty. Včil mě zajímá u zahraničních nejdřiv hudba ,pak texty ,někdy jej vůbec neřeším ,ale když jej najdu a je tam překlad,tak si jej ráda přečtu,nebo v překladači přeložím
http://www.online-slovnik.cz/prekladac
Někdy se ček zklame a říká si ,že je lepší nevědět.
U českých kapel mě mrzí, když se řeší pohlavní orgány v písničkách na bečky fajn ,ale na koncertě by to ček nejak řešit nemusel,vím je to enem můj názor,asi jiní to vidí jinak,ale když na festivalu jede ček z děckama tak to není úplně super,přitom ta kapela má hafo pisniček ,který má ček rád ,ale tím u mě klesnou dolů .Jinak hudba mě dává energii a když je hudba fajn aj texty ,tak to je pak radost poslouchat


12.1.2014 (09:50)

Pro mne, jako pro textaře byli vždy texty důležitou složkou a neřešil jsem, jestli je někdo bude číst nebo to je pro někoho je jeno doplněk. Zvláště když jsme zpívali česky a více jak polovina nákladu nahrávek putovala do zahraničí. Důležitá byla především moje vlastní spokojenost. Přesto jsem texty podřizoval muzice, tak aby zpěv fungoval jako další plnohodnotný nástroj, text i zpěv pracovali pro celek. Kdybych si až tak zakládal na textech, tak nedělám muziku, ale vydám sbírku básní, kterou by nějaký zasloužilý umělec recitoval v Nedělní chvilce poezie za doprovodu klavíru.
I co by jako fanouška muziky jsou pro mne texty důležitou součástí muziky a zamrzí, když ty texty nejsou v bookletu CD, ale dnejdůležitějším faktorem stejně nadále zůstává muzika.
A něco málo z mé vypozorované teoretiky. Dobrý text v dobré skladbě ji může povýšit na hymnu. Ovšem dobrý text nikdy nezachrání mizernou skladbu. Ale stupidní text ve výborné skladbě může znít geniálně.


11.1.2014 (16:43)

Texty považuju většinou za doplněk. U většiny skladeb znám pouze téma o čem pojednávají. Důležitější je pro mě muzika. Pravda je, ale že když je dobrej i text je to přidaná hodnota navíc. Hodně se mi líbí text ke skladbě One Rode To Asa Bay od BATHORY a naprosto nedostižné jsou texty "germánské čarodějnice" Andrei Haugen z jejího projektu HAGALAZ' RUNEDANCE.


11.1.2014 (12:03)

Tohle téma jsem tu chtěl založit už dřív, ale odhodlal jsem se k tomu až teď. Chtěl bych se zeptat jakou váhu přikládáte v muzice textům? Je to u vás tak půl na půl? Preferujete na prvním místě muziku a texty jsou jen jakýsi doplněk? Nebo poselství v textech považujete za nejdůležitější a muzika je pouze jakási pomůcka k vyjádření určitého poselství? Dále jaké texty které kapely považujete za nejvydařenější? Někdo má rád texty Viléma Čoka, někdo Debustrolu nebo novovlnou poetiku Krásných nových strojů. Jak jste na tom vy? A v neposlední řadě na co zajímavého jste co se textů týče v poslední době narazili? Nemusí to být v každém případě díla nová, ale i ta třeba dávno zapomenutá.


Volná diskuze | Hard Music Base

O NÁS
PRAVIDLA
KONTAKT


© 2008-2022. Částečné nebo úplné kopírování materiálů je možné pouze se svolením HardMusicBase.cz a odkazem na zdroj.

TOPlist